Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rpp
06.11.2019 14:46

Stopy procentowe. RPP pozostawia stawki bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 56 miesięcy. Ekonomiści mówią o skrajnie nudnej i przewidywalnej polityce. Dla spłacających kredyty to duża oszczędność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polityka pieniężna NBP za rządów Adama Glapińskiego pozostaje stabilna. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Dobiegło końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Bankierzy po raz kolejny nie zdecydowali się na zmianę stawek oprocentowania. Główna stopa procentowa pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Utrzymanie dotychczasowych stawek stóp procentowych oznacza, że oszczędzający na lokatach nie mogą liczyć na większe odsetki. Za to raty kredytów w bankach komercyjnych powinny pozostać niskie.

Według najnowszych statystyk NBP, na depozytach bieżących w bankach można zarobić średnio zaledwie 0,46 proc. Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,46 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,87 proc. Przy kredycie mieszkaniowym jest to 3,72 proc.

Ekspert: "Stopy procentowe raczej w dół, niż w górę"

- Aż trudno uwierzyć, że mija już 7 lat od momentu, w którym Rada Polityki Pieniężnej postanowiła rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych - komentuje sytuację Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Wskazuje, że początek cyklu obniżek miał miejsce w listopadzie 2012 roku. Przed cięciami podstawowa stopa wynosiła 4,75 proc. Po łącznie aż 10 obniżkach w marcu 2015 roku zmalała ona do historycznie niskiego poziomu - 1,5 proc. Od tego czasu nic się nie zmieniło.

Ekspert wylicza, że w wyniku prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej przeciętny posiadacz kredytu mieszkaniowego zaoszczędził przez ostatnie 84 miesiące ponad 25 tysięcy złotych. W porównaniu do 2012 roku rata typowego kredytu spadła z 1402 do 1065 zł.

(HRE Investments)
(Fot: Bartosz Turek)

Co o stabilnej polityce pieniężnej RPP sądzą ekonomiści? Podkreślają, że od dawna wyniki posiedzeń nie wzbudzają wielu emocji, bo wszystko jest przewidywalne.

"Mimo festiwalu wniosków ws. zmian stóp (w lipcu wniosek o podwyżkę, a we wrześniu i październiku wnioski o obniżkę), zdecydowana większość członków rady jest za stabilizacją parametrów polityki pieniężnej. Trwamy przy naszej już dość starej prognozie z pierwszej połowie 2018 roku, że stopy procentowe NBP nie zostaną zmienione nie tylko dziś, ale co najmniej do końca 2020" - wskazują ekonomiści PKO BP.

Podkreślają, że krajowa polityka pieniężna pozostaje skrajnie nudna i przewidywalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rpp, stopy procentowe, kredyty, oprocentowanie, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

to nictJedni zarobili ....a ciułacze dziadki odkładające na trumnę stracili..,.

06-11-2019

MariannaKazda Polka chciałaby pracować na dworze Prezesa Glapinskiego z pensja 50tys miesięcznie,to dużo więcej jak w Dubaju na dworach i haremach szejkow.

06-11-2019

kasjerGlapa pozostawia stopy procentowe bez zmian. Ze względu na wysoką inflacje podnosi tylko wynagrodzenia swoim ......aniołkom.

Rozwiń komentarze (77)