Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak wygląda rozwój coworkingu w Polsce?

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy oraz freelancerzy coraz częściej spotykają się w biurze coworkingowym, by niezależnie pracować nad własnymi projektami.

Jak wygląda rozwój coworkingu w Polsce?
(monkeybusinessimages/<br>iStockphoto)

Zjawisko coworkingu zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Kondycję i nastroje tej branży zbadała firma inFakt.pl we współpracy z agencją badawczą 4P research mix. Wnioski z badania przedstawiła w raporcie _ Coworking w Polsce 2011 _.

Coworking to idea, w ramach której osoby aktywne zawodowo, przedsiębiorcy oraz freelancerzy, spotykają się w biurze coworkingowym i pracują niezależnie nad własnymi projektami. Raport pokazuje, że typowy użytkownik biura coworkingowego jest zwykle mężczyzną między 26 a 30 rokiem życia z wyższym wykształceniem. Jest to najczęściej przedsiębiorcą lub freelancerem, który prowadzi działalność gospodarczą w branży IT, a nieco rzadziej w marketingu, reklamie czy public relations. Coworker obsługuje zwykle małe firmy do 50 osób, swoje działania prowadzi na rynku krajowym i najczęściej jest w branży od roku do trzech lat.

Aż 71 proc. pytanych, jako główny powód skorzystania z biura coworkingowego wymienia chęć oddzielenia pracy od życia prywatnego. Najczęściej wymienianą zaletą biura jest możliwość wymiany doświadczeń zawodowych z innymi użytkownikami, twórcza atmosfera pracy oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Istotny dla coworkerów jest także niski koszt wynajmu powierzchni biurowej oraz satysfakcjonujące warunki do spotkań biznesowych.

Moda na coworking jest stosunkowo nowa - ponad 60 proc. respondentów korzysta z biura coworkingowego od pół roku do roku, najczęściej codziennie lub kilka razy w tygodniu. Ponad połowa coworkerów posiada wykupiony miesięczny abonament (59 proc.), a pozostali wynajmują biurko na godziny, korzystają z sal konferencyjnych czy urządzeń biurowych.

Większość coworkerów jest zadowolonych ze swojego obecnego dochodu (65 proc.). Jako średni miesięczny dochód ze wszystkich prowadzonych działalności najczęściej wskazywali oni przedział powyżej 4 tys. do 6 tys. zł netto, a niewiele mniej ankietowanych zarabia od 6 tys. do 8,5 tys. zł netto miesięcznie. Polskich coworkerów cechuje też duży optymizm co do przyszłości - aż 72 proc. z nich prognozuje wzrost dochodu w ciągu najbliższego roku.

Główne przeszkody w prowadzeniu firmy coworkerzy upatrują w biurokracji i konieczności samodzielnego pozyskiwania zleceń, a ich największe koszty generuje ZUS oraz podatki.

Mimo, że większość coworkerów zatrudnia obecnie biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości to aż 30 proc. z nich rozważa wprowadzenie aplikacji internetowej do samodzielnego prowadzenia księgowości.

Ze względu na niski koszt wynajmu powierzchni biurowej oraz dobre warunki do spotkań biznesowych biuro coworkingowe stanowi doskonałą alternatywę dla osób rozpoczynających prowadzenie biznesu.

Wiele osób myśląc o założeniu firmy poszukuje odpowiedniego miejsca do pracy. Coworking stanowi _ złoty środek _ między pracą w domu a wynajmowaniem własnego biura, oferując oprócz przystępnych cen, także możliwość nawiązywania relacji i kontaktów biznesowych.

_ _ - Coworking zdobywa coraz więcej zwolenników zarówno wśród freelancerów, jak i wśród osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, ponieważ pozwala ograniczyć koszty, a jednocześnie umożliwia oddzielenie pracy zawodowej od życia prywatnego oraz daje możliwość kontaktu i wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami _ _- komentuje Wiktor Sarota, prezes inFakt.pl, dostawcy aplikacji do fakturowania i księgowości online.

W badaniu wzięły udział biura coworkingowe z Warszawy - Biurco, COPOINT, Coworking Club, Creative Hub oraz Antwork z Gdańska, Biuro Coworkingowe ParkIdea z Poznania, COCOBAR z Wrocławia, Coworking Center z Łodzi, Garden Office z Lublina i Studio Kreatywnej Współpracy z Krakowa.

Czytaj więcej na temat zatrudnienia w firmie
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/187/t136123.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/kariera/coworking;czyli;praca;w;biurze;bez;biura,2,0,805890.html) Coworking - tani sposób na siedzibę firmy Masz dość pracy w domu, a nie stać Cię na profesjonalne biuro? Możesz wynająć biurko na godziny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t136333.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/etat;czy;wspolpraca;zobacz;co;wybrac,150,0,882326.html) Etat czy współpraca? Zobacz co wybrać O tym, czy zawarto umowę o pracę a nie umowę cywilnoprawną decyduje także sposób, w jaki wykonywana jest praca.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)