Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak pozyskać nowego inwestora i zadebiutować na giełdzie?

0
Podziel się:

Dzięki dotacjom unijnym przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie na takie projekty.

Jak pozyskać nowego inwestora i zadebiutować na giełdzie?
(kryczka/iStockphoto)

Dzięki dotacjom unijnym przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie na projekty skutkujące pozyskaniem środków finansowanych o charakterze udziałowym. Oznacza to, że dofinansowanie można uzyskać na inwestycje związane z pozyskaniem środków z rynku publicznego (m.in. Giełda Papierów Wartościowych oraz NewConnect) oraz projekty związane z pozyskaniem inwestora zewnętrznego (poprzez sprzedaż części udziałów).

W ramach Poddziałania 3.3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wspierać można projekty skutkujące pozyskaniem kapitału finansowego na dalszy rozwój firmy z przeznaczeniem na innowacyjne przedsięwzięcia. Z uwagi szerokie spektrum możliwości pozyskiwania środków finansowych na dalszy rozwój przedsiębiorstwa (nie tylko wejście na rynek publiczny, ale też np. zaangażowanie funduszy Private Equity/Venture Capital)
, Poddziałanie 3.3.2 PO IG cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Budżet konkursu wynosi 20 mln złotych, a od połowy lutego 2011 r. wyczerpane zostało 31 proc. dostępnych środków.


Debiut giełdowy

Przedsiębiorcy poszukując możliwości finansowania dalszego rozwoju, rozważają upublicznienie Spółki na rynku regulowanym poprzez debiut bądź emisję nowych akcji. W sektorze MSP coraz bardziej atrakcyjny staje się rynek NewConnect z uwagi, iż daje możliwość szybkiego dostępu do kapitału o znacznej wartości. Dodatkowo procedury i formalności są o wiele prostsze niż w przypadku debiutu na parkiecie głównym GPW. Każda firma planująca wprowadzić swoje akcje na rynek regulowany musi spełnić wymogi formalne związane z przygotowaniem odpowiedniego pakietu dokumentów (m.in. prospekt emisyjny, memorandum ofertowe czy dokument informacyjny). Ich jakość ma bezpośredni wpływ na powodzenie emisji – im bardziej profesjonalnie przygotowane, tym większa szansa na zainteresowanie inwestorów ofertą Spółki.

Dofinansowanie w ramach Poddziałanie 3.3.2 pozwala na znaczące ograniczenie kosztów związanych z wejściem m.in. na rynek podstawowy GPW czy rynek NewConnect, co jest szczególnie istotne dla MSP (koszt wejścia na rynek regulowany często odstrasza mniejsze podmioty). Warto podkreślić, iż dzięki dofinansowaniu Spółki mogą pozwolić sobie na przygotowanie dokumentów o charakterze dodatkowym, które zwiększają szansę powodzenia debiutu giełdowego (analizy finansowe, strategie PR). Wysokie koszty usług doradczych sprawiają bowiem, że pozyskanie środków finansowych poprzez upublicznienie Spółki jest przedsięwzięciem bardzo drogim i w przypadku mniejszych podmiotów wyjątkowo ostrożnie weryfikowane są koszty i korzyści związane z wejściem na rynek publiczny.

Inwestor zewnętrzny

Kolejną rozważaną przez Przedsiębiorców opcją pozyskania środków finansowych jest sprzedaż części udziałów Spółki Funduszom Private Equity, Venture Capital, Business Angels czy też innym prywatnym inwestorów. W tym wypadku bardzo istotna jest jakość i charakter przygotowanych dokumentów. Na tej podstawie szczegółowo analizowana jest strategia i perspektywy dalszego rozwoju Spółki.

Inwestorzy wymagają przedstawienia specjalistycznych dokumentów potwierdzających przyjęte założenia finansowe i strategiczne planowanej inwestycji (często są to bardzo drogie usługi o charakterze analitycznym, których MSP nie są skłonne kupować). Co więcej, odpowiednio przygotowane dokumenty potwierdzają profesjonalne przygotowanie Spółki, oraz wpływają na jej renomę – co jest kluczowe na etapie ewentualnych negocjacji.

