Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzje rządu niepokoją właścicieli firm

0
Podziel się:

Wzrost VAT, składki rentowej czy kary związane z tzw. ustawę śmieciową, wpłynęły na pogorszenie nastrojów w sektorze MSP.

Decyzje rządu niepokoją właścicieli firm
(endopack/iStockphoto)

Polski small biznes wciąż nie ma wielkich nadziei na poprawę sytuacji gospodarczej kraju w najbliższych trzech miesiącach. Również negatywnie oceniana jest aktualna kondycja ekonomiczna Polski - wynika z najnowszej edycji badania Sektora MSP prowadzonego co kwartał przez wrocławski Instytut Keralla Research.

Taki pesymistyczny trend utrzymuje się już od początku roku. Nadzieję budzi w tym kontekście ocena przyszłości kondycji własnej firmy. Ponad 70 proc. badanych deklaruje prowadzenie inwestycji w nadchodzących miesiącach i uważa, że będzie w firmie lepiej.

Jednocześnie w drugim kwartale utrwaliło się przekonanie, że sytuacja gospodarcza kraju w ostatnich miesiącach była słaba i niewielu przedsiębiorców spodziewa się zmian na lepsze. Co drugi respondent pytany o ostatnie 90 dni w krajowej gospodarce uważa, że sytuacja się pogorszyła (53,8 proc.). Obraz nastrojów sektora MSP oddaje pogłębienie niepokoju przedsiębiorców i - w ocenie analityków Keralla Research - niezadowolenie z działań i zaniechań rządu w obszarze gospodarki.

Źródło: Keralla Reserach

W poprzednim raporcie oceniliśmy, że zgłaszane obawy mają wymiar żółtej kartki, wystawianej przez small biznes rządowi. Obecne badanie potwierdza, że - niestety - decyzje rządu nadal budzą ogromny niepokój o przyszłość u większości małych i średnich firm.

Czy w następnym kwartale sytuacja się poprawi? Co trzeci badany twierdzi, że w krajowej gospodarce będzie gorzej (29,7 proc.) i choć to nieco lepszy wynik niż w poprzednim pomiarze, nie oznacza to tak bardzo wyczekiwanej poprawy nastrojów. Wciąż bowiem co trzecia firma spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce. Tylu pesymistów nie było nawet rok temu w analogicznym czasie. Wówczas na pogorszenie wskazywało 14,5 dziś 29,7 proc.

Jedyny plus, jaki notujemy to fakt, że gorszej przyszłości obawia się o 6 pkt. proc. firm mniej, niż kwartał wcześniej. Natomiast na polepszenie warunków funkcjonowania gospodarki w II kwartale bieżącego roku liczy 24,3 proc. To o 5,8 pkt. proc. więcej optymistów, niż kwartał wcześniej, ale jednocześnie 12 pkt. proc. mniej, niż rok temu o tej samej porze.

O własnej sytuacji raczej dobrze

Kondycję własnej firmy w minionych trzech miesiącach przedsiębiorcy tradycyjnie ocenili lepiej, niż kondycję gospodarki kraju. Także tu jednak przybyło negatywny ocen w relacji do poprzedniego pomiaru, sprzed trzech miesięcy. Z 25 proc. do 30,8 proc. wzrósł odsetek źle oceniających stan firmy kw/kw i równocześnie spadł o 2 pkt. proc. kw/kw oceniających pozytywnie zmiany w ostatnim kwartale.

Źródło: Keralla Reserach

W obszarze ocen kondycji firmy uzyskany wynik jest porównywalny z notami, jakie wystawiali przedsiębiorcy w tym samym czasie rok wcześniej. Nieznacznie, bo jedynie o 2 proc. ubyło, wobec kwietnia ubiegłego roku, optymistów.

Do 38,7 proc. z 34,2 proc. wzrósł odsetek optymistów kw/kw i równocześnie do 14,3 proc. z 20,3 proc. kw/kw spadł udział firm prognozujących pogorszenie własnej sytuacji ekonomicznej w kolejnym kwartale.

Co ważne wskaźnik nastrojów KERNA, który obrazuje kierunek nastrojów w small biznesie, wspiął się do -51,6 pkt. z -55,6 pkt. kw/kw. Notowana poprawa rewolucji nie zapowiada, ale jest prognostykiem lepszej sprzedaży i wzrostu zamówień w mikro, małych i średnich firmach.

