Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Czternasta emerytura. Rząd przyjął projekt ustawy

915
Podziel się:

Dodatkowa "czternastka" ma popłynąć do seniorów pod koniec 2021 roku. Najbardziej skorzystają najubożsi emeryci. Do tych dobrze sytuowanych popłynie mniej. O tym, że rząd przyjął projekt, poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. czternastych emerytur
Rząd przyjął projekt ustawy ws. czternastych emerytur (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczy ok. 10,6 mld złotych, a dodatkowe wsparcie zostanie wypłacone z urzędu, w listopadzie 2021 roku. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

- Projekt, który został złożony, ma wprowadzić dodatkowe świadczenie na 2021 rok. Wypłaty będą w listopadzie i grudniu na poziomie minimalnej emerytury w 2021 roku (jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie kwota - przyp. red) - mówiła we wtorek rano w radiowej "Jedynce" minister rodziny Marlena Maląg.

- Tutaj jest zmiana w porównaniu z trzynastą emeryturą. Będzie próg dochodowy na poziomie 2900 zł (to 120 proc. średniej emerytury - przyp. red.) - dodała minister

Tylko osoby dostające emeryturę do wysokości tego progu będą mogły liczyć na wypłatę pełnej "czternastki". Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co piąty senior w Polsce ma więcej niż 2,9 tys. zł brutto co miesiąc. Money.pl szacuje z kolei, że dokładnie 22 proc. emerytów pobiera świadczenie powyżej tego progu.

Zobacz także: Obejrzyj też: 14. emerytura. Wiceminister rodziny: będzie limit, nie wszyscy dostaną

To oznacza, że na pełną "czternastkę" nie załapie się blisko 2 mln seniorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(915)
Marek D.
2 lata temu
Tak jest rozdawaj dalej żałosny premierze. Gdzie obiecywane prawdziwie wypracowane prez 45 lat skladkowych emerytury stażowe. Okradacie takich jak ja i finansujecie z tych pieniędzy cwaniaków promując w ten sposób nieróbstwo.
edek
2 lata temu
Najwyższy czas , by 14 emerytura dotyczyła tych emerytów i innych uprawnionych, którzy miesięcznie otrzymują 2.900 zł brutto. i była wypłacona jako pełna.
ja
2 lata temu
na jaką cholerę ludzie pracują na umowę o pracę ,powinni na czarno, rząd by miał mniej do rozdawania naszych pieniędzy tym tzw. najbiedniejszym to znaczy nigdy nie pracowali lub zaledwie po kilka lat
RODAK
2 lata temu
Prosta droga do upadłości państwa. Przecież szykuje się totalna bieda. Skąd te pieniądze> Przecież nie można ciągle dodrukowywać pieniędzy!!! Wenezuela bis sie szykuje. No a ponad 100 ministrów i wice ministrów to nie potęga to głupota!!!!
tom53
2 lata temu
wszyst kich negatów i ,,opozycjonistow,,prosze o nie przyjmowanie dodatkow całe negactwo prosze o bycie honorowym i nie przyjmpwanie zadnych dodatkow!!!!
...
Następna strona