Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Emerytury mundurowych. Funkcjonariusze doliczą staż cywilny do wysługi emerytalnej

467
Podziel się:

Funkcjonariusze, którzy założyli mundur po 1 stycznia 1999 r., ale przed 1 października 2003 r., również doliczą staż cywilny do lat swej służby. Trwają prace nad odpowiednimi przepisami.

Emerytury mundurowych. Funkcjonariusze doliczą staż cywilny do wysługi emerytalnej
Z projektowanych przepisów skorzystają funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę między 1.01.1999 a 1.10.2003

Jeszcze w tym kwartale mają zakończyć się prace nad projektem korzystnych dla mundurowych zmian emerytalnych. Obejmą one funkcjonariuszy, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., ale przed 1 października 2003 r. W rezultacie zmian będą mogli doliczyć do wysługi emerytalnej staż cywilny – informuje "Rzeczpospolita".

Pod uwagę będzie brany okres poprzedzający służbę lub przypadający po zwolnieniu ze służby, ale tylko wtedy, gdy mundurowy wykaże co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych (np. w BOR i wojsku).

Dlaczego przepisy skierowane są tylko do tej wąskiej grupy funkcjonariuszy? Tym, którzy do służby zostali przyjęci po 1 stycznia 1999 r., zmieniono na niekorzyść zasady przechodzenia na emeryturę, kiedy już pełnili służbę. Rozpoczynając ją, nie wiedzieli więc, że w trakcie ich sytuacja niekorzystnie się zmieni. Projektowane zmiany w prawie są więc próbą przywrócenia sprawiedliwości.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "Rząd woli drogie bonusy, które niszczą system"

Co się zmieni w emeryturach funkcjonariuszy?

Zgodnie z pomysłami rządu okresy przypadające przed i po służbie będą mogły być doliczone na wniosek funkcjonariusza do wysługi emerytalnej tylko, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok pracy cywilnej podstawa wymiaru będzie się zwiększać o 1,3 proc. Jeśli funkcjonariusz skorzysta z tego rozwiązania, nie otrzyma świadczenia z systemu powszechnego (z ZUS lub OFE).

Związki zawodowe negatywnie oceniają wymóg wykazania się co najmniej 25 latami służby w dniu zwolnienia. Argumentują, że niektórzy funkcjonariusze nie spełnią tego kryterium z przyczyn od nich niezależnych, np. będą niezdolni do służby z powodu choroby – czytamy w "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(467)
NicoToscanii
3 lata temu
O jakiej sprawiedliwości mowa, skoro lata pracy z cywila doliczane będą funkcjonariuszowi z min. 25l wysługi.
rerr
3 lata temu
wakacje też wliczają pobyty na l 4 wagary wycieczki itp
xxx-lucycer
3 lata temu
A co z funkcjonariuszami i żołnierzami, którzy służbę wojskową odbyli 1999 - 2000, potem 7 lat w cywilu, a potem ponownie wl mundurówce? Co z takimi osobami?
Zibi
3 lata temu
Trzeba było iść do straży policji a nie narzekać teraz ile razy wstaliscie w nocy do wypadku do pożaru naraziliście swoje życie .nic tylko komentować i narzekać ze wam się należy
glina
3 lata temu
Cóż, jako 46 letni emeryt policyjny z 4.500 zł na rękę emeryturą, nie ukrywam, że totalna laba z taka kasą jest wspaniała (zamierzam jednak pójść sobie dorabiać-ale do spokojnej roboty co wśród emerytów mundurowych jest bardzo cenione, a robota dla nas czeka), więc w sumie będę miał więcej niż pensji w Policji. Miło tez czyta się te zawistne komentarze, które tylko wielokrotnie mnie uświadamiają, jak dobrego wyboru zawodowego dokonałem 25 lat temu. I tak, współczuje Wam podatnikom, którzy mnie sponsorują, i nie chcę Was straszyć ale w ciągu kilku lat będzie tyrali do 70 roku życia, a ja zamierzam od 55 roku życia już kompletnie nic nie robić, tylko korzystać z uroków emeryckiego życia.
...
Następna strona