Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

A jakby podnieść akcyzę na wódkę? Nowy pomysł na podatki

29
Podziel się:

Branża piwna kontratakuje: gdyby akcyza na wódkę rosła tak, jak na piwo, dziś byłaby wyższa o 40 proc. i 3 mld zł rocznie. To odpowiedź na propozycję większego opodatkowania piwa, co miałoby przynieść budżetowi 4-5 mld zł.

A jakby podnieść akcyzę na wódkę? Nowy pomysł na podatki
Gorzelnie chcą większego podatku dla browarów, browary postulują wyższą akcyzę dla gorzelni (Adobe Stock)

Branża piwna kontratakuje: gdyby akcyza na wódkę rosła tak, jak na piwo, dziś byłaby wyższa o 40 proc. i 3 mld zł rocznie. To odpowiedź na propozycję większego opodatkowania piwa.

W ciągu ostatnich 20 lat akcyza na piwo wzrosła o ok. 40 proc., podczas gdy opodatkowanie mocnych alkoholi spirytusowych pozostało bez zmian – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wyrównanie tej różnicy i podwyżka akcyzy na wódkę w podobnej wysokości zapewniłaby 3 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu państwa, co pomogłoby m.in. sfinansować inne ulgi podatkowe zawarte w Polskim Ładzie.

Zobacz także: Picie "pod chmurką". Poznań walczy ze spożywaniem alkoholu miejscach publicznych

– Dziś mamy na rynku sytuację, w której koszt czystego alkoholu w postaci piwa czy napojów spirytusowych jest bardzo podobny. Za ok. 20 zł można kupić tyle samo czystego alkoholu w postaci wódki, jak i piwa. Jednak każda ingerencja w te stawki spowoduje, że np. wódka stanie się bardziej konkurencyjna i konsument zamiast piwa wybierze małpkę – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

Gorzelnie chcą podatku od browarów...

To reakcja na propozycje branży spirytusowej przedstawiane na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Szeroko opisywaliśmy je w money.pl.

- Naszym zdaniem wszyscy powinni płacić akcyzę od zawartości alkoholu. Tak jest prosto, to łatwe do egzekucji – mówił Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

W Polsce nie ma jednolitego systemu naliczania akcyzy na napoje alkoholowe. Akcyza na wyroby spirytusowe liczona jest w sposób przejrzysty – od zawartości alkoholu w produkcie. Na piwo akcyza liczona jest od tzw. stopnia Plato.

Stawka akcyzy na alkohol etylowy wynosi w tej chwili 6275,00 zł od 1 hl czystego alkoholu etylowego w gotowym wyrobie. Z kolei stawka akcyzy na piwo to 8,57 zł od 1 hl za każdy stopień Plato gotowego wyrobu (liczba stopni Plato oznacza ekstrakt zawarty w 100 kg brzeczki podstawowej).

– Akcyza na wódkę powinna zostać podniesiona o tyle, o ile została podniesiona akcyza na piwo na przestrzeni ostatnich 20 lat. Domagamy się dokładnie takiej samej podwyżki – mówi agencji Newseria Biznes Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

A browary chcą podatku od gorzelni

– W ciągu ostatnich 20 lat akcyza na piwo wzrosła o 40 proc., a na wódkę w ogóle. Wódka jest w Polsce śmiesznie tania – w tej chwili pół litra można kupić za ok. 20 zł – i zaczyna być ulubionym napojem nastolatków, co jest również niebezpieczne społecznie – wskazuje Cezary Kaźmierczak.

W sukurs Włodarczykowi na Forum w Karpaczu przyszedł ekonomista SGH, Artur Bartoszewicz. To autor bardzo głośnych raportów (np. "Polska zalana piwem") o spożyciu alkoholu w Polsce.

Przypomniał, że piwo jest odpowiedzialne za wzrost spożycia etanolu w Polsce. - Jesteśmy zdegradowani – mówił wprost.

Na zmiany akcyzy – według kuluarowych rozmów – gotowe jest ministerstwo zdrowia i Adam Niedzielski. Jego resort byłby jednym z największych beneficjentów zmian akcyzowych.

– Dziś mamy na rynku sytuację, w której koszt czystego alkoholu w postaci piwa czy napojów spirytusowych jest bardzo podobny. Za ok. 20 zł można kupić tyle samo czystego alkoholu w postaci wódki, jak i piwa. Jednak każda ingerencja w te stawki spowoduje, że np. wódka stanie się bardziej konkurencyjna i konsument zamiast piwa wybierze małpkę – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

Jak podkreśla, m.in. w Niemczech i wielu krajach UE różnice między opodatkowaniem akcyzą lżejszych i mocnych alkoholi są nawet wyższe niż w przypadku Polski.

– Polska modelowo odzwierciedla proporcje stawek minimalnych określonych w dyrektywie unijnej. Nie odbiegamy ani na plus, ani na minus od tego, jak wygląda średnia europejska i jak wygląda europejska polityka akcyzowa w tym zakresie. W całej Europie występują różnice w tych stawkach, co jest spowodowane świadomą polityką, która ma modelować spożycie, tak aby ludzie nie upijali się mocnymi alkoholami i żeby te słabsze zastępowały te mocne. To jest racjonalna strategia i nie ma żadnego powodu, dla którego politycy mieliby teraz dokonać brutalnej ingerencji w strukturę rynku – mówi Bartłomiej Morzycki.

Odwrotne postulaty wysuwa branża spirytusowa, z której coraz częściej słychać głosy o konieczności zrównania akcyzy na piwo ze stawkami akcyzy na alkohol etylowy. To zaś oznaczałoby dla piwowarów blisko trzykrotną podwyżkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
EWK
3 lata temu
PRZEZ PIWO DO M.IN. CUKRZYCY. PRZESTAŁEM PIC. A BIMBERKU NAPĘDZĘ SAM, APARATURA JEST DO KUPIENIA NA AUKCJACH Z DOSTAWA DO DOMU ZA FREE. I TYLE. PĘDZIŁO SIE ZA KOMUNY TO I TERAZ SIĘ POPĘDZI.
fragles
3 lata temu
Alkohol i papieros powinien zostac uznany za trucizne i powinien byc kategoryczny zakaz jego sprzedazy i dystrybucji. Podobnie jak jest z narkotykami.
Nie totalny
3 lata temu
Propozycja dla palących. Chcecie premię około 3 stówy miesięcznie i dożywotnio, rzućcie palenie. Tyle was to kosztuje nie licząc zdrowia. O gorzale to nawet nie pisze
jar
3 lata temu
dobrze niech wprowadza podatek na alkochol pijaczki wyborcy pisu sie odsuna i tak pis bedzie po mału tracił wyborcow
dziadek
3 lata temu
....co tak skromnie ?! .... alkohol, opłaty telefoniczne, jakieś duperele po kilka milionów ..... podatek od oddychania, kto chce oddychać płaci, wolny wybór ...... jak już to trzeba iść na całość .....
...
Następna strona