Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

BHP. Jakie szkolenia muszą zapewnić pracodawcy?

0
Podziel się:

BHP to wszystko to, co jest związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przepisy BHP są ważne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Przedsiębiorcy tacy muszą zagwarantować szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenia BHP są obowiązkowe
Szkolenia BHP są obowiązkowe (pixabay.com / CC0)

Obowiązek zorganizowania szkoleń BHP istnieje zawsze. I nie ma tu znaczenia liczba zatrudnionych w firmie pracowników. Szkolenia BHP możemy podzielić na szkolenia wstępne BHP i szkolenia okresowe BHP.

Szkolenie wstępne BHP

Takie szkolenie musi odbyć się w godzinach pracy. Jest ona przeprowadzana w formie instruktażu. Instruktaż taki zależy od konkretnych stanowisk. Składa się z instruktażu ogólnego, tzw. szkolenia wstępnego ogólnego, a także instruktażu stanowiskowego.

Kto odbywa instruktaż ogólny? Są zobowiązani do tego wszyscy ci, którzy dopiero będą dopuszczeni do pracy. Chodzi tu o nowo zatrudnionych, studentów, odbywających praktykę, a także uczniów "zawodówek", którzy odbywają praktyczną naukę zawodu. Ogólny instruktaż nie może być krótszy niż 3 godziny.

Szkolenie stanowiskowe BHP

Instruktaż stanowiskowy obejmuje szkolenia dla wszystkich pracowników, którzy wykonują pracę na stanowisku robotniczym lub takim, gdzie mamy do czynienia ze szkodliwymi czynnikami. Instruktaż stanowiskowy musi też się odbyć w sytuacji, gdy pracownik został przeniesiony na odrębne stanowisko. Warto pamiętać, że jeśli obowiązki pracownika wymagają działalności na kilku stanowiskach, to instruktaż stanowiskowy musi dotyczyć każdego z tych stanowisk. Jeśli pracownik pracuje w biurze, przy pracach administracyjnych, to taki instruktaż nie powinien być krótszy niż 2 godziny. Jeśli natomiast stanowisko związane jest z innymi pracami, to nie może ono być krótsze niż 8 godzin.

Trzeba pamiętać, że pracownik nie może rozpocząć pracy, jeśli nie zostanie przeprowadzone szkolenie BHP.

Kiedy powtórzyć instruktaż stanowiskowy BHP?

Jeśli w firmie dojdzie do zmiany procesu technologicznego, inaczej będą rozplanowane stanowiska pracy lub jeśli do produkcji będą używane substancje, które są szkodliwe dla zdrowia, trzeba będzie przeprowadzić instruktaż stanowiskowy również w przypadku tych pracowników, którzy już wcześniej go odbyli. Trzeba pamiętać, że szkolenie stanowiskowe BHP jest obowiązkowe i musi być powtarzane zawsze wtedy, gdy następują zmiany na stanowisku pracy związane z inną organizacją.

Nie wolno zapomnieć, że fakt przeprowadzenia takiego szkolenia, zarówno ogólnego, jak i instruktażu stanowiskowego musi zostać przez pracownika potwierdzone. Podpisany dokument wpinamy do pracowniczych akt osobowych.

Szkolenia okresowe BHP

Oprócz tamtych szkoleń są jeszcze szkolenia okresowe BHP. Ich częstotliwość, a także długość trwania zależy wyłącznie od grupy zawodowej, do której należy pracownik. Mogą one trwać nawet 64 godziny lekcyjne.

Koszty organizacji szkoleń BHP ponosi pracodawca. Warto wiedzieć, że w sytuacji wyjątkowej można zwolnić pracownika z konieczności wzięcia udziału w pierwszym szkoleniu okresowym. Żeby jednak było to możliwe, pracownik musi przedstawić zaświadczenie o tym, że takie szkolenie okresowe zostało już odbyte u innego pracodawcy. Takie szkolenie może obejmować inną grupę stanowisk, jednak jego program musi uwzględniać zakres, który jest konieczny do dopuszczenia do pracy na nowym stanowisku.

Warto pamiętać, że w szkoleniach BHP musi wziąć udział również pracodawca. W jego przypadku zakres tego szkolenia obejmuje obowiązki, które ciążą na pracodawcy w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa w pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)