Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Czternasta emerytura. Rząd przyjął projekt ustawy

915
Podziel się

Dodatkowa "czternastka" ma popłynąć do seniorów pod koniec 2021 roku. Najbardziej skorzystają najubożsi emeryci. Do tych dobrze sytuowanych popłynie mniej. O tym, że rząd przyjął projekt, poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. czternastych emerytur
Rząd przyjął projekt ustawy ws. czternastych emerytur (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bDYNiqVx

Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczy ok. 10,6 mld złotych, a dodatkowe wsparcie zostanie wypłacone z urzędu, w listopadzie 2021 roku. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

- Projekt, który został złożony, ma wprowadzić dodatkowe świadczenie na 2021 rok. Wypłaty będą w listopadzie i grudniu na poziomie minimalnej emerytury w 2021 roku (jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie kwota - przyp. red) - mówiła we wtorek rano w radiowej "Jedynce" minister rodziny Marlena Maląg.

- Tutaj jest zmiana w porównaniu z trzynastą emeryturą. Będzie próg dochodowy na poziomie 2900 zł (to 120 proc. średniej emerytury - przyp. red.) - dodała minister

bDYNiqVz

Tylko osoby dostające emeryturę do wysokości tego progu będą mogły liczyć na wypłatę pełnej "czternastki". Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co piąty senior w Polsce ma więcej niż 2,9 tys. zł brutto co miesiąc. Money.pl szacuje z kolei, że dokładnie 22 proc. emerytów pobiera świadczenie powyżej tego progu.

Zobacz także: Obejrzyj też: 14. emerytura. Wiceminister rodziny: będzie limit, nie wszyscy dostaną

To oznacza, że na pełną "czternastkę" nie załapie się blisko 2 mln seniorów.

bDYNiqVF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYNiqWa
KOMENTARZE
(915)
Marek D.
8 miesięcy temu
Tak jest rozdawaj dalej żałosny premierze. Gdzie obiecywane prawdziwie wypracowane prez 45 lat skladkowych emerytury stażowe. Okradacie takich jak ja i finansujecie z tych pieniędzy cwaniaków promując w ten sposób nieróbstwo.
edek
9 miesięcy temu
Najwyższy czas , by 14 emerytura dotyczyła tych emerytów i innych uprawnionych, którzy miesięcznie otrzymują 2.900 zł brutto. i była wypłacona jako pełna.
ja
9 miesięcy temu
na jaką cholerę ludzie pracują na umowę o pracę ,powinni na czarno, rząd by miał mniej do rozdawania naszych pieniędzy tym tzw. najbiedniejszym to znaczy nigdy nie pracowali lub zaledwie po kilka lat
bDYNiqWb
RODAK
9 miesięcy temu
Prosta droga do upadłości państwa. Przecież szykuje się totalna bieda. Skąd te pieniądze> Przecież nie można ciągle dodrukowywać pieniędzy!!! Wenezuela bis sie szykuje. No a ponad 100 ministrów i wice ministrów to nie potęga to głupota!!!!
tom53
9 miesięcy temu
wszyst kich negatów i ,,opozycjonistow,,prosze o nie przyjmowanie dodatkow całe negactwo prosze o bycie honorowym i nie przyjmpwanie zadnych dodatkow!!!!
...
Następna strona