Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak sprzedać samochód firmowy?

4
Podziel się:

Samochód może być wykorzystywany praktycznie w każdej działalności, ponieważ prawie każdy biznes wymaga przemieszczania się. Ale jak rozliczyć sprzedaż samochodu firmowego?

Auto w firmie może być samochodem prywatnym, użyczonym lub firmowym
Auto w firmie może być samochodem prywatnym, użyczonym lub firmowym

Przedsiębiorcy zainteresowani optymalizacją podatkową często zadają pytania dotyczące samochodu w firmie. Kupiony może być on za gotówkę, finansowany kredyt lub leasingiem. Dla wielu przedsiębiorców wygodnym i tanim środkiem transportu jest samochód osobowy. To popularne źródło kosztów. Samochód może, ale nie musi być uznany za majątek firmowy.

Samochód jako koszt firmowy

Jeśli chodzi o rozliczenia, to samochód może mieć dla przedsiębiorcy jeden z poniższych statusów:

  • Samochód prywatny, który jest wykorzystywany do celów firmowych.
  • Samochód użyczony, który na podstawie umowy jest użyczony.
  • Samochód typowo firmowy, w momencie gdy jest wprowadzony do firmowego majątku.

Wszystkie wydatki związane z użytkowaniem samochodu można rozliczać niezależnie od tego, jaki status będzie miał dla przedsiębiorcy pojazd. Jeśli jednak nie jest on wprowadzony do majątku firmowego, wydatki ogranicza limit kilometrówki.

Kilometrówka to, innymi słowy, maksymalna wartość wydatków, które możemy odliczyć za użytkowanie samochodu. Do rozliczania kilometrówki służy specjalna ewidencja.

Gdy samochód wprowadzimy do firmowego majątku i stanie się on środkiem trwałym, unikniemy konieczności rozliczania kilometrówki. W takiej sytuacji bowiem istnieje domniemanie, że samochód wykorzystywany jest wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem firmy.

Sprzedaż samochodu firmowego

Tekst ma jednak odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą samochodu firmowego. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek. Wszystko dlatego, że kwota uzyskana ze sprzedaży samochodu to przychód firmowy. Gdy auto było zarejestrowane jako środek trwały, zupełnie normalnym jest, że rozliczano z niego amortyzację. W przypadku sprzedaży, a w takiej sytuacji też będzie ona przychodem, w kosztach jego uzyskania, możemy założyć kwotę, która stanowi niezamortyzowaną część wartości auta. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, że amortyzacja się już skończyła i jest rozliczana w całości, to wtedy podatek będzie trzeba zapłacić w pełnej wysokości.

Sprzedaż samochodu a podatek VAT

Samochód w firmie często jest źródłem odliczenia podatku VAT. Gdy sprzedaż przypada w momencie, w którym odliczamy ten podatek, trzeba wystąpić o jego skorygowanie. Okres odliczenia zależy od wartości pojazdu. Może on trwać 60 miesięcy lub trok. Korekta powoduje, że możemy odliczyć tę część podatku, która nie została uznana za podatek naliczony. Co ważne, gdy okres korekty się skończy, nie ma żadnego sposobu na to, by w ten sposób potraktować podatek naliczony.

Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu

Żeby nie zapłacić podatku dochodowego od sprzedaży samochodu należącego do firmy, wystarczy przed sprzedażą wycofać go z użytkowania firmowego i przepisać na używanie prywatne. Robi się to bez żadnych dodatkowych kosztów. W związku z tym nie trzeba też płacić podatku. Warto pamiętać, że jeśli sprzedamy auto w ciągu sześciu lat od dnia, gdy wycofaliśmy go z firmy, to trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy. Żeby go w ogóle nie płacić, to po pierwsze trzeba auto wycofać z firmy (tak jak już wspominaliśmy), a po drugie odczekać przynajmniej sześć lat.

Samochód przekazany jako darowizna

Jeśli zdecydujemy się na przekazanie samochodu nieodpłatnie, czyli jako darowizna, to nie zaistnieje konieczność zapłacenia podatku. Trzeba jednak w takim przypadku rozliczyć darowiznę. Podatek nie będzie wymagany, jeśli darowizna będzie przekazana osobie najbliższej, a ta zgłosi ją urzędowi skarbowemu w ciągu 6 miesięcy. Obdarowany może wtedy sprzedać samochód i nie zapłaci od tej czynności podatku. Istnieje jednak ryzyko, że urząd skarbowy uzna taką praktykę za czynność, która miała na celu uniknięcie zapłaty podatku i może skierować sprawę do dokładniejszego skontrolowania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
MIcchall
4 lata temu
Ja auto sprzedałem po dobrej cenie na autokupiec.pl
MIcchall
4 lata temu
Ja auto sprzedałem po dobrej cenie na autokupiec.pl
ktoś
5 lata temu
6 lat? a może 6 miesięcy?
Ajnor
5 lata temu
A u nas znowu padło na auto firmowe na mazdę, to bardzo dobre samochody. Kupiliśmy dopiero nie dawno.Dostaliśmy jeszcze korzystną ofertę w salonie w Częstochowie Klimczak. Ale niesamowicie mi się podoba design tych aut