Uzyskane wyniki obrazują ciekawy dysonans. Z jednej strony utrwala się bowiem krytyczna ocena badanych wobec przeszłej i obecnej sytuacji gospodarczej kraju, a równocześnie ankietowani dobrze oceniają przyszłość swoich własnych przedsiębiorstw. Ponad 70 proc. deklaruje prowadzenie inwestycji - przedsiębiorcy planują m.in. zakupy samochodów, remonty i modernizacje maszyn i urządzeń, utrzymują wydatki na marketing i reklamę oraz szkolenia. Mało tego. Wzrósł wskaźnik cząstkowy dla obszaru zatrudnienia (do 47,71) świadczący o chęci utrzymania obecnego stanu zatrudnienia (brak redukcji) i zatrudniania kolejnych osób (Index ZAIR). Jak zatem interpretować uzyskane wyniki?

Przyczyn rozdźwięku jest wiele, ale kluczowe są dwie. Pierwsza to działania rządu, który nie uczynił sobie przyjaciół ze small biznesu m.in. podnosząc podatek VAT, składkę rentową, najniższe wynagrodzenia i ingerując w emerytury, czy równocześnie każąc sobie płacić za korzystanie z dróg i nakładając kary za tzw. ustawę śmieciową.

Druga przyczyna to kryzys, jako czynnik niezależny od firmy, zewnętrzny, który mocno dotknął MSP - spadek popytu, kłopot z kredytem bankowym i problem windykowania należności, których brak oznacza, szczególnie w małych firmach, utratę płynności. Te dwie przyczyny najmocniej, w naszej ocenie, odpowiadają za obecną krytykę kondycji gospodarki państwa, która kojarzona jest z całym otoczeniem zewnętrznym, na które przedsiębiorcy nie mają wpływu. Pokryzysowa trauma i żywa wciąż obawa przed _ drugim dnem _, wpływa też na ostrożność w inwestycjach, ale ich nie hamuje.

Przedsiębiorcy chcą euro

Po raz pierwszy zapytaliśmy przedsiębiorców czy wprowadzenie w Polsce euro wpłynie na prowadzony przez nich biznes? Okazuje, się że większość małych firm spodziewa się pozytywnego wpływu tej zmiany. W sumie co trzeci badany (34,3 proc.) uznał, że rezygnacja ze złotówki na rzecz eurowaluty przyniesie pozytywne zmiany ich przedsiębiorstwu. Dodatkowo braku wpływu na prowadzoną działalność po wprowadzeniu euro spodziewa się co czwarty ankietowany przedsiębiorca (24,7 proc.). Natomiast przedsiębiorców prognozujących, że euro negatywnie odbije się na ich biznesie jest dla porównania 25,4 proc.

Źródło: Keralla Reserach

Dodajmy, że zwolenników wprowadzenia wspólnej waluty wśród ogółu społeczeństwa jest zaledwie 17 proc., a 65 proc. ocenia, że wpływ ten będzie negatywny (według badań z marca bieżącego roku agencji TNS OBOP). Jak widać small biznes chętniej zamieniłby złotówki na euro, niż społeczeństwo.

Badanie sektora MSP prowadzone jest co kwartał na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 600 jednostek sektora MSP. W badaniu ujęte są firmy mikro zatrudniające do 9 osób. Firmy do badania losowane z bazy danych GUS (rejestr REGON) oraz branżowych zestawień bazodanowych. Błąd pomiaru wynosi +-4 proc., a poziom ufności 95 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t12799.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;sa;gotowe;dawac;lapowki,254,0,836862.html) Polskie firmy są gotowe dawać łapówki Co trzeci przedstawiciel dużej firmy w Polsce jest gotów wręczyć łapówkę dla utrzymania klienta bądź zdobycia nowego kontraktu. 75 procent pracowników uważa, że korupcja w ich otoczeniu gospodarczym jest powszechna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t89394.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gorsze;nastroje;gospodarstw;domowych,41,0,826409.html) Gorsze nastroje gospodarstw domowych W II kw. 2011 r. wartość Barometru KPF-IRG spadła do 66,7 pkt z 69,7 pkt. Oznacza to pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych i mniejszy popyt na kredyt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t75488.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiekszosc;uwaza;ze;sprawy;w;kraju;ida;zle,147,0,800147.html) Większość uważa, że sprawy w kraju idą źle Twierdzi tak blisko 70 procent Polaków. Połowa spodziewa się pogorszenia sytuacji materialnej.
firma
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)