Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Groszowe emerytury do likwidacji. Rekordzista pobiera kilka groszy miesięcznie

35
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce likwidacji emerytur groszowych, gdyż nader często zdarza się, że wysokość świadczeń jest niższa od kosztu ich obsługi. Rekordziści inkasują kwoty grubo poniżej złotówki.

Groszowe emerytury do likwidacji. Rekordzista pobiera kilka groszy miesięcznie
Wytchnienie części seniorów przyniosą za to "czternastki", które już w listopadzie trafią na konta rolników czy pracowników służb mundurowych. (money.pl, Rafał Parczewski)

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska chce likwidacji emerytur groszowych. Najniższa emerytura przyznana przez ZUS w Polsce to bowiem... trzy grosze.

W sumie w całym 2020 r. ok. 310 tys. seniorów pobierało emerytury poniżej 1250,88 zł.

- Zlikwidowanie emerytur groszowych to zadanie dla rządu i parlamentu – tak temat komentowała prezes ZUS Gertruda Uścińska na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Wyjaśniła przy okazji, że to reforma emerytalna z 1999 roku wprowadziła zasadę, na bazie któej wystarczyła jedna opłacona składka, by uzyskać prawo do emerytury.

Zobacz także: Groszowe emerytury. "Przepracowali w życiu miesiąc, dostają na konto po 20 gr."

Jej zdaniem problem może rozwiązać zmiana prawa tak, by możliwość pobierania emerytury przysługiwała dopiero po przekroczeniu danego okresu zatrudnienia, jak to jest w wielu krajach UE np. 5, 10, czy 15 lat, albo zebrany jakiś kapitał emerytalny.

Jak natomiast donosi "Fakt", Polacy są za tym, by minimalne świadczenie, które zapewni seniorom godne życie, wynosiło co najmniej 3,5 tys. zł, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnia krajowa netto dla pracujących Polaków.

Czternaste emerytury już wkrótce

Wytchnienie części seniorów przyniosą za to "czternastki", które już w listopadzie trafią na konta rolników czy pracowników służb mundurowych.

"Czternastki" otrzymają również:

  • świadczeniobiorcy emerytur pomostowych;
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
  • rent socjalnych,
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Zasady są proste. Czternasta emerytura przysługuje ci, jeśli przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń twoje świadczenie nie przekraczało kwoty 2900 zł. Jeśli jednak otrzymujesz więcej niż 2900 złotych, czternastka zostanie wypłacona, ale w mniejszej kwocie - świadczenie pomniejszone zostanie na zasadzie "złotówka za złotówkę", a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Wysokość czternastej emerytury to 1250,88 zł brutto (tyle wynosi najniższa emerytura od 1 marca 2021 r.). Na rękę to 1066,24 zł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Egon
rok temu
Jakim prawem ktoś kto odprowadził kilka składek jest emerytem i ma prawo do 13, 14 emerytury??? To jakby napluć w twarz emerytom , którzy wypracowali swoje emerytury mając wymagany staż pracy.!!! W tym kraju tylko patologia i nieroby mają się dobrze i żerują na ludziach pracujących. Do tego doprowadził PiS.
poszkodowany
rok temu
wszystkie przywileje powinny być zlikwidowane .Mamy najwięcej na świecie młodych uprzywilejowanych emerytów -,,pasożytów ''
Czytelniczka
2 lata temu
Co ktoś sobie uzbierał, to ma - to jest JEGO! Nawet żeby to były grosze. ZUS nie ma prawa kłaść na tym łapska. Ja tu bym raczej innymi problemami się zajęła. Jest wiele patologii w ZUS-ie, nad którymi trzeba się pochylić.
ramona
2 lata temu
Ale to tylko szczyt całej góry problemów, jest cały ogrom osób, które mają ciut więcej, ale mimo to wciąż za mało na godne życie. I tu dobrze prezentują się dla przyszłych emerytów ppk, bo jakby nie patrzeć to najprostsza metoda na skuteczne, dodatkowe oszczędności na ten okres życia.
!!!!!!!!!!!!
2 lata temu
a ja jestem za zlikwidowaniem emerytur powyżej 3000zł.
...
Następna strona