Poddziałanie 3.3.2 PO IG daje możliwość wsparcia zakupu analiz (m.in. due dilligence podatkowe/prawne/finansowe) w przypadku poszukiwania inwestora (np. branżowego, finansowego), co powinno pozwolić na zakup takich usług od bardziej doświadczonych/kompetentnych doradców (i często droższych), a tym samym skutkować faktycznym zdobyciem inwestora (jakość tych dokumentów decyduje czy np. prywatny inwestor bądź fundusz Private Equity/Venture Capital będzie zainteresowany zainwestowaniem w dalszy rozwój Spółki). Przedstawiany instrument wsparcia może się również okazać bardzo przydatny w przypadku działań o charakterze restrukturyzacyjnym, które często wiążą się z pozyskaniem zewnętrznego inwestora finansowego czy branżowego.

Rodzaj kosztów, jakie można dofinansować

W każdym z powyżej opisanych przypadków niezbędne jest jednak poniesienie znaczących kosztów związanych z odpowiednim przygotowaniem się do takiego procesu w postaci zakupu specjalistycznych usług doradczych. Dotację w ramach Poddziałania 3.3.2 PO IG można uzyskać w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów doradczych. Należy także pamiętać o wymogach dodatkowych:

 • nie można rozpocząć projektu (podpisać umowy z doradcą, rozpocząć prac związanych z przygotowaniem dokumentów) przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie;
  • podmioty świadczące usługi doradcze w ramach projektu muszą posiadać odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczyć można przygotowanie następujących dokumentów:

 • Biznes plan;
  • Studium wykonalności;
  • Analizy finansowe i ekonomiczne;
  • Usługi prawnicze;
  • Dokumenty informacyjne/ prospekty emisyjne;
  • Plany strategiczne;
  • Audyty i badania przedinwestycyjne (due dilligence).

Podsumowując, dotacja w ramach Poddziałania 3.3.2 pozwala zoptymalizować koszty przedsiębiorcom poszukującym źródeł finansowania swojej działalności. Poddziałanie 3.3.2 PO IG obniża barierę w dostępie MSP do finansowania o charakterze udziałowym. Dofinansowanie ułatwia również mikro i małym przedsiębiorcom (szczególnie rozpoczynającym działalność) uzyskanie dostępu do lepszych (skuteczniejszych) doradców. Dodatkowo, dzięki stworzonej dokumentacji można pozyskać inwestora koniecznego do realizacji nawet bardzo ryzykownych projektów bez stosownych zabezpieczeń, których np. mógłby wymagać bank.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t130640.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/ipo/droga-na-gielde/artykul/debiut;na;newconnect;jakie;sa;wymogi;formalne,186,0,808378.html) Debiut na NewConnect: jakie sa wymogi formalne? NewConnect otwiera swe bramy dla firm innowacyjnych i rozwojowych. Jednak sam pomysł na biznes nie wystarczy. Jakie są wymogi dopuszczeniowe dla firmy, mającej aspiracje na wejście na alternatywny rynek GPW?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/polowy;dotacje;unijne;dla;firm;wlasnie;sie;wyczerpuja,21,0,818709.html) Polowy: Dotacje unijne dla firm właśnie się wyczerpują Czeka nas niemal czteroletnia przerwa w pozyskiwaniu tego najtańszego na rynku kapitału, twierdzi prezes firmy konsultingowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/kredyt;ktory;otwiera;sejf;z;unijnymi;pieniedzmi,147,0,815763.html) Kredyt, który otwiera sejf z unijnymi pieniędzmi Kredyty pomostowe pod unijne dotacje są często jedynym wyjściem dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie inwestycji refundowanej przez UE.

Autor jest pracownikiem firmy doradczej SAS Advisors

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)