Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Nowe zasady obliczania płacy minimalnej. Ministerstwo wskazuje termin

204
Podziel się:

Od 2026 roku płaca minimalna ma wynosić 55 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Pracodawcy nie będą też mogli wliczać do podstawy nagród i dodatków - wynika z projektu ustawy zaprezentowanej w poniedziałek przez resort rodziny.

Nowe zasady obliczania płacy minimalnej. Ministerstwo wskazuje termin
Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Licencjodawca, KPRM, Krystian Maj)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy, który wprowadza istotne zmiany w sposobie ustalania płacy minimalnej w Polsce. Głównym założeniem jest wprowadzenie wartości referencyjnej na poziomie 55 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2026 roku, a ich celem jest implementacja dyrektywy Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, coroczna ocena wysokości minimalnego wynagrodzenia będzie opierać się na wspomnianej wartości referencyjnej. Resort podkreśla, że Unia Europejska pozostawia krajom członkowskim swobodę w wyborze konkretnych rozwiązań. Warto zauważyć, że w 2023 roku relacja płacy minimalnej do przeciętnej wynosiła 50,3 proc., a w 2024 roku prognozuje się jej wzrost do 53,7 proc.

Ministerstwo argumentuje, że ustalenie wartości referencyjnej na poziomie 55 proc. jest uzasadnione, biorąc pod uwagę obecne trendy i dostępność wskaźników w statystyce krajowej. Celem jest dążenie do stopniowego podnoszenia standardów wynagrodzenia minimalnego, przy jednoczesnym uwzględnieniu realiów gospodarczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje giganta w USA - cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie

Zmiany w strukturze wynagrodzenia i sankcje dla pracodawców

Projekt ustawy wprowadza również istotną zmianę w definicji minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z nowymi przepisami, minimalne wynagrodzenie ma stanowić wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, bez uwzględniania dodatków, premii czy nagród. Ministerstwo argumentuje, że taka zmiana przywróci właściwy charakter dodatkowym składnikom wynagrodzenia, które obecnie często służą jedynie do uzupełnienia pensji do poziomu płacy minimalnej.

Autorzy projektu przewidują, że proponowane zmiany mogą wpłynąć na rynek pracy. Z jednej strony istnieje ryzyko, że niektórzy pracodawcy, w obliczu wyższych kosztów, mogą zdecydować się na ograniczenie zatrudnienia, co może dotknąć przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach. Z drugiej strony, nowe regulacje mogą stać się bodźcem do inwestowania w automatyzację i innowacyjne rozwiązania, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do wzrostu produktywności.

Projekt zakłada również zaostrzenie sankcji dla pracodawców nieprzestrzegających przepisów o płacy minimalnej. Grzywna ma wzrosnąć z obecnego przedziału 1000-30000 zł do 1500-45000 zł. Dodatkowo, wprowadzone mają zostać odsetki za nieterminowe wypłacanie należnych pracownikom wynagrodzeń.

Ministerstwo szacuje, że koszty wprowadzenia nowych rozwiązań dla sektora finansów publicznych do 2033 roku wyniosą około 7,5 miliarda złotych. Wdrożenie tych zmian ma na celu nie tylko dostosowanie polskiego prawa do wymogów unijnych, ale również zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego systemu wynagrodzeń w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(204)
WYRÓŻNIONE
moje zdanie
miesiąc temu
Proponuję aby ci z rządu założyli swoje firmy, zatrudnili pracowników, odprowadzali rzetelnie wszystkie pochodne i niech by zobaczyli ile im zostanie. Nie mają pojęcia o prowadzeniu firmy. Owszem niech płaca minimalna idzie w górę, ale niech też pomniejszą składki ZUS. ZDZIERSTWO W BIAŁY DZIEN
Spostrzeżenie
miesiąc temu
Sprawiedliwy i przejrzysty system wynagrodzeń w tym kraju - zdaniem tej pani, to każdemu po równo, podobnie jak z emeryturami !
Obiektywny.
miesiąc temu
Jak widzę tę twarz pozbawioną jakiejkolwiek wiedzy na temat gospodarki oraz prowadzenia przedsiębiorstwa z uśmiechem pękającym z dumy to nie wiem czy się śmiać czy płakać. 90% polityków nie utrzymałoby naleśnikarni ale oni ustalają kto ile ma zarabiać i jakie ma odpowiadać składki bo oni tylko widzą jakie są wpływy do budżetu dzięki im rewelacyjnym pomysłom.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (204)
Kkk
4 tyg. temu
Ja mam na cały etat 3500 zasadniczej, to jest skandal, a na nowe przepisy mam czekać prawie 2 lata ? To są kpiny z ludzi
Spostrzeżenie
miesiąc temu
To może wprowadzić wartość referencyjną dla świadczeń emerytalnych ? Byłby dla nich wskaźnik relacji wysokości każdej emerytury do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z dnia uzyskania prawa do emerytury zamiast dotychczasowej waloryzacji.... Po co pudrować rzeczywistość (emerytury tracą realną wartość) 13, 14 "emeryturami", no po co ?
100 obietnic
miesiąc temu
Premierze Tusk co z wcześniejszymi emeryturami kiedy przeliczenie do pełnych po ukończeniu wieku emerytalnego .Jesteś zwykłym szachrajem uchwaliłeś prawo działające wstecz i ty się chwalisz praworządnością wstyd i hańba. To za twoich rządów aktem prawnym ustawa z dnia 11 maja 2012 roku do Art. 25 dopisano /1 b / Teraz bądź honorowy i to napraw. Kiedy odchodziłem na wcześniejszą emeryturę w 2009r nie było wiadomo nic o Art. 25 /1 b "Nic co dane nie będzie zabrane! " Donald Tusk.Tusk Kłamał, kłamie i będzie kłamać tej cechy nikt mu nie odbierze.
ehhh
miesiąc temu
już niedługo wszyscy na minimalnej dziękujemy
Daro
miesiąc temu
Polak zarabia o 300 % mniej od niemca.
...
Następna strona