Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
25.02.2020 15:31

Czternasta emerytura. Rząd przyjął projekt ustawy

Dodatkowa "czternastka" ma popłynąć do seniorów pod koniec 2021 roku. Najbardziej skorzystają najubożsi emeryci. Do tych dobrze sytuowanych popłynie mniej. O tym, że rząd przyjął projekt, poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd przyjął projekt ustawy ws. czternastych emerytur (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczy ok. 10,6 mld złotych, a dodatkowe wsparcie zostanie wypłacone z urzędu, w listopadzie 2021 roku. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

- Projekt, który został złożony, ma wprowadzić dodatkowe świadczenie na 2021 rok. Wypłaty będą w listopadzie i grudniu na poziomie minimalnej emerytury w 2021 roku (jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie kwota - przyp. red) - mówiła we wtorek rano w radiowej "Jedynce" minister rodziny Marlena Maląg.

- Tutaj jest zmiana w porównaniu z trzynastą emeryturą. Będzie próg dochodowy na poziomie 2900 zł (to 120 proc. średniej emerytury - przyp. red.) - dodała minister

Tylko osoby dostające emeryturę do wysokości tego progu będą mogły liczyć na wypłatę pełnej "czternastki". Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co piąty senior w Polsce ma więcej niż 2,9 tys. zł brutto co miesiąc. Money.pl szacuje z kolei, że dokładnie 22 proc. emerytów pobiera świadczenie powyżej tego progu.

Obejrzyj też: 14. emerytura. Wiceminister rodziny: będzie limit, nie wszyscy dostaną

To oznacza, że na pełną "czternastkę" nie załapie się blisko 2 mln seniorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, 14 emerytura, zus, gospodarka, świadczenia społeczne
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

ewarozdawnictwa ciąg dalszy, podwyżek ciąg dalszy, wzrostu inflacji ciąg dalszy i upadku gospodarki naszego kraju ciąg dalszy.

25-02-2020

kolecJeszcze nigdy w II Rzeczypospolitej nie mieliśmy równie żałosnego prezydenta jak obecny dr Duce.

25-02-2020

emerytNie przekupią mnie nawet za 24 emeryturę.

Rozwiń komentarze (910)