Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Polacy informują nas o obniżonych pensjach w styczniu. To efekt Polskiego Ładu

86
Podziel się:

Polski Ład sporo namieszał w pensjach wielu osób, przez co koniec miesiąca stał się dla pracowników bardziej stresujący niż zwykle. Poprosiliśmy naszych Czytelników o informacje, czy otrzymują zmniejszone wynagrodzenia za styczeń - i wiele osób donosi o przelewach niższych nawet o kilkaset złotych.

Polacy informują nas o obniżonych pensjach w styczniu. To efekt Polskiego Ładu
Wiele osób traci na Polskim Ładzie - m.in. dorabiający emeryci. Zapytaliśmy o to naszych Czytelników (Adobe Stock, ESCALA M.M.)

Po wejściu w życie, Polski Ład obniżył pensje wielu osobom. Straciły różne grupy - m.in. nauczyciele, mundurowi, ale też część emerytów. Dlatego koniec stycznia był nerwowym czasem dla wielu osób, które nie wiedziały, czy mogą spodziewać się normalnych, czy pomniejszonych pensji.

Niższe pensje przez Polski Ład. Tracą m.in. dorabiający emeryci

Poprosiliśmy Czytelników, by informowali nas o zmianach w swoich pensjach w styczniu. Jak się okazuje, nadal nie brakuje osób, które tracą. Jak opisał pan Krzysztof, emeryt wojskowy, który dodatkowo pracuje na etacie, na emeryturze zyskał 60 zł: wzrosła z 34400 zł netto do 3500 zł, ale... stracił 272 zł w pensji. Jego płaca z etatu zmalała bowiem z 2660 zł do 2388 zł netto. "Reasumując, 217 zł do tyłu" - napisał nam pan Krzysztof. "Nigdy w życiu nikt nie obciął mi pensji, nawet za komuny, a tu proszę, taki bonusik za to, że pracuję" - dodał nasz Czytelnik.

Również pani Anna, emerytka pracująca na pół etatu, straciła na pensji 113 zł. Jej emerytura pozostała zaś bez zmian, więc ogólnie nadal jest ona na minusie w stosunku do zarobków sprzed Polskiego Ładu.

Masz pytania ws. Polskiego Ładu?

Zadaj je naszemu ekspertowi, wysyłając je na adres pytanie@money.pl. Odpowiemy na nie podczas programu "Money. To się liczy" w najbliższy piątek 4.02 po godz. 9:05. Transmisja na stronie Głównej Wirtualnej Polski, a relacja później na money.pl.

Niektórzy jednak tracą na samych emeryturach - pan Andrzej z Krakowa poinformował nas, że w styczniowej wypłacie otrzymał 216 zł mniej. Mniejszą emeryturę dostała też jego żona - o 147 zł.

Takich głosów pojawia się więcej, często kwoty oscylują wokół 100-200 zł, które dla dorabiających emerytów robią sporą różnicę. Tracą jednak też osoby pracujące, które wcale nie zarabiają kokosów - np. w służbie zdrowia. Tak jak pani Beata z Warszawy, która pracuje od lat w państwowej placówce onkologicznej.

Zobacz także: Ekspert dosadnie o Polskim Ładzie. "Jedna z największych porażek PiS po roku 2015"

Jak opisała pani Beata, w lutym minie jej 11 lat pracy w placówce, a ogólnie ma 22 lata stażu pracy. "Moja płaca zasadnicza przez ostatnie lata wynosiła 3435 zł, a gdy wszedł Polski Ład, za styczeń 2022 na pasku widnieje 3320,50 zł" - napisała. To wypłata mniejsza o  114,5 zł. Jak podkreśla pani Beata, oznacza to dla niej mniejsze składki emerytalno-rentowe. "Nie złożyłam jeszcze wniosku o ulgę dla klasy średniej. Czuję się oszukana i okradziona z moich pieniędzy. Wiem, że miały być większe podatki pobierane, ale żeby zmniejszać podstawę, to tego nie rozumiem" - zaznacza. Pokazuje to, że obywatele, którzy tracą na Polskim Ładzie, często nie wiedzą nawet, dlaczego tak się dzieje.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że dla wielu grup zawodowych - emerytów, policji, nauczycieli - rząd już zapowiedział wyrównania strat z Polskiego Ładu. W drodze jest też kolejna ulga, która ma sprawić, że wyrównanie otrzyma każdy, kto stracił na Ładzie i zarabia maksymalnie 12,8 tys. zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Krystyna
3 miesiące temu
Pytam czym zraniłam innych, narazie to władza krzywdzi mnie.
Krystyna
3 miesiące temu
Mam nadzieję, że rządzący pójdą po rozum do głowy i wyrównają starty. Mam emeryturę dorabiam na 1/2 etatu. I co, a no właśnie to, że obniża mi się pensję o 200,00 zł miesięcznie. Natomiast wszystko drożeje. Brawo PIS.
Mrk
5 miesięcy temu
obecnie na gospodarstwo domowe 1000 zł netto mniej, poza elektroatem który prędzej czy później odczuje to co robi obecny "zaborca", nie spotkałem się jeszcze z nikim kto by zyskał, nawet jeśli zastosuje ulgę dla klasy średniej to co z tego skoro po nowym roku będzie musiał oddać te pieniądze z nawiązką. Z tym systemem nikt nie wygra - albo będzie jak w Kazachstanie lub będziemy dalej siedzieć po uszy w ..... przynajmniej będzie ciepło.... Jeśli "dali" emerytce przy najniższym dochodzie 100 zł podwyżki a koszt życia wzrósł na koniec miesiąca o 500 zł , a jej mężowi zabrali 200 zł bo miał za dużo o sto złoty ? to gdzie tu jest logika ludzi którzy nadal uważają że coś dostali ? Przecież oni nic nie mają, rząd może jedynie zabrać nasze.....
W styczniu
5 miesięcy temu
jako prowadzący działalność gosp. zarobiłem 870 zł. Z tego muszę zapłacić ZUS....już nawet nie wiem ile?!
Zuzka
5 miesięcy temu
Jestem emerytką (41 lat pracy). Moja emerytura wzrosła o 100 zł. Pracuję też na całym etacie i tutaj straciłam 400zł. Kara za to że codziennie wstaję o 5 rano. Bo inni mają mało. Małe emerytury bo mają mało lat pracy:; a teraz siedzą w domu i narzekają. Ale państwo PiS o nich dba. Złodziejstwo te ich zakichany Polski Bałagan
...
Następna strona