Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Ewidencja gruntów i budynków. Podatek od nieruchomości i wypis z rejestru gruntów

0
Podziel się:

Ewidencja gruntów jest ewidencją publiczną. Jest to zbiór danych z określonej dziedziny, np. nieruchomości.

Informacje wyszczególnione w ewidencji pozwalają prawidłowo oznaczyć nieruchomości w księdze wieczystej
Informacje wyszczególnione w ewidencji pozwalają prawidłowo oznaczyć nieruchomości w księdze wieczystej (Youtube.com)

Sprawy związane z ewidencją gruntów, a także budynków regulowane są przez dwa akty prawne. Chodzi tu o prawo geodezyjne i kartograficzne, a także rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa dotyczące ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja taka pomaga planować inwestycje budowlane, całą przestrzeń, a także ustalać wymiar podatków.

Podatek od nieruchomości

Żeby obliczyć stawkę podatku od nieruchomości potrzebna jest informacja o stanie prawnym gruntów, a także budynków. I właśnie takie informacje są wskazane w ewidencji. To o tyle istotne, że informacje z ewidencji są podstawą prawidłowego oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej.

Rejestr ma też dane o gruntach. Warto pamiętać jednak, że żaden z aktów prawnych, które stanowią podstawę funkcjonowania ewidencji gruntów i budynków nie ma definicji gruntu. Używa się w tym przypadku zapisów kodeksu cywilnego, gdzie wpisane jest, że grunty to część powierzchni ziemskiej, która jest przedmiotem odrębnej własności.

Należy więc uznać, że grunt znaczy to samo co nieruchomość. Prawo geodezyjne uszczegóławia to pojęcie, zaznaczając, że jest to zbiór działek, czyli nieruchomości, które są położone na terenie Polski, wyłączając morze terytorialne. Rejestr budynków zawiera natomiast informacje o budynkach, które są odrębną własnością od gruntu, ale są położone w granicach określonego obrębu i należą do tego samego właściciela.

Jak uzyskać wypis z rejestru gruntów?

Żeby wniosek i wypis z ewidencji gruntów i budynków był skuteczny, trzeba znać numer działki. Można go znaleźć np. w księdze wieczystej albo w umowie notarialnej, która potwierdza zakup nieruchomości. Jeśli nie mamy takich dokumentów, powinniśmy się zgłosić do Starostwa Powiatowego. Ten organ prowadzi ewidencję.

W formularzu podajemy swoje imię i nazwisko, a także swój adres. Dodatkowo musimy oznaczyć odpowiedni organ. Nie wystarczy, że zaadresujemy wniosek do odpowiedniego Starostwa Powiatowego. Należy też dodać właściwy wydział i dodatkowo adres urzędu. We wniosku zaznaczamy czy zwracamy się o wypis, czy wyrys z ewidencji. Musimy potem też wpisać działkę, której wniosek dotyczy. Podaje się numer działki, kartę mapy, obręb, a także gminę i miejscowość gdzie mieści się działka. Trzeba pamiętać, że taki wniosek o wypis, w odróżnieniu od tego, który składa się do ksiąg wieczystych, musi być uzasadniony. Zainteresowany musi więc dokładnie podać powód, po co jest mu on potrzebny. Powody mogą być różne. Niektóre z nich to np. konieczność założenia księgi wieczystej, prowadzone postępowanie o zasiedzenie, czy też zmiany w księdze wieczystej.

Organ właściwy dla wypisu z rejestru gruntów

Wypis wydaje organ właściwy w tej sprawie. Najczęściej jest to starostwo powiatowe. Jeśli nieruchomość leży na terenie miasta, które ma prawa powiatu, wtedy organem właściwym dla załatwienia tej sprawy będzie prezydent.

Ile kosztuje wypis z ewidencji?

Za wypis trzeba zapłacić. Wypis z ewidencji kosztuje 12 zł za pierwsza nieruchomość. Za każdy kolejny 6 zł. Jeśli chcemy wypis i wyrys, to za pierwszą nieruchomość płacimy 120 zł, a za każdą kolejną 12 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)