Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firma we Francji: Jaką założyć spółkę?

0
Podziel się:

Wystarczy 1 euro, by założyć we Francji spółkę z o.o. Większym przedsiębiorcom bardziej opłaca się uproszczona spółka akcyjna.

Firma we Francji: Jaką założyć spółkę?
(Sebcz/Dreamstime)

*Polacy, którzy chcą podjąć działalność gospodarczą we Francji, mogą korzystać z jednej z form spółek handlowych (Societes Commerciales). *

Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami spółek są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Societe A Responsabilite Limitee-SARL) oraz spółka akcyjna uproszczona (Societe par Actions Simplifiee-SAS). Ta ostatnia stopniowo wypiera spółkę akcyjną (Societe Anonyme-SA), która coraz bardziej traci na znaczeniu.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (SARL)

Najczęściej wybieraną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (SARL). Na jej popularność ma wpływ jej uniwersalny charakter, nadaje się ona zarówno dla małych, jak i wielkich przedsiębiorstw. Podobnie jak SA i SAS, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek ujawniać w każdym roku swoje sprawozdanie finansowe. Może ona także występować w formie jednoosobowej (Enreprise Unipersonnelle e Responsabilite Limite - EURL).

Do zawiązania spółki konieczna jest umowa sporządzona na piśmie (forma aktu notarialnego wymagana jest jedynie przy wniesieniu aportu w postaci nieruchomości), a następnie rejestracja w Rejestrze Handlowym i Spółek (RCS - Registre du Commerce et des Societe). Ważnym elementem jest opublikowanie ogłoszenia o założeniu spółki w wybranej prasie posiadającej uprawnienia do publikacji ogłoszeń prawnych (Journal d'Annonces Legales). Ułatwieniem dla osób zamierzających podjąć działalność w tej formie jest wymagalny tylko symboliczny (1 euro) minimalny kapitał zakładowy.

Do najważniejszych zalet tej formy spółki należą następujące jej cechy:

  • ograniczona odpowiedzialność wspólników do wysokości wniesionych aportów,
    • ewolucyjna struktura ułatwiająca partnerstwo,
    • zarządcy mogą korzystać z ubezpieczenia społecznego, które normalnie dostępne jest dla pracowników,
    • wspólnicy niesprawujący funkcji zarządcy mogą być pracownikami spółki.

Należy jednak wskazać też na wady, którymi są sformalizowane zasady działalności i podwyższone koszty funkcjonowania wynikające np. z konieczności prowadzenia księgowości spółki.

Spółka akcyjna uproszczona (SAS)

Kolejną formą, w jakiej przedsiębiorcy mogą podejmować działalność jest SAS, która pozostawia wspólnikom dużą swobodę działania. Ze względu na jej elastyczność jest ona wybierana zarówno przez duże koncerny, jak i małe przedsiębiorstwa. Do jej zalet należą także ograniczenie odpowiedzialności wspólników do wysokości wniesionych aportów, ewolucyjna struktura ułatwiająca partnerstwo, możliwość zawiązania spółki jednoosobowej oraz wiarygodność wobec partnerów handlowych.

Wadami są natomiast opłaty i formalności związane z utworzeniem oraz obowiązek ustanowienia biegłego rewidenta (z wyjątkiem jednak SASU- Societe par Actions Simplifiee Unipersonnelle - jednoosobowej SAS)

Spółka akcyjna

Ustawodawca definiuje SA jako spółkę utworzoną pomiędzy wspólnikami ponoszącymi straty proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji, i której kapitał podzielony jest na akcje. Jest ona przeznaczona dla dużych przedsiębiorstw. Należy jednak zaznaczyć, iż popularność tej formy spółki znacznie zmalała.

firma
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)