Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Stopy procentowe bez zmian. RPP długo trzymała rynek w napięciu

63
Podziel się:

Już 47 miesięcy z rzędu Rada Polityki Pieniężnej spotyka się i nie podejmuje żadnej decyzji. Ale opóźnienie podania informacji w środę wywołało emocje i spekulacje. Kredytobiorcy na szczęście nie muszą głębiej sięgać do kieszeni, a rynku nie zaskoczono nagłą zmianą warunków.

To najdłuższy czas w historii bez zmian polityki pieniężnej
To najdłuższy czas w historii bez zmian polityki pieniężnej (East News, Jacek Domiński/Reporter)

Publikacja decyzji RPP opóźniła się o aż 45 minut. Ostatecznie wyjawiono kluczową dla kredytobiorców wiadomość dopiero o 14:45. Główna stopa referencyjna wynosić będzie nadal 1,5 proc. - podała Rada Polityki Pieniężnej w środę, po dwudniowym posiedzeniu.

Od tej stopy zależy pośrednio stawka WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów w bankach. Za kredyty złotowe na mieszkania nadal będziemy więc płacić w bankach średnio 3,7 proc. odsetek, a za konsumpcyjne około 7,7 proc. - czyli tak, jak NBP wyliczył za grudzień.

Nic nie zmieniło się też w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.). Ostatni raz zmiana stóp procentowych NBP miała miejsce w marcu 2015 roku. Zbicie stopy referencyjnej do 1,5 proc. zakończyło wtedy serię obniżek, która zaczęła się w 2012 roku. Od tej pory Rada Polityki Pieniężnej spotyka się co miesiąc i ogłasza, że nic nie zmienia.

Zobacz też: Leszek Balcerowicz o NBP: dwór absolutnych monarchów

W środę jednak opóźnienie podania informacji wywołało spekulacje wśród analityków. Ci z mBanku, nawet wyliczyli, jakie jest prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, jeśli prezentacja danych przedłuży się powyżej 50 minut. Wyszło im że 50 proc., prawdopodobnie na podstawie podobnych opóźnień z poprzednich lat. No, ale zabrakło pięciu minut.

- Z dużym prawdopodobieństwem Rada pozostaje na autopilocie i nie rozważa zmiany stóp procentowych nawet do końca tej kadencji w 2022 r. Jeśli wierzyć słowom prezesa Glapińskiego - wskazuje Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Konferencja prasowa, na której rada skomentuje swoją decyzję odbędzie się o 16:00.

- Nie oczekujemy fajerwerków, a uwaga powinna skupić się nieco bardziej na ostatnich danych odnośnie do wzrostu gospodarczego w 2018 roku - podaje Arkadiusz Balcerowski, analityk XTB.

Według ostatniej projekcji NBP z listopada ub.r. prognoza na 2019 r., mówi wzroście inflacji do 3,2 proc. i PKB o 3,6 proc. A to ceny konsumpcyjne warunkują decyzję RPP o stopach. Powodem wzrostu miały być ceny energii, wynikające ze skoku cen zielonych certyfikatów. Wzrost cen zatrzymano jednak specjalną ustawą - różnice rekompensuje państwo z podatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
asd
5 lata temu
Wszystkie stopy bez zmian od lat, a jedynie oprocentowanie depozytów systematycznie w dół!
szFajcar
5 lata temu
jak TO w końcu Ebnie będzie płacz i .... sznur !
ja
5 lata temu
od stóp procentowych zależą raty kredytów. można kupić mieszkanie/dom. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Zobaczcie sobie ksiązke „Emerytura nie jset Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
wódz
5 lata temu
Panie "G" odejdź!!!!!
maxicorp
5 lata temu
Aniołków nie ma - zostały na pięterku. Dziadzio Glapa uśmiechnięty więc poranne obowiązki już spełnione a na wieczorne jeszcze czas.
...
Następna strona