Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiskus może sprawdzić korektę zrobioną po kontroli

0
Podziel się:

Korekta deklaracji uwzględniająca wytyczne z protokołu kontroli nie jest wiążąca dla urzędu skarbowego w dalszych etapach postępowania podatkowego.

Fiskus może sprawdzić korektę zrobioną po kontroli
(vizafoto - Fotolia.com)

Skorygowaną przez podatnika deklarację podatkową na podstawie przeprowadzonej u niego kontroli fiskus będzie miał prawo podważyć. Taka pokontrolna korekta może pójść do poprawki, zwłaszcza jeśli po kontroli urząd skarbowy wszczyna w sprawie działalności przedsiębiorcy postępowanie podatkowe.

| Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej organ podatkowy wszczyna postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli, w przypadku: - ujawnienia przez kontrolę podatkową nieprawidłowości co do wywiązywania się przez kontrolowanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz - niezłożenia przez podatnika deklaracji lub niedokonania przez niego korekty deklaracji w całości uwzględniającej ujawnione nieprawidłowości. |
| --- |

Protokół kontroli nie jest wiążący dla urzędu skarbowego, podobnie jak skorygowana przez skontrolowanego podatnika deklaracja podatkowa. Dzięki temu fiskus może podjąć działania zmierzające do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego sprawy w sytuacji, gdyby wcześniejsze ustalenia pokontrolne okazały się jednak niezgodne z rzeczywistością.

NSA podtrzymuje niewiążący charakter korekty

Powyższe stanowisko potwierdza NSA w wyroku z 04.03.2014 r. o sygn. akt I FSK 452/12. Po zakończeniu kontroli, podatnik na podstawie otrzymanych wytycznych zawartych w protokole pokontrolnym skorygował deklaracje VAT-7 za poszczególne miesiące.

Po zakończeniu kontroli wszczęte zostało jednak postępowanie podatkowe, co wywołało sprzeciw podatnika – jego zdaniem skorygowanie deklaracji pozbawiało fiskusa możliwości dalszej kontroli, gdyż korekta uwzględniała wcześniejsze ustalenia fiskusa. NSA utrzymał stanowisko urzędu skarbowego i pokreślił, że protokół kontroli nie jest wiążący.

Czytaj więcej w Money.pl
Postępowanie podatkowe. Kiedy może być wszczęte? Wizyta fiskusa w firmie kończy się wręczeniem podatnikowi protokołu.
Zmiany w prawie podatkowym. Niższe opłaty... MF zgodziło się obniżyć opłaty za wydanie tzw. opinii zabezpieczającej związanej z klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania.
Rozbieżne stanowiska fiskusa? Masz wyjście Zbyt rozbudowane i skomplikowane przepisy polskiego prawa podatkowego sprawiają problemy nie tylko podatnikom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)