Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Andrzej Duda na emeryturze? Prezydent mógłby już teraz otrzymywać 10 tys. zł

Gdyby prezydent Andrzej Duda przeszedł teraz na emeryturę, to mógłby liczyć nawet na 10 tys. zł. To więcej niż dostają jego poprzednicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Prezydent RP Andrzej Duda będzie walczył w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim. Gdyby jednak zrezygnował z udziału w wyborach i przeszedł na emeryturę, to mógłby liczyć na pokaźną kwotę wypłacaną dożywotnio.

Jak policzyli dziennikarze działu biznes "Super Expressu", Andrzej Duda mógłby już teraz otrzymywać ponad 10,5 tys. złotych miesięcznie. Kwota ta wynika z ustawy z 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i ustawy z 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

Co ważne, świadczenie prezydenta-emeryta wyliczane jest zależnie od kwoty bazowej, która w tym roku wzrosła do ponad 2 tys. złotych. Oznaczałoby to, że Andrzej Duda otrzymywałby więcej od swoich poprzedników.

Jeśli jednak Duda wygrywa drugą turę wyborów i będzie głową państwa przez kolejną kadencję, to jego świadczenie może być jeszcze wyższa. Ostateczna kwota wynika bowiem m.in. z wysługi lat.

Przypomnijmy, że pensja podstawowa prezydenta RP wynosiła ok. 14 tys. złotych. Do tego dochodzi dodatek funkcyjny (ok. 6 tys. złotych) oraz dodatek za wysługę lat. Łącznie ponad 20 tys. złotych.

Obejrzyj: Hołownia kluczem do wygranej. Kto przejmie jego elektorat?

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2020

POLAA GDZIE JEGO WIEK EMERYTALNY. LATA WYPRACOWANE. WYPASŁ SIĘ NA NASZYM GARNUSZKU.MOŻE JEDNAK TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY I PO ZAWODACH ,NIECH ODPRACUJE … Czytaj całość

29-06-2020

ginulfiKowalski za całe życie ciężkiej pracy może liczyć na 1200 zł. i jeszcze włóczyć się po sądach bo ZUS ma swoje ALE.

29-06-2020

vikA ty ciemny ludzie głosuj, na następnych pasożytów

Rozwiń komentarze (419)