Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Emeryci mogą czuć się oszukani? Kaczyński obiecywał 14. emeryturę "na stałe"

1443
Podziel się:

Przykład 14. emerytury pokazuje, że obietnice wyborcze trzeba traktować z przymrużeniem oka. Choć prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że będzie to świadczenie "na stałe", już po roku przestanie obowiązywać. W 2022 roku seniorzy nie mogą liczyć na dodatek w wysokości 1000 zł. Jednorazowa akcja kosztowała budżet 11 mld zł.

Emeryci mogą czuć się oszukani? Kaczyński obiecywał 14. emeryturę "na stałe"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał stałą wypłatę czternastej emerytury (PiS, materiały prasowe)

Ponad 9 mln emerytów otrzymało w 2021 roku tzw. 14. emeryturę. Było to dodatkowe świadczenie dla seniorów, które w zależności od wysokości podstawowej emerytury oznaczało wypłatę od 51 do 1251 zł brutto.

Wszyscy emeryci, którzy liczyli na powtórkę w 2022 roku, bardzo się zawiodą. W sobotę rzecznik rządu i minister finansów wyraźnie wskazali, że czternastka była jednorazowatego świadczenia już nie będzie.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że od samego początku 14. emerytura miała być tylko pojedynczym zastrzykiem gotówki, ale eksperci czujnie wychwycili, że sam prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że to świadczenie wejdzie na stałe.

Wyborcze obietnice

Warto podkreślić, że tamta zapowiedź prezesa Kaczyńskiego padła na ostatniej prostej kampanii wyborczej, pod koniec września 2019 roku. Co dokładnie powiedział?

- Przede wszystkim stawiamy na dochody ludności, stawiamy na płace, na emerytury, na to, żeby za cztery lata Polacy byli wyraźnie zamożniejsi, polskie rodziny były wyraźnie zamożniejsze niż dziś. Chciałbym jeszcze raz zapewnić — bo jest taka propaganda, która próbuje wprowadzić wśród emerytów niepewność — że w przyszłym roku będzie trzynasta emerytura — mówił.

- Ale w kolejnym roku już na stałe będzie czternasta emerytura — podkreślił wyraźnie prezes Kaczyński.

Te wyborcze obietnice przypominają teraz też politycy opozycji. Michał Szczerba mówi z jednej strony o zabraniu 14. emerytury, a z drugiej o pozostawieniu emerytów z drakońskimi podwyżkami opłat i drożyzną w sklepach.

Okazuje się, że obietnice Jarosława Kaczyńskiego dość szybko po wyborach przestały obowiązywać w odniesieniu do 14. emerytury, bo już w ocenach skutków regulacji (OSR) dołączonych do przepisów regulujących wypłaty dodatkowego świadczenia było założenie, że będą one jednorazowe.

Gdy rząd przekalkulował koszty, które rocznie miały wynieść około 10 mld zł, wyszło na to, że w kolejnych budżetach nie będzie aż tyle pieniędzy.

Kosztowne 14. emerytury

Pod koniec 2021 roku podsumowania dokonało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Szefowa resortu Marlena Maląg wyliczyła, że od 2019 roku na dodatkowe świadczenia 13. i 14. emerytury poszło z budżetu 46 mld zł.

Na same czternastki w 2021 roku przeznaczono 11 mld zł, w tym około 9 mld zł to świadczenia wypłacane przez ZUS.

Warto podkreślić, że 14. emerytura nie była kolejną wypłatą standardowej emerytury. Gdy senior otrzymywał normalnie 2 tys. zł brutto, nie dostał tyle. Pełna kwota dodatkowego świadczenia wynosiła 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto.

Pełną kwotę otrzymały osoby, których świadczenie podstawowe nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosiła 3000 zł, czternastka przysługiwała w kwocie mniejszej o 100 zł.

W przypadku emerytury brutto na poziomie 4100 zł świadczenie wynosiło jedynie 50,88 zł brutto.

Jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało około 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1443)
Noe
5 dni temu
Kaczyński pozbawiłemerytów długo pracujących 14 pensji.To powinno być karane.
ZZZz
11 miesięcy temu
Zbliżają się czasy nędzy dla osób starszych a wypłaszczanie kwoty emerytur powiększy bazę najniższych świadczeń.Obecna najniższa emerytura dorówna do średniej i nic nie będzie warta. Jest tendencja do zrównania wypłacanych emerytur.
ZZZZ
11 miesięcy temu
Większe obciążenie składką zdrowotną i inflacja obniżyły emerytury.Dlatego ględzenie jak jest dobrze na emeryturze to bzdura przed wyborami.Podwyżka najniższej krajowej, jeszcze bardziej zuboży kieszeń emerycką.Dlatego zastanów się na jesieni. Rządzący już rozdali pieniążki a podwyżka tylko 14.8 % nie zrównoważy inflacji i jest rażąco niska do najniższej płacy.Wartość emerytury spada do poziomu ubogich lat za rządów komuny.
normalny
2 lata temu
Nie gadajcie bzdur!!!Nic takiego nie było obiecane!!!Siejecie tylko zamęt!Uczycie się od towarzyszy z Peło!14 była obiecana jako jednorazowa wypłata i tyle w tym temacie!!!
Rysiek
2 lata temu
Jak tu popierać oszustwa?
...
Następna strona