Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cios w emerytów. Wielu straci pieniądze

Rząd PiS chce oskładkowania wszystkich umów, a to oznacza, że emeryci, którzy dorabiają do emerytury stracą pieniądze. Takich osób jest nawet 750 tys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Mniej pieniędzy dla dorabiających emerytów. Rząd forsuje przepisy (Fot: Rafał Parczewski)

Rząd PiS chce łatać dziurę budżetową oskładkowaniem umów zleceń. Z danych ZUS wynika, że aż 750 tys. polskich emerytów dorabia do niskich emerytur. Jak czytamy w "Wyborczej", dzięki oskładkowaniu umów PiS chce zyskać aż 2,5 miliarda złotych, a zmiany proponowane przez resort pracy mają wejść w życie już w 2021 r.

Zdaniem Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego, pomysł pełnego oskładkowania umów zleceń w czasach kryzysu należy ocenić negatywnie.

- Nie jest to odpowiedni moment na tego typu zmiany. W sytuacji, kiedy rynek pracy nie jest już rynkiem pracownika, nie powinno się zmniejszać zleceniobiorcom wynagrodzenia. Tego rodzaju zmiana sprawi, że otrzymają oni niższe wynagrodzenie - wyjaśnia w rozmowie z Superbiz.pl Sobolewski.

Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Sobolewski podkreśla, że takie oskładkowanie ma swoje pozytywy. Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia otrzymają wyższą emeryturę, bowiem zapłacą składkę.

Dodaje jednak, że do takiej zmiany na rynku pracy potrzeba więcej czasu. - Jeżeli pełne ozusowanie zleceń weszłoby w życie od 1 stycznia 2022 roku, to zarówno pracownicy jak i pracodawcy mogliby się do niej lepiej przygotować - twierdzi ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2020

amenprzestać płacić na kler katolicki miliardy a będzie na wszystko dla ludu polskiego

23-09-2020

MkCzemu kościół nie płaci daniny państwu??

23-09-2020

zapytamDlaczego w Polsce nie wszystkim pracownikom zostaje z pensji potrącana składka na ZUS jedni płacic muszą z automatu inni nie biorąc pensje brutto co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (440)