Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Jednorazowo dostaną 3 tys. zł

74
Podziel się:

Do dawnych opozycjonistów i osób represjonowanych w czasach PRL popłynąć ma jednorazowy dodatek w wysokości 3 tys. zł. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm poprawkami Senatu, przyznane świadczenie pieniężne nie wliczy się do dochodu dla osób pobierających świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Jednorazowo dostaną 3 tys. zł
Pieniądze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. (Flickr)

Sejm poparł w piątek dwie z trzech zgłoszonych przez Senat poprawek do ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

Za odrzuceniem pierwszej i drugiej poprawki łącznie głosowało 3 posłów, przeciwko było 446, nikt się nie wstrzymał od głosu. Za odrzuceniem trzeciej poprawki było 230 posłów, przeciw głosowało 220, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Tym samym Sejm przyjął pierwszą i drugą poprawkę, a odrzucił trzecią. W piątek rano Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za przyjęciem pierwszej i drugiej poprawek do ustawy zgłoszonych w Senacie, oraz odrzuceniem trzeciej.

Przyjęte poprawki doprecyzowują, że przyznane świadczenie pieniężne nie wlicza się do dochodu dla osób pobierających świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Jednorazowo 3 tys. zł za walkę z systemem

W ustawie zaproponowano przyznanie osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 tys. zł. Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego jest dodatkowe wsparcie dochodowe tych osób.

Prawem do świadczenia objęte będą osoby, które status działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych uzyskały na podstawie decyzji szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 31 grudnia 2021 r.

Świadczenie - wraz z kosztami jego obsługi - ma być finansowane z budżetu państwa. Koszty są szacowane na ok. 42 mln zł.

Wypłaty wiosną 2022

Świadczenie byłoby wypłacane - z urzędu - przez UdSKiOR w kwocie 3 tys. zł a przyznawane byłoby w drodze decyzji administracyjnej.

Ustawa zakłada, że wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego nastąpi do 31 marca 2022 r.

To nie pierwsze wsparcie dla dawnych opozycjonistów

Wprowadza ona prawo do świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej w przypadku, gdy emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł brutto. Świadczenie będzie przysługiwać w kwocie będącej różnicą pomiędzy kwotą 2400 zł brutto a kwotą emerytury lub renty, do której uprawniona jest dana osoba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
gysia
8 miesięcy temu
Coraz więcej nowych styropianowych zbowidowców o których trzeba dbać. Wiadomo, wór pełen pieniędzy. Niedługo powstanie liczna grupa opozycjonistów (w opozycji do pracy) tym też będzie się należało.
ktos
8 miesięcy temu
Fajnie, niektorzy atywisci zaczna placic podatek dochodowy. Niezwykle sie ciesze.Mam sasiadow emerytow ,ona przepracowale 25 lat jako sprzataczka,on dzialacz w FSO w Warszawie. Taki byl represjonowany ,ze im sie lepiej zylo,pelna lodowka zarcia. On otrzymal odprawe i 7 lat przesiedzial w domu do czasu otrzymania emerytury. Powiedzialam idz do pracy np w ochronie otrzymasz 5 zl za godz. Odpowiedz, za takie grosze to ja nie bede pracowal.I taki to bohater.
już wiekowa
8 miesięcy temu
Takich co to będą sięgać łapy po 3 tys. zł jest sporo. Ciekawe jak ich będą weryfikować. Ja również byłam antykomunistką np. w pracy odmówiłam przejścia do działu partyjnego PZPR jako sekretarka w moim zakładzie pracy (dużym) mimo, że groziło za to zwolnienie z pracy. Nienawidziłam PZPR odkąd pamiętam. Takich osób w Polsce było bardzo dużo, a jakoś nie dostaną 3 tys. zł.Natomiast działacze rzekomo p/partyjni pewnie będą się o to ubiegać. Niestety to tacy mniej więcej jak Michnik.
aab
8 miesięcy temu
dodatek za zniszczenie polskiej gospodarki, za wypędzenie 2 mln Polaków za praca za granicę, za 30 lat afer, oszustw, kłamstw i dojenia Polaków przez cwaniaków.
jajasą
8 miesięcy temu
wszelkie lachuderstwo co niszczylo wszystko co POLSKIE dzis sa nagradzani tp podle,glupie i niedorzeczne dzis chyba warto wysadzac sklepy,niszczyc posterunki policji.zdradzac POLSKE i balaganic-i za to bedzie solidna nagroda byc uczciwym sie nie oplaca---hahahaha
...
Następna strona