Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

14. emerytura będzie na stałe. Coraz bliżej przyjęcia ustawy

24
Podziel się:

W środę sejmowe komisje jednogłośnie zaopiniowały pozytywnie rządowy projekt ustawy o tak zwanej czternastej emeryturze. Choć PiS pierwotnie chciał, by było to tylko doraźne, jednorazowe świadczenie, zmienił zdanie i zamierza wypłacać je co rok.

14. emerytura będzie na stałe. Coraz bliżej przyjęcia ustawy
14. emerytura będzie na stałe. Coraz bliżej przyjęcia ustawy (Adobe Stock)

W środę w Sejmie przeprowadzone zostało pierwsze czytanie projektu. W trakcie debaty koło Konfederacji złożyło wniosek o jego odrzucenie, a projekt trafił do dalszych prac sejmowych. Komisja polityki senioralnej i komisja polityki społecznej i rodziny zaopiniowały projekt jednogłośnie pozytywnie. Teraz projekt musi zostać przegłosowany przez cały Sejm.

Ile wynosi 14. emerytura

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed tłumaczył, że "czternastki" będą wypłacane tylko gorzej sytuowanym emerytom - tak samo, jak ma to miejsce obecnie. 14. emerytura będzie wynosiła tyle, co emerytura minimalna w danym roku. Taką kwotę będą dostawać ci seniorzy, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł. Jeśli mają wyższe świadczenie, ich "czternastka" będzie obniżona w myśl zasady "złotówka za złotówkę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki rozdawnictwa. Członek RPP alarmuje: tego progu nie wolno nam przekroczyć

W przypadku gdy 14. emerytura wynosiłaby mniej niż 50 zł, nie będzie ona wypłacona. W projekcie przewidziano też możliwość określenia wyższej kwoty "czternastki" - Rada Ministrów może ją ustalić nie później niż do dnia 31 października danego roku poprzez rozporządzenie.

Stanisław Szwed tłumaczył w środę, że w tym roku czternasta emerytura zostanie sfinansowana z funduszu solidarnościowego i pożyczki z funduszu pracy. W przyszłym roku i kolejnych latach pieniądze na ten cel będą już zarezerwowane w budżecie.

Według rządowych szacunków pełną kwotę świadczenia dostanie około 7 mln osób. Łącznie do "czternastek" uprawnionych jest około 8,5 mln osób.

Prawo do "czternastki" mają osoby uprawnione do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolnicy, służby mundurowe, świadczeniobiorcy pobierający: emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Każda waloryzacja pomniejszy "czternastkę"

"Fakt" ostrzegał niedawno, że w przepisach czai się pułapka. "O ile sama czternastka będzie co roku waloryzowana, o tyle limit emerytury lub renty uprawniający do otrzymania tego świadczenia w pełnej wysokości – już nie. W projekcie ustawy 'na sztywno' wpisano próg 2900 zł. I to nie jest przeoczenie, resort rodziny ma świadomość, że przez to seniorzy po każdej waloryzacji będą tracić" - czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Babcia
4 miesiące temu
I wy dziennikarze powielacie codziennie to bezprawie! Tylko waloryzacja jest zgodna z prawem i rekompensuje straty emerytur!
Emeryt
4 miesiące temu
Podziekuje wam w wybory
74 lata
4 miesiące temu
Ja pracowałam 43 lata i 8 m-cy i 14 -stka mi się nie należy. za to, że za długo pracowałam. Harowałam, żeby dzieci wychować i żeby skończyły szkoły i studia. Teraz 40% ludzi nie pracuje w wieku produkcyjnym. Żyją z mojego podatku.
robolbezrobot...
4 miesiące temu
czemu inwestycję i danie możliwości pracodawcą hamowania wzrostu wynagrodzeń nazywa się rozdawnictwem - to po prostu hamowanie wzrostu wynagrodzeń i przyśpieszenie dojenia społeczeństwa czyli inflacja - biedny Polak obojętny i nie poprze nikogo rozsądnego bo martwi się co do gara wrzucić
Adam
4 miesiące temu
Powinna być druga waloryzacja emerytur w tym roku. W tamtym roku było 7 proc a w tym 14.8 . Nie chcemy 13 i 14 dla wybranych..
...
Następna strona