Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zmiany w waloryzacji emerytur. PiS szykuje nową obietnicę wyborczą

455
Podziel się:

Po darmowych lekach i podwyżce 500 plus PiS szykuje kolejną "bombę wyborczą". Partia rządząca chce powalczyć o głosy emerytów i zaproponuje zmiany w waloryzacji emerytur.

Zmiany w waloryzacji emerytur. PiS szykuje nową obietnicę wyborczą
Obietnicą skierowaną do emerytów mają być zmiany w waloryzacji świadczeń (East News, Gerard/Reporter)

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" wskaźnik miałby zostać zmieniony. "PiS niedługo ogłosi, że w przyszłym roku waloryzacja będzie wyższa, bo zamiast podwyżki o 20 proc. realnego wzrostu płac wskaźnik ten wyniesie aż 50 proc." - czytamy na łamach dziennika.

W tym roku wzrost płac nie był uwzględniany we wskaźniku waloryzacji. Z powodu wysokiej inflacji pensje realnie spadały. Zatem zmiana ta niekoniecznie seniorom się opłaci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

W marcu tego roku emerytury waloryzowane były kwotowo. Każdy senior mógł liczyć na podwyżkę w gwarantowanej kwocie 250 zł brutto. Niewykluczone, że w przyszłym roku, po wygranych wyborach, PiS ponownie zdecyduje się na takie rozwiązanie.

Minimalna emerytura, która obecnie wynosi 1588,44 zł, wzrosłaby od 1 marca 2024 r. do 1838,44 zł brutto.

W marcu 2023 r. wszystkie emerytury i renty zostały zwaloryzowane na poziomie 14,8 proc. (zasadniczo nie mniej niż o 250 zł).

KPRM wskazuje, że porównując to z 2015 r., najniższa emerytura wzrosła o 707,99 zł, czyli o 80,4 proc. W latach 2019-2023, uwzględniając waloryzację świadczeń oraz wypłatę 13. i 14. emerytury (w tym w 2023 r.), do emerytów i rencistów zostanie skierowane ok. 188 mld zł.

"Czternastka" już na stałe. Rząd przyjął projekt ustawy

Czternasta emerytura przeznaczona będzie dla osób, które pobierają świadczenia do 2,9 tys. zł brutto. Powyżej tej kwoty działać będzie zasada "złotówka za złotówkę", czyli 14. emerytura zostanie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2,9 tys. zł brutto, przy czym kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(455)
Nowy
3 tyg. temu
14-ta pensja powinna być wypłacana na zasadach 13-tej pensji. Nie wolno promować tych co krótko pracowali. Każdy kto przepracował 35 lat i jest na emeryturze powinien otrzymać14-tą pensje w całości. Jednak że zagłosuję na PiS i SP, to oni dają Polakom prace, rozwój i coraz więcej kasy do naszych kieszeni. Bieda usuwa się z Polski, armia rośnie w siłę. Na każde Polskie dziecko otrzymamy 800+,zachowamy przywileje emerytalne itd. Bierzemy udział w referendum 4xNIE, chronimy nasz kraj. PiS to Polska partia.
Kol
3 tyg. temu
14-ta pensja powinna być wypłacana na zasadach 13-tej pensji. Nie wolno promować tych co krótko pracowali. Każdy kto przepracował 35 lat i jest na emeryturze powinien otrzymać14-tą pensje w całości. Jednak że zagłosuję na PiS i SP, to oni dają Polakom prace, rozwój i coraz więcej kasy do naszych kieszeni. Bieda usuwa się z Polski, armia rośnie w siłę. Na każde Polskie dziecko otrzymamy 800+,zachowamy przywileje emerytalne itd. Bierzemy udział w referendum 4xNIE, chronimy nasz kraj.
Kol
3 tyg. temu
14-ta pensja powinna być wypłacana na zasadach 13-tej pensji. Nie wolno promować tych co krótko pracowali. Każdy kto przepracował 35 lat i jest na emeryturze powinien otrzymać14-tą pensje w całości.
pan emeryt
3 miesiące temu
Ta obietnica wyborcza PiS-u wygląda tak; 20%×0=0. Tak było w tym roku. W przyszłym roku będzie tak; 50%×0=0. A to dlatego, że w ub.r. nie było realnego wzrostu płac. W tym roku GUS ogłosił, że w pierwszym półroczu też nie było realnego wzrostu płac. Przy waloryzacji emerytur będzie uwzględniony tylko wskaźnik inflacji.
giwa
3 miesiące temu
emerycie pamietaj ze pis doi cie codziennymi inflacyjnymi cenami niech ci cwaniacy doprowadza wzrost cen do 2 % i wtedy zobaczymy co nam obiecaja
...
Następna strona