Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Akcyza na piwo wzrośnie? Gra toczy się o dodatkowe miliardy dla budżetu

91
Podziel się:

Producenci mocnych alkoholi skarżą się, że piwo jest traktowane w sposób preferencyjny w polityce akcyzowej. Podwyżka miałaby przynieść kilka miliardów złotych rocznie. Branża piwna ripostuje, że gdyby akcyza na wódkę rosła w takim samym tempie, jak ta na piwo, to dziś byłaby o 40 proc. wyższa.

Akcyza na piwo wzrośnie? Gra toczy się o dodatkowe miliardy dla budżetu
Przepychanki wśród producentów alkoholi. Producenci mocnych alkoholi domagają się wyższej akcyzy na piwo (Pexels, pixabay.com)

Temat wyższej akcyzy na piwo rozpalił opinię publiczną po Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Branża spirytusowa podniosła ten temat na swoim panelu i wskazała, że piwo w polityce akcyzowej jest traktowane w sposób preferencyjny. Zgodził się z nimi obecny na panelu poseł Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

- Wyroby alkoholowe według ustawy, która obowiązuje w tym kształcie od 2001 roku, są opodatkowane nierówno co do ilości alkoholu zawartego w napojach różnego typu. Tu uprzywilejowane jest piwo, dlatego że np. cydr - niskoprocentowy napój alkoholowy - jest obłożony taką akcyzą jak napoje spirytusowe - mówi Henryk Kowalczyk, cytowany przez agencję Newseria.

Akcyza na piwo wzrośnie?

Poseł wyraził poparcie dla pomysłu nowelizacji ustawy, która zmieniłaby sposób naliczania akcyzy. Po nowemu przejść mielibyśmy na model proporcjonalny, w którym akcyza naliczana byłaby od ilości alkoholu w danym napoju.

Zobacz także: Podatek przychodowy. Firmy będą uciekały za granicę? Ekspertka: Nie polecam

Na ten moment podatek akcyzowy do napojów spirytusowych wylicza się od procentowej zawartości alkoholu etylowego. Im więcej alkoholu, tym wyższy podatek.

Na piwo akcyza liczona jest od tzw. stopnia Plato. Stawka akcyzy na alkohol etylowy wynosi w tej chwili 6275 złotych od 1 hl czystego alkoholu etylowego w gotowym wyrobie. Z kolei stawka akcyzy na piwo to 8 złotych i 57 groszy od 1 hl za każdy stopień Plato gotowego wyrobu (liczba stopni Plato oznacza ekstrakt zawarty w 100 kg brzeczki podstawowej).

- Naszym zdaniem wszyscy powinni płacić akcyzę od zawartości alkoholu. Tak jest prosto, to łatwe do egzekucji - mówił w Karpaczu Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Producenci mocnych alkoholi podkreślają, że w tak sformułowanej daninie wyższy podatek płaci się za piwa wysokiej jakości, o wysokim ekstrakcie a średniej lub niskiej zawartości alkoholu. Akcyza w cenie półlitrowego piwa 5,5 proc. kosztującego 3 złote, wynosi 54 grosze. W półlitrowej butelce 40-procentowej wódki kosztującej 20 złotych akcyza wynosi 12 złotych i 55 groszy - podaje Newseria.

Na Forum w Karpaczu branżę spirytusową wsparł ekonomista SGH Artur Bartoszewicz. To autor bardzo głośnych raportów (np. "Polska zalana piwem") o spożyciu alkoholu w Polsce.

Przypomniał, że piwo jest odpowiedzialne za wzrost spożycia etanolu w Polsce. - Jesteśmy zdegradowani - mówił wprost.

Według nieoficjalnych źródeł na temat zmian w akcyzie przychylnie spogląda Ministerstwo Zdrowia i jego szef Adam Niedzielski. Resort jest gotowy podjąć rozmowy w tym temacie.

Producenci piwa ripostują

Jednak z takim postawieniem sprawy nie zgadza się branża piwna. Producenci piwa ripostują, że w ostatnich latach akcyza na ich wyrób znacznie wzrosła.

- Akcyza na wódkę powinna zostać podniesiona o tyle, o ile została podniesiona akcyza na piwo na przestrzeni ostatnich 20 lat. Domagamy się dokładnie takiej samej podwyżki - mówi agencji Newseria Biznes Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- W ciągu ostatnich 20 lat akcyza na piwo wzrosła o 40 proc., a na wódkę w ogóle. Wódka jest w Polsce śmiesznie tania - w tej chwili pół litra można kupić za ok. 20 zł - i zaczyna być ulubionym napojem nastolatków, co jest również niebezpieczne społecznie - wskazuje Cezary Kaźmierczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
Umi
3 lata temu
Właścicielami browarów są głównie zagraniczne firmy. Zysk wyjeżdża z kraju w dywidendzie. Piwo inicjuje przygodę z alkoholem. Piwa Polacy nie uważają za alkohol, tylko napoj. Surowce kupują za granica bo Zakupy centralne. Zużywają 3 l wody do produkcji 1 l piwa. WHO uważa, ze każda ilość alko szkodzi. Wódka dostała podwyżkę akcyZy już dawno. Możliwość reklamy piwa Ok 20:00 i na billbordach a Np. Cydru -zakaz. Za duZo tych przyjemności….Chłopaki, nie macie argumentów. Płacicie!
NameLessOne
3 lata temu
Na wódkę niech podniosą o 400 % i tak nie da się tego pić. Od lat piję tylko bimber (w ilościach śladowych jak na Polaka), jak tak dalej pójdzie to nawet piwa sobie nie kupię, a na to wydaje majątek, bo piwo wypije tak raz na 3 dni.
Krzysztof Ozd...
3 lata temu
Sposób naliczania akcyzy podobny do stosowanego w Polsce występuje w krajach, w których zamieszkuje 70% ludzi.....
Janek
3 lata temu
Osły napuszczają się wódkowcy na piwoszy i podrożeje jedno i drugie. I stracą bo w Czechach i nawet Niemczech ceny są podobne i pewnie wzrośnie sprowadzanie, bimbrownie i alkohol nieznanego pochodzenia.
dffds
3 lata temu
CHCIELIŚCIE SPRAWIEDLIWYCH PODATKÓW, to macie dużo sprawiedliwych podatków.
...
Następna strona