Notowania

Upadłość konsumencka. Żona w długach, mąż też zapłaci

Skutki upadłości konsumenckiej nie dotykają tylko jednego małżonka, ale całej rodziny, wynika z poniedziałkowej uchwały Sądu Najwyższego. Zdaniem ekspertów konsekwencją będzie powszechniejsze korzystanie z rozdzielności małżeńskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jeden z małżonków wpadł w długi? Kłopoty ma także druga strona (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Przypadek upadłości konsumenckiej pani Izabeli opisuje "Rzeczpospolita". Kobieta upadła jako konsumentka w trakcie małżeństwa. Jednak sąd nie włączył do masy upadłościowej całego majątku, lecz połowę. A więc połowę mieszkania, działek, samochodu.

W uzasadnieniu, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", sędzia wskazywał, że postępowanie wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej należy prowadzić tak, by umożliwić umorzenie długów upadłego konsumenta. To ma pierwszeństwo, podczas gdy przy upadłości przedsiębiorców priorytetem jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

Gdyby pani Izabela była przedsiębiorcą, cały majątek wspólny małżonków wchodziłby do masy upadłościowej, a udział małżonka w majątku dorobkowym traktowany jest jako roszczenia innych wierzycieli.

Obejrzyj także: Upadłość konsumencka krok po kroku

Tu jednak pojawił się problem, który zgłosili pełnomocnicy pani Izabeli. Bo sprzedaż połowy majątku jest co najmniej trudna, a zainteresowany kupnem najpewniej byłby tylko mąż.

Sprawą zajął się poszerzony skład Sądu Najwyższego. I przesądził on, że z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków pozostającego we wspólności majątkowej cały majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłościowej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

O skutki takiego podejścia do upadłości konsumenckiej gazeta zapytała Cezarego Zalewskiego, sędziego i byłego szefa warszawskiego sądu upadłościowego. Podkreśla on, że dla oznacza to, iż nawet brak zgody na zaciąganie długów przez współmałżonka nie chroni majątku dorobkowego małżonków w przypadku upadłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

ZzsTak robili tylko komunistycznego sądy i tak robią bo sąd jest komunistycznego systemu

19-12-2019

wwwpytam , to czemu bank odmawia mi informacji o kredytach żony? , ja nie mam prawa wiedzieć i się bronić, bo to tajemnica , a bank udzielając kredytu , … Czytaj całość

18-12-2019

DanielMoj kuzyn ozenil sie, jego zona przestala pracowac po urodzeniu dziecka. Po 15 latach rozwiodl sie i polowa jego biznesu (w ktorym zona nie maczala … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)