Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Waloryzacja emerytur. Sejmowa komisja za

276
Podziel się:

Komisja polityki społecznej i rodziny poparła we wtorek projekt nowelizacji ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia wzrosną o minimum 50 złotych.

Waloryzacja emerytur. Sejmowa komisja za
Waloryzacja emerytur na sejmowej komisji. (money.pl, Rafał Parczewski)

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 34 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłanka Lewicy Magdalena Biejat złożyła kilka poprawek, które przewidywały m.in. wyższy wzrost rent i emerytur. Żadna z nich nie zyskała poparcia.

Projekt w sprawie waloryzacji rent i emerytur zakłada, że od marca 2021 r. świadczenia te zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Resort rodziny proponuje, by najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne zostały podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Wskaźnik ten w 2021 roku będzie wynosił 3,84 proc. Waloryzacja będzie miała jednak charakter kwotowo procentowy.

Oznacza to, że w przypadku najniższych świadczeń, których podwyżka emerytury o 3,84 proc. dawałaby mniej niż 50 zł, stosowana będzie stała kwota.

I tak osoby, które pobierały do tej pory 1200 zł emerytury, dostaną 1250. Emeryci, których świadczenie wynosiło 1300 zł, będą dostawać 1350.

Z kolei osoby, które już wcześniej pobierały 1350 złotych emerytury, dostaną 51,8 zł podwyżki.

Emeryci, którzy dostawali 1700 złotych, będą otrzymywać 1765 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(276)
dziadek i bab...
3 lata temu
-Martyna Wojciechowska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, zarabiała w 2018 roku 49 563 zł brutto miesięcznie. - Kamila Sukiennik, która kieruje gabinetem prezesa, w 2018 mogła pochwalić się pensją w wysokości 42 760 zł miesięcznie. O czym my mówimy ??? A tutaj proponują dziadkom 3.84% , za 30 lat ciężkiej pracy Przepraszam to jest jakaś kpina ??
o co chodzi,
3 lata temu
za PO podwyżka emerytury był mniejsza niż koszt znaczka na list , w którym przychodziło powiadomienie o niej . tak było!
Miriam
3 lata temu
Ta czternastka to kpina albo dac wszystkim i nie robić różnicy bo w rezultacie korzystają Ci co w większości pracą się nie skakali
Miriam
3 lata temu
Jedna premia w rzadzie to moja poltora roczna emerytura.Cieszyc się tylko że wspomogą mnie rewaloryzacja.Kpina
emery
3 lata temu
ciekawe ile sobie klepnęli ,żyj za 1200 za 30 lat pracy może niech ktoś z tych pomysłowych spróbuje ,,,jak im wogóle nie wstyd takie grosze ,a sami siedzą radzą i kasa sama się im pcha do kieszeni ,i jaka ,!!!!!
...
Następna strona