Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
długi
05.08.2020 18:36

Upadłość konsumencka. Po spłaceniu długów banki i tak nie udzielają kredytów

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej trzeba się liczyć z tym, że kredytu w banku nie weźmie się przez kilka lat. To samo tyczy się zakupów na raty. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że dłużni wyszedł na prostą i spłacił wszystkie długi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Upadłość konsumencka może zablokować możliwość wzięcia kredytu na wiele lat (zdj. ilustracyjne).

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza", która podaje, że problem tkwi w Biurze Informacji Kredytowej, założonym przez Związek Banków Polskich. Informacje o upadłości konsumenckiej BIK przechowuje przez co najmniej 10 lat. Wszystko w celu analizy ryzyka kredytowego.

Dziennik dodaje, że przechowywanie takiej informacji przez BIK nie narusza RODO. Dzięki Informacji natomiast banki przed udzieleniem kredytu mogą sprawdzić, czy klient nie ogłosił wcześniej upadłości. Nawet jeżeli ten spłacił już wszystkie swoje należności.

Przedstawiciele banków przekonują, że ewentualna odmowa udzielenia kredytu osobie, która ogłosiła wcześniej upadłość konsumencką, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa innych klientów instytucji finansowej.

Zobacz też: Upadłość konsumencka i co dalej? Czy to znaczy, że jesteśmy wolni od długów?

Jak mówił "GW" Paweł Jurek, rzecznik prasowy Pekao SA, bank jest "instytucją zaufania publicznego" oraz "powiernikiem depozytów ludności". Dlatego też "ma obowiązek dbać o lokowanie ich w bezpieczne aktywa", takie jak m.in. kredyty.

Jednak byli dłużnicy uważają, że taka polityka banków to dyskryminacja. Wskazują przy tym, że są traktowani tak samo, jako wieloletni alimenciarze lub osoby ukrywające się przed wierzycielami. A oni zachowali się dokładnie odwrotnie.

Anna Grudzień-Kurpiewska, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Prawa Upadłościowego, w rozmowie z "Wyborczą" wskazuje, że rząd powinien zająć się przepisami, które zapewnią wyczyszczenie z bankowych rejestrów dłużników tych osób, które spłacą wszystkie swoje długi.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym do końca czerwca 2020 roku opublikowano 3996 upadłości konsumenckich. W samym czerwcu 1116 osób ogłosiło upadłość - wynika z analiz Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. To efekt marcowej liberalizacji przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-08-2020

LobtCo za bzdury? Jak można pisać, że ktoś, kto ogłosił upadłość spłacił wszystkie długi. Skoro ogłosił upadłość tzn. że ich nie spłacił, stąd upadłość.

06-08-2020

jojoI dobrze. Ludzie po upadłościach są niewiarygodni. Dziwi mnie to, że oni sami idą do banku po kredyt. Przecież mogą wysłać swojego kolegę, rodziców by … Czytaj całość

06-08-2020

~~Piszą jakby kredyt był super sprawą. Ja kredytów nie biorę i dużo więcej przez to kupię, bo nie dołoże komuś procentów.

Rozwiń komentarze (4)