Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Emerytury mundurowych po staremu? Lewica złożyła projekt

114
Podziel się:

Lewica chce "oddezukebizować" ustawę i przywrócić dawne zasady ustalania emerytur i rent dla byłych funkcjonariuszy służb mundurowych. Projekt w tej sprawie trafił w poniedziałek do Sejmu.

Projekt ustawy przywraca prawa nabyte funkcjonariuszom.
Projekt ustawy przywraca prawa nabyte funkcjonariuszom. (PAP, Tomasz Gzell)
bEEAuklh

- Zabieranie praw nabytych służy źle stabilności państwa. Lewica zawsze mówiła, że interes państwa jest ważną rzeczą, a prawa nabyte to element stabilnego państwa - mówił lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

- Wypełniliśmy zobowiązanie wobec osób, które pracowały w służbach mundurowych - dodał.

bEEAuklj

Uchwalona pod koniec 2016 r. tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Projekt Lewicy zakłada nowelizację tych przepisów.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowy pomysł PiS. "Nikt nie mówi, że to oznacza niższą emeryturę"

W uzasadnieniu projektu Lewicy napisano, że proponowane zmiany stanowią powrót do ustawowego wskaźnika 2,6 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok służby pełnionej zarówno przed, jak i po 31 lipca 1990 r. Odwołują się do uregulowań prawnych wprowadzonych w tym zakresie ustawą zaopatrzeniową z dnia 18 lutego 1994 r., uchwaloną przez Sejm RP.

bEEAuklp

Autorzy projektowanych zmian twierdzą ponadto, że tzw. ustawa dezubekizacyjna "narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony praw nabytych, równości wobec prawa oraz gwarancji należytego zabezpieczenia społecznego osób niezdolnych do pracy i szczególnie potrzebujących".

Politycy Lewicy prognozują, że wejście noweli w życie będzie kosztowało budżet państwa 1,8 mld zł.

bEEAuklq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEAuklK
emerytury
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(114)
ja...,
11 miesięcy temu
czerwono się robi prawdziwi ludzie Solidarności drżyjcie bo UB po powrocie wywiezie was na zalew .Tak to jest gdy się ktoś dogaduje z dawnymi służbami i ich przełożonymi tak naprawdę to ich nie powinno być w przestrzeni publicznej do mioteł towarzysze .Dzięki panom dogadanym w Magdalence towarzysze się ustawili zalegalizowali swoje stare przekręty/kasę/ żyli bardzo dobrze kiedyś a teraz jeszcze lepiej i dalej towarzysze mieszają i mącą ponownie doprowadzą ten kraj do ruiny i dokręcą śruby bo wrócą do tow. Lenina dzięki panom z PO i temu co sam wygrał z komuną młodzieży już niedługo paszporciki na zachód i to tylko dla wybranych
wyborca nie p...
2 lata temu
PISOWSKA Zaraza działa za 500srebrników-aleszykuje się DEPISACJA !
iQP
2 lata temu
Gdyby policja nie oszukiwala w wideorejestratorach i zawyzala predkosc tobym nie wydawal kasy po za granicami Polski. A tak na vaty nie idzie i nie ma na emerytury, ani na policje. Taka sprawiedliwa kara od oszukanych kierowcow i nie tylko...
bEEAuklL
Weronika
2 lata temu
A czy byla wowczas JAKAS DRUGA
browar1501
2 lata temu
Oczywiście , że kaci powinni być lepiej wynagradzani i powinni mieć większe emerytury przecież tak się męczyli przy katowaniu niewinnych ludzi i Rząd tego nie rozumie. Rozumie ich za to stalinowska lewica gdyż mają takie same morale, tylko dać im władzę będą działać z oddaniem i jak ZOMO katować i mordować.
...
Następna strona