Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Faktura VAT marża – zalety i wady

0
Podziel się:

Faktura VAT marża dokumentuje sprzedaż usług lub dostawę towarów na rzecz innych firm lub osób prywatnych. Wyróżnikiem faktury VAT marża jest możliwość obliczenia podstawy opodatkowania jedynie od marży, a nie od całości kwoty na fakturze.

Faktura VAT marża wykorzystywana jest w obrocie specyficznymi artykułami i usługami
Faktura VAT marża wykorzystywana jest w obrocie specyficznymi artykułami i usługami (Pat Joyce/Flickr (CC BY-NC 2.0))

Faktura VAT marża to dokument stosowany przy rozliczaniu usług lub sprzedaży określonych produktów, gdy opodatkowana jest marża, a nie cała wartość sprzedaży. Jest tak np. przy sprzedaży usług turystycznych albo sprzedaży rzeczy używanych.

Czym wyróżnia się faktura VAT marża?

Faktura VAT marża potwierdza sprzedaż usług lub towarów, która jest realizowana na rzecz innych firm. W określonych sytuacjach może też być wystawiona dla osób prywatnych. Cechą charakterystyczną faktury VAT marża jest rozliczanie podatku tylko od marży, a nie od całej wartości sprzedaży na fakturze. Jeśli rozliczany byłby podatek od całej kwoty, to byłoby to nieopłacalne.

Czy faktura VAT marża się opłaca?

Podstawową zaletą faktury VAT marża jest to, że można rozliczyć niższy VAT, w porównaniu do zwykłej faktury VAT, gdzie podatek VAT rozliczany jest od całej wartości sprzedaży. Wszystko dlatego, że w przypadku faktury VAT marża opodatkowana jest tylko prowizja pobierana przez sprzedającego.

Taka korzyść dla sprzedawcy może być uciążliwe dla kupującego. Na fakturze VAT marża nie znajdziemy wyszczególnienia stawek i kwot podatku VAT. Kupujący nie jest więc w stanie odliczyć VAT. Co za tym idzie, faktura VAT marża nie może być zaksięgowana do rejestru zakupów VAT. Mimo tego całą wartość na fakturze będzie można zaliczyć do kosztów prowadzenia firmy.

Faktura VAT marża na usługi turystyczne

Wiadomo, że faktura VAT może być wystawiona, jeśli sprzedajemy usługi turystyczne. W takim przypadku marża jest różnicą między kwotą wycieczki sprzedawanej klientowi a tym, co pośrednik płaci biuru turystycznemu. Faktury VAT marża nie da się jednak wystawić, jeśli przynajmniej część takich usług związanych z działalnością turystyczną, sprzedawca realizuje samodzielnie

Faktura VAT marża na dzieła sztuki

Żeby nie było niedomówień, w ustawie o VAT szczegółowo określono, co to są dzieła sztuki. Taka informacja jest ważna dla tego, kto chciałby wystawić fakturę VAT marża. Są to m.in. obrazy, rzeźby, fotografie. Gdy mówimy o przedmiotach kolekcjonerskich, to są nimi stemple pocztowe, znaczki, czy wszelkie przedmioty, które mają wartość zoologiczną lub botaniczną. Do antyków zalicza się wszystkie rzeczy wymienione w ustawie, o ile mają więcej niż 100 lat.

Obowiązek zastosowania faktury VAT marża

Zastosowanie VAT marża to prawo, przywilej, a nie nakaz i obowiązek. Jeśli sprzedawca dzieł sztuki czy wycieczek zagranicznych będzie chciał rozliczać się klasycznie i wystawiać zwykłe faktury VAT, to może to zrobić.

Forma faktury VAT marża jest bardzo prosta. Podstawą korzyścią jest to, że nie ma wyodrębnionej kwoty podatku VAT. Wystarczy wpisać całą wartość sprzedanych produktów lub usług. Co istotne nie ma potrzeby zaznaczania, z jaką marżą dany produkt został sprzedany. Taką wartość podaje się dopiero w momencie rozliczenia podatku. Może się zdarzyć, że przedsiębiorca nie będzie mógł ustalić marży dla konkretnych towarów. Wtedy sumuje całą sprzedaż i odejmuje od tego kwotę, którą wydał na zakup towarów. Żeby jednak można było tak zrobić, trzeba wystąpić o zgodę urzędu skarbowego.

Jeśli przedsiębiorca więcej kupuje niż sprzedaje, co będzie wskazywało na stratę, to istnieje możliwość, że nie będzie można obliczać marży w sposób, o którym pisaliśmy wcześniej. Szczególnie jeśli taka sytuacja będzie trwać przez rok. Żeby wrócić do takiej możliwości rozliczeń, trzeba będzie poczekać kolejne 12 miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)