Notowania

emerytura
17.12.2019 21:18

Tylko co dziesiąty Polak wierzy w godziwą emeryturę z ZUS. Większość wie, że starość będzie biedna

Większość Polaków (61 proc.) nie ma zaufania do obecnego systemu emerytalnego w Polsce i prawie tyle samo (63 proc.) nie oszczędza, ani nie inwestuje samodzielnie, by mieć wyższą emeryturę. Co trzeci Polak nie wie, że jego emerytura będzie mniejsza niż ostatnia pensja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Obecni 30-40-latkowie będą otrzymywać emerytury w wysokości ok. 30 proc. swoich ostatnich zarobków.

59 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że ich emerytura będzie niższa niż ostatnie zarobki, ale co dziesiąty (10 proc.) sądzi, że jego emerytura będzie wyższa, a 27 proc. tego nie wie. Z kolei 13 proc. Polaków uważa, że wysokość emerytury powinna być taka sama dla wszystkich, niezależnie od liczby przepracowanych lat i odłożonych składek - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Badanie pokazuje, że zaledwie 11 proc. Polaków ma zaufanie do obecnego systemu emerytalnego w Polsce. Większość (61 proc.) nie ma zaufania, a 28 proc. nie jest w stanie jednoznacznie się określić.

Największą nieufność do obecnego systemu emerytalnego deklarują wyborcy Koalicji Obywatelskiej (76 proc.) i Lewicy (71 proc.), a najmniejszą - osoby popierające Prawo i Sprawiedliwość (47 proc.).

Wyniki potwierdzają, że ciągłe zmiany w systemie emerytalnym wprowadzane przez kolejne rządy, nie służą budowaniu zaufania do tego systemu.

Andrzej Duda ma zaproponować emerytury po nowemu w kampanii prezydenckiej.
Emerytury. Andrzej Duda chce zmian. Ekspert: "doprowadzi do głodowych emerytur"

Niewielu oszczędza

Pomimo, że większość osób nie ma zaufania do systemu emerytalnego, to jednak aż 63 proc. ani nie oszczędza, ani nie inwestuje samodzielnie, by mieć wyższą emeryturę. Jedynie 37 proc. dorosłych Polaków podejmuje starania na poczet wyższej emerytury w przyszłości. Niezależnie od sympatii politycznych, poziom świadomości badanych, związanej z koniecznością oszczędzania na emeryturę, pozostawia wiele do życzenia.

Wyborcy trzech głównych ugrupowań politycznych: PiS, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy są wyjątkowo zbieżni w tym zakresie i na bardzo podobnym poziomie nie oszczędzają, ani nie inwestują z myślą o wyższej emeryturze (63 proc. vs. 60 proc. vs. 61 proc.). Większość badanych jest słusznie przekonana (59 proc.), że ich emerytura będzie niższa od ich ostatnich zarobków. Co dziesiąty (10 proc.) uważa, że jego emerytura będzie wyższa, 4 proc. - że będzie na podobnym poziomie, jak jego ostatnie zarobki, a 27 proc. tego nie wie.

Świadomość, że emerytura będzie niższa niż ostatnie zarobki jest zdecydowanie najwyższa wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (80 proc.) i Lewicy (73 proc.), a najniższa w elektoracie PiS (54 proc.). Wśród wyborców partii rządzącej jest najwięcej osób błędnie przekonanych, że ich emerytura będzie wyższa niż ostatnie zarobki (14 proc.) lub na podobnym poziomie (7 proc.), czyli łącznie 21 proc., podczas gdy wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej łącznie takich osób jest 5 proc., a Lewicy - 12 proc.

Ile dostaniesz emerytury?

Obecnie średnie świadczenie emerytalne wynosi trochę ponad połowę przeciętnego wynagrodzenia, a według szacunków obecni 30-40-latkowie będą otrzymywać emerytury w wysokości ok. 30 proc. swoich ostatnich zarobków.

- Badanie pokazuje, że konieczne jest prowadzenie szerokich akcji edukacyjnych zachęcających do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Wciąż większość Polaków nie robi nic, by zwiększyć swoje świadczenia, a duża część nadal nie wie, że ich emerytury będą niższe lub jest błędnie przekonana, że będą nawet wyższe - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Projekt ustawy przywraca prawa nabyte funkcjonariuszom.
Emerytury mundurowych po staremu? Lewica złożyła projekt

Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest zwolennikami systemu wyliczania emerytury opartego na liczbie przepracowanych lat oraz wysokości odłożonych składek, czyli systemu, który obecnie w Polsce obowiązuje. Przekonanie o zasadności takiego systemu jest najbardziej rozpowszechnione w elektoracie Koalicji Obywatelskiej (71 proc.) i Lewicy (73 proc.), a najmniej wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (52 proc.). 13 proc. Polaków jest natomiast zdania, że wysokość emerytury powinna być taka sama dla wszystkich, niezależnie od tego, jak długo ktoś pracował i ile składek odłożył.

Najwięcej zwolenników emerytury równej dla wszystkich jest wśród wyborców PiS (19 proc.), a zdecydowanie mniej wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (8 proc.) i Lewicy (6 proc.). 14 proc. badanych uważa, że wysokość emerytury powinna zależeć od innych rozwiązań, a 19 proc. nie jest w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytura, ppk, oszczędzanie, wysokość emerytur
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

Lepiej...Jak można mieć zaufanie do systemu, który zakłada wbrew faktom średnią długość życia mężczyzny na emeryturze do 83 lat, podczas gdy statystycznie … Czytaj całość

17-12-2019

nttNa starosc biedna, a wczesniej duszona niezliczonymi podatkami i regulacjami jak za jesieni panszczyzny.

17-12-2019

obserwator innych kanalowco drugi dziecirob beneficjent 500plus wie ze przerabia prowiant na q-wno i wie ze te pieniadze pis wyciaga z kieszeni emerytow i rencistow a skad to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (82)