Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Upadłość konsumencka. Żona w długach, mąż też zapłaci

35
Podziel się:

Skutki upadłości konsumenckiej nie dotykają tylko jednego małżonka, ale całej rodziny, wynika z poniedziałkowej uchwały Sądu Najwyższego. Zdaniem ekspertów konsekwencją będzie powszechniejsze korzystanie z rozdzielności małżeńskich.

Jeden z małżonków wpadł w długi? Kłopoty ma także druga strona
Jeden z małżonków wpadł w długi? Kłopoty ma także druga strona (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Przypadek upadłości konsumenckiej pani Izabeli opisuje "Rzeczpospolita". Kobieta upadła jako konsumentka w trakcie małżeństwa. Jednak sąd nie włączył do masy upadłościowej całego majątku, lecz połowę. A więc połowę mieszkania, działek, samochodu.

W uzasadnieniu, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", sędzia wskazywał, że postępowanie wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej należy prowadzić tak, by umożliwić umorzenie długów upadłego konsumenta. To ma pierwszeństwo, podczas gdy przy upadłości przedsiębiorców priorytetem jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

Gdyby pani Izabela była przedsiębiorcą, cały majątek wspólny małżonków wchodziłby do masy upadłościowej, a udział małżonka w majątku dorobkowym traktowany jest jako roszczenia innych wierzycieli.

Zobacz także: Obejrzyj także: Upadłość konsumencka krok po kroku

Tu jednak pojawił się problem, który zgłosili pełnomocnicy pani Izabeli. Bo sprzedaż połowy majątku jest co najmniej trudna, a zainteresowany kupnem najpewniej byłby tylko mąż.

Sprawą zajął się poszerzony skład Sądu Najwyższego. I przesądził on, że z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków pozostającego we wspólności majątkowej cały majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłościowej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

O skutki takiego podejścia do upadłości konsumenckiej gazeta zapytała Cezarego Zalewskiego, sędziego i byłego szefa warszawskiego sądu upadłościowego. Podkreśla on, że dla oznacza to, iż nawet brak zgody na zaciąganie długów przez współmałżonka nie chroni majątku dorobkowego małżonków w przypadku upadłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
OO
3 lata temu
I TO MA BYĆ WOLNOŚĆ NIECH KAŻDY ODPOWIADA ZA SIEBIE
hehe
3 lata temu
dzieci i wnuki także zapłacą
zip
3 lata temu
Jak jest majątek wspólny to i długi wspólne, to chyba oczywiste. Jak podzielą się wcześniej majątkiem to i długi powinny być na majątku osoby. Dziwne.
nonti
3 lata temu
absurd .............
Erty
3 lata temu
Pani Gasiuk Pihowicz nie zapłaci bo rozdzielność była, by żyło się lepiej teraz platformie złodziejskiej.
...
Następna strona