Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak liczyć okres wypowiedzenia o pracę?

4
Podziel się:

Gdy chcemy z pewnych powodów zrezygnować z pracy, musimy prawnie ją rozwiązać. Wypowiedzenie umowy o pracę może wyrażać się w różnych formach, jest to często uzależnione od rodzaju umowy pracy.

Okres wypowiedzenie oblicza się w zależności od rodzaju umowy i czasu pracy
Okres wypowiedzenie oblicza się w zależności od rodzaju umowy i czasu pracy (pixabay.com / CC0)

Gdy chcemy z pewnych powodów zrezygnować z pracy, musimy prawnie ją rozwiązać. Dlatego też potrzebne nam będzie wypowiedzenie umowy o pracę, wtedy to następuje ustanie stosunku pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę może wyrażać się w różnych formach, jest to często uzależnione od rodzaju umowy pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę, co to jest?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli jednej ze stron, które, sygnalizuje ustanie, istniejącego stosunku pracy, po upływie okresu wypowiedzenia. Takie oświadczenie nie wymaga zgody obu stron, dlatego, że jest to jednostronna decyzja jednej ze stron, pomiędzy którymi został zawarty stosunek pracy. Tak samo pracodawca, jak i pracownik, mogą złożyć wypowiedzenie umowy o pracę.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Kiedy praca pomiędzy oba stronami umowy została zawarta na okres próbny, określony czy też nieokreślony może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem.

Od jakich czynników zależą okresy wypowiedzenia umów o pracę?

  • rodzaj umowy, jaka została zawarta pomiędzy obu stronami;
  • czas zatrudnienia u danego pracodawcy (tutaj ma to istotne znaczenie w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony).

Kodeks Pracy – zmiana obejmująca okresy wypowiedzenia

Zmiany Kodeksu pracy dotyczące okresu wypowiedzenia pracy weszły w życie 22 lutego 2016 roku. Tutaj w pierwszej kolejności musimy ustali, czy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, na okres próbny czy na czas określony bądź też nieokreślony. Musimy ustalić, ile czasu trwa rozwiązywana umowa, na tej podstawie ustalamy okres wypowiedzenia, który to obowiązuje podczas wypowiedzenia umowy o pracę.

Poniżej krótki wykaz okresów wypowiedzenia umowy o pracę, przy uwzględnieniu rodzaju umowy i długości jej trwania:

RODZAJ UMOWY * OKRES WYPOWIEDZENIA*
Umowa na okres próbny:
– czas do dwóch tygodni – 3 dni robocze
– czas dłuższy niż dwa tygodnie – 1 tydzień
– czas wynoszący 3 miesiące – 2 tygodnie
Umowa na czas określony i nieokreślony:
– czas zatrudnienia krótszy niż 6 miesięcy – 2 tygodnie
– czas zatrudnienia minimum 6 miesięcy – 2 miesiące
– czas zatrudnienia minimum 3 lata – 3 miesiące

Musimy pamiętać, że w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, która została zawarta na czas nieokreślony, stosunek pracy można ustać tylko w określonych sytuacjach, musi zostać podana konkretna przyczyna rozwiązania umowy.

Sposób ustalenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Sposób ustalenia momentu rozpoczęcia, czy też zakończenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, zależy czy okres wypowiedzenia jest ustalany w dniach, tygodniach czy miesiącach.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w dniach – jak liczyć?

W tym przypadku za pierwszy dzień wypowiedzenia uznaje się dzień roboczy, jaki następuje po dniu złożenia wypowiedzenia. Tutaj istotną kwestią jest to, że trzydniowy okres wypowiedzenia dotyczy wyłącznie umowy, która została zawarta na okres próbny, który trwa do dwóch tygodni. Za decydujący moment, od którego okres wypowiedzenia zaczyna swój bieg, to bierzemy pod uwagę wszystkie dni, oprócz niedziel czy okresu świąt, oraz wszystkie dni dodatkowo wolne od pracy, są to zazwyczaj soboty (o ile nie są one robocze).

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w tygodniach – jak liczyć?

W tym wypadku liczona jest pierwsza niedziela, która następuje po dniu złożenia wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia kończy się wraz z upływem jednego lub dwóch tygodni kalendarzowych, tutaj sobota jest ostatnim dniem okresu wypowiedzenia. Każdy tydzień zawiera siedem dni.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w miesiącach – jak liczyć?

Dniem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia umowy jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym zaistniało wypowiedzenie. W tym przypadku z ostatnim dniem miesiąca kończy się okres wypowiedzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Marian
3 lata temu
Zatrudnię je najpierw okres próbny 3 miesiące, później umowa na 6 miesięcy. U pracodawcy zatrudnienie już ponad 6mcy wliczając okres próbny. Czy przy wypowiedzeniu liczy się ostatnia umowa 6mcy i wypowiedzenie 2 tyg?
Mateusz
3 lata temu
Witam, jeśli mam nową umowę na miesiąc co miesiąc? i załóżmy ze ponowiłem już 2 razy więc 3 umowy na czas określony. W umowie pisze wypowiedzenie 3dni, czyli faktycznie tylko tylko? śmieszna wartość
Krystian
5 lata temu
Witam Mam pytanie miałem praktykę u pracodawcy jako hydraulik przez 3lata i po praktyce dostałem aneks do umowy jako sprzedawca i pracuje prawie rok jako sprzedawca , jaki okres wypowiedzenia mam ??? jak to liczyć ?
Mikolaj
5 lata temu
minimum 6 miesiecy to 1 miesiac wypowiedzenia, a nie 2.