Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Stopy procentowe. RPP pozostawia stawki bez zmian

77
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 56 miesięcy. Ekonomiści mówią o skrajnie nudnej i przewidywalnej polityce. Dla spłacających kredyty to duża oszczędność.

Polityka pieniężna NBP za rządów Adama Glapińskiego pozostaje stabilna.
Polityka pieniężna NBP za rządów Adama Glapińskiego pozostaje stabilna. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Dobiegło końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Bankierzy po raz kolejny nie zdecydowali się na zmianę stawek oprocentowania. Główna stopa procentowa pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Utrzymanie dotychczasowych stawek stóp procentowych oznacza, że oszczędzający na lokatach nie mogą liczyć na większe odsetki. Za to raty kredytów w bankach komercyjnych powinny pozostać niskie.

Według najnowszych statystyk NBP, na depozytach bieżących w bankach można zarobić średnio zaledwie 0,46 proc. Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,46 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,87 proc. Przy kredycie mieszkaniowym jest to 3,72 proc.

Zobacz także: Ekspert: "Stopy procentowe raczej w dół, niż w górę"

- Aż trudno uwierzyć, że mija już 7 lat od momentu, w którym Rada Polityki Pieniężnej postanowiła rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych - komentuje sytuację Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Wskazuje, że początek cyklu obniżek miał miejsce w listopadzie 2012 roku. Przed cięciami podstawowa stopa wynosiła 4,75 proc. Po łącznie aż 10 obniżkach w marcu 2015 roku zmalała ona do historycznie niskiego poziomu - 1,5 proc. Od tego czasu nic się nie zmieniło.

Ekspert wylicza, że w wyniku prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej przeciętny posiadacz kredytu mieszkaniowego zaoszczędził przez ostatnie 84 miesiące ponad 25 tysięcy złotych. W porównaniu do 2012 roku rata typowego kredytu spadła z 1402 do 1065 zł.

Co o stabilnej polityce pieniężnej RPP sądzą ekonomiści? Podkreślają, że od dawna wyniki posiedzeń nie wzbudzają wielu emocji, bo wszystko jest przewidywalne.

"Mimo festiwalu wniosków ws. zmian stóp (w lipcu wniosek o podwyżkę, a we wrześniu i październiku wnioski o obniżkę), zdecydowana większość członków rady jest za stabilizacją parametrów polityki pieniężnej. Trwamy przy naszej już dość starej prognozie z pierwszej połowie 2018 roku, że stopy procentowe NBP nie zostaną zmienione nie tylko dziś, ale co najmniej do końca 2020" - wskazują ekonomiści PKO BP.

Podkreślają, że krajowa polityka pieniężna pozostaje skrajnie nudna i przewidywalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
ja
4 lata temu
Bankierzy sterują walutami a teraz niskimi stopami procentowymi zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke „Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
gosc
4 lata temu
A dlaczego ten tlusty swintuch i zberenznik glapowicz jeszcze nie siedzi ? czyli dalej oplaca te blondyny po 60 tys miesiecznie wiadomo za co
Prawdziwy Pol...
4 lata temu
A inflacje ciągle rośnie i już dawno powinny być stopy podniesione, bo wzrost cen dotyka wszystkich i tych co mają kredyty i tych co nie mają.
ja
4 lata temu
Moim zdaniem ten pisowski baron podniesie ale po wyborach prezydenckich...Z drugiej strony ludzie powinni zabierac swoja kasę z banku by szybciej do tego doszlo.
Obiektywny
4 lata temu
Proponuję wszystkim,którzy mają pieniądze w bankach wybrać je na dwa miesiące.Przy tym oprocentowaniu strata niewielka.Zobaczymy jak zachowają się banki i mądra rada polityki pieniężnej,która za pieniądze oszczędzających chce stymulować wzrost gospodarczy.
...
Następna strona