Notowania

banki
09.12.2019 16:13

Zyski banków w górę w październiku. Podwyżka prowizji bankowych

Zysk netto banków wzrósł w październiku o aż 18,6 proc. rok do roku - podała KNF. Redukcja liczby placówek już daje oszczędności na kosztach pracowniczych. Niedawny motor zysków, czyli różnica oprocentowania kredytów i depozytów, ustępuje rosnącym prowizjom. Rekordowo dobra jest spłacalność pożyczek konsumpcyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Zyski na marży odsetkowej zostały już wyśrubowane i teraz banki zarabiają na prowizjach

Po dziesięciu miesiącach roku zysk netto sektora bankowego wzrósł do 13,2 mld zł, czyli o 3,6 proc. rok do roku. Sam październik dużo przy tym poprawił, bo 1,38 mld zł czystego zysku to o 18,6 proc. więcej (+210 mln zł) w porównaniu z ubiegłorocznym październikiem.

Prowizje bankowe musiały przy tym ostatnio znacząco iść w górę, bo wynik z nich poprawił się o 15,7 proc. rok do roku do 1,1 mld zł w październiku. Wynik z odsetek, czyli różnicy w oprocentowaniu kredytów i depozytów spadł w październiku o 85 mln zł rok do roku.

Poważne korzyści banki osiągają już z cięcia kosztów. Liczba wszystkich placówek bankowych w kraju spadła o 518, a zatrudnienie o 5,3 tys. osób, co przekłada się na oszczędności. Koszty wynagrodzeń wyniosły w październiku 1,31 mld zł i były niższe o 120 mln zł rok do roku. Koszty ogólnego zarządu, w które oprócz płac dyrektorów wlicza się m.in. opłaty na BFG spadły o jeszcze większe kwoty, bo o 361 mln zł rok do roku w październiku do 1,19 mld zł.

Zobacz też: UOKiK o wyrokach TSUE. "Banki chcą oddać jak najmniej"

Gdy dodać do tego mniejszą rok do roku o 328 mln zł utratę wartości aktywów, głównie kredytów, to mamy obraz tego, co poprawiło ostatnio sytuację banków.

Cztery banki nie spełniają wymogów

Na koniec października 17 banków (4 komercyjnych i 13 spółdzielczych) wykazało na przestrzeni roku łączną stratę w wysokości 554,4 mln zł. Banki te miały 4,4 proc. udział w aktywach sektora. Pozostałe banki w sektorze wykazały łącznie zysk w wysokości 13,6 mld zł.

Wskaźnik zwrotu całego sektora na kapitale własnym (ROE) na koniec października 2019 r. wyniósł 6,61 proc., co oznacza wzrost o 0,03 pkt proc. w porównaniu z wrześniem i spadek o 0,51 pkt. proc. rok do roku. Stopa zysku na aktywach (ROA) sięgnęła poziomu 0,69 proc. i była podobna jak we wrześniu i o 0,11 pkt. proc. niższa rok do roku.

Wskaźniki adekwatności kapitałowej sektora ukształtowały się we wrześniu br. na poziomie 18,9 proc. (TCR) i 17 proc. (T1). "Cztery banki komercyjne nie spełniają minimalnych wymogów regulacyjnych" - wskazano w prezentacji.

Lepiej spłacamy kredyty

Kredyty brutto dla gospodarstw domowych spadły w skali miesiąca o -1,2 mld zł i jest to już drugi miesiąc, gdy idą w dół. Sprzedaż nowych kredytów najwyraźniej spowolniła. O 1,1 mld zł wzrósł przy tym portfel kredytów konsumpcyjnych, a o 1,7 mld zł spadł kredytów na nieruchomości. W przypadku kredytów na nieruchomości to największy spadek od października 2017.

Udział kredytów złotowych w kredytach mieszkaniowych dla gospodarstw domowych na koniec października br. wynosił 71,9 proc. - napisano w prezentacji.

Wśród złych kredytów (z utratą wartości) dominują kredyty operacyjne firm (20,9 mld zł) i konsumpcyjne ludności (19,1 mld zł). Jakość kredytów konsumpcyjnych przy tym wyraźnie wzrosła.

Tych zagrożonych jest już zaledwie 12 proc. To najlepszy wynik w historii, lepszy o 0,2 pkt. proc. niż rok temu. Bardzo poprawiła się też spłacalność kredytów mieszkaniowych - tych złych jest już zaledwie 2,4 proc. i to najlepszy wynik od 2011 roku i również 0,2 pkt. proc. lepszy rok do roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, knf, wyniki banków, wiadomości, finanse
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

AndrettiBANKI TO ZLODZIEJE .

Rozwiń komentarze (1)