Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Cios w emerytów. Wielu straci pieniądze

441
Podziel się

Rząd PiS chce oskładkowania wszystkich umów, a to oznacza, że emeryci, którzy dorabiają do emerytury stracą pieniądze. Takich osób jest nawet 750 tys.

Cios w emerytów. Wielu straci pieniądze
Mniej pieniędzy dla dorabiających emerytów. Rząd forsuje przepisy (money.pl, Rafał Parczewski)
bDUsaoUl

Rząd PiS chce łatać dziurę budżetową oskładkowaniem umów zleceń. Z danych ZUS wynika, że aż 750 tys. polskich emerytów dorabia do niskich emerytur. Jak czytamy w "Wyborczej", dzięki oskładkowaniu umów PiS chce zyskać aż 2,5 miliarda złotych, a zmiany proponowane przez resort pracy mają wejść w życie już w 2021 r.

Zdaniem Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego, pomysł pełnego oskładkowania umów zleceń w czasach kryzysu należy ocenić negatywnie.

bDUsaoUn

- Nie jest to odpowiedni moment na tego typu zmiany. W sytuacji, kiedy rynek pracy nie jest już rynkiem pracownika, nie powinno się zmniejszać zleceniobiorcom wynagrodzenia. Tego rodzaju zmiana sprawi, że otrzymają oni niższe wynagrodzenie - wyjaśnia w rozmowie z Superbiz.pl Sobolewski.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Sobolewski podkreśla, że takie oskładkowanie ma swoje pozytywy. Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia otrzymają wyższą emeryturę, bowiem zapłacą składkę.

bDUsaoUt

Dodaje jednak, że do takiej zmiany na rynku pracy potrzeba więcej czasu. - Jeżeli pełne ozusowanie zleceń weszłoby w życie od 1 stycznia 2022 roku, to zarówno pracownicy jak i pracodawcy mogliby się do niej lepiej przygotować - twierdzi ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUsaoUO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(441)
amen
7 miesięcy temu
przestać płacić na kler katolicki miliardy a będzie na wszystko dla ludu polskiego
Mk
7 miesięcy temu
Czemu kościół nie płaci daniny państwu??
zapytam
7 miesięcy temu
Dlaczego w Polsce nie wszystkim pracownikom zostaje z pensji potrącana składka na ZUS jedni płacic muszą z automatu inni nie biorąc pensje brutto co to za wyróznienie ?czym osoba murarza rózni się od sędziego?
bDUsaoUP
mójnick
7 miesięcy temu
Najpierw dają a potem zabierają. Co za kraj!!!
sprawiedliwoś...
7 miesięcy temu
1000 zł emerytury za k a ż d e 10 lat pracy!!! Słyszysz, RZĄDZIE???!!! Dla wszystkich!
...
Następna strona