Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator ekwiwalentu za urlop. Czy należy ci się ekwiwalent pieniężny?

0
Podziel się:

Ekwiwalent to pieniądze, które są wypłacane pracownikowi w zamian za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy. Jest to forma rekompensaty, której domagać się może pracownik. Ekwiwalent dotyczy zarówno niezrealizowanego urlopu za poprzedni rok, jak i za bieżący.

Jeżeli nie wykorzystamy urlopu wypoczynkowego, przysługuje nam ekwiwalent pieniężny
Jeżeli nie wykorzystamy urlopu wypoczynkowego, przysługuje nam ekwiwalent pieniężny (flickr.com, https://www.flickr.com/photos/davedugdale)

Kalkulator ekwiwalentu za urlop to proste w wykorzystaniu narzędzie, które pomoże w błyskawicznym wyliczeniu, jak wiele pieniędzy należy się pracownikowi do wypłaty przez jego pracodawcę.

W jakich sytuacjach należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy to pieniądze, które otrzymuje pracownik w chwili wygaśnięcia albo rozwiązania jego umowy o pracę. W momencie, kiedy pracownik pozostaje w stosunku pracy, urlop można albo wykorzystać, albo przenieść go na kolejny rok. W takiej sytuacji nie może dojść do wypłaty ekwiwalentu. Prawo do niego do bezpośrednie następstwo przepisów Kodeksu Pracy.

Obliczenie ekwiwalentu za urlop

W celu prawidłowego wyliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wykorzystuje się współczynnik, który stanowi stałą dla całego okresu kalendarzowego. Jest on taki sam, nawet jeżeli urlop przeniesiono z poprzedniego roku.

Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany w terminie rozwiązania umowy o pracę. Właśnie w tym konkretnym dniu pracownik otrzymuje prawo do zamiany urlopu na gotówkę.

W 2018 roku wielkość współczynnika wynosiła 20,92. Wynika to z faktu, iż było w tym roku 365 dni, od których odejmuje się kolejne 114 (52 niedziele, 52 soboty i 10 świąt). Otrzymany wynik to 251, który należy podzielić przez dwanaście miesięcy, co po zaokrągleniu daje właśnie wynik 20,92. Osoby, które pracują w niepełnym wymiarze godzin, mają ten współczynnik odpowiednio podzielony, stosownie do wymiaru czasu pracy. Przy 3/4 etatu jest to 15,56, przy 1/2 etatu jest to 10,46, przy 1/3 etatu jest to 6,97, a przy 1/4 etatu jest to 5,23.

Zakładając, że pracownik miał 7 dni niewykorzystanego urlopu i zarabiał 3000 złotych brutto, wartość ta wynosi: 3000 : 20,92 = 143,40. Kwotę te należy podzielić przez 8 godzin pracy, co daje wynik 17,93 na godzinę. Następnie otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez 56 godzin pracy, które mieszczą się w tych 7 dniach. Daje to kwotę 1004,08 złotych, które należą się pracownikowi do wypłacenia. Otrzymana kwota jest wartością brutto, od której trzeba jeszcze naliczyć składki ZUS zależne od przychodu. Odprowadza się od tego więc składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, ponieważ uznaje się, że ta suma jest przychodem pracownika. Nie dotyczy to nauczycieli, którzy ze względu na tryb swojej pracy posługują się Kartą Nauczyciela.

Kalkulator ekwiwalentu za urlop – dlaczego warto?

Powyższy przykład pokazuje, że oczywiście można osobiście policzyć wielkość należnego pracownikowi ekwiwalentu za urlop, jednak nie jest to konieczne. Znacznie lepszym, bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybranie kalkulatora ekwiwalentu za urlop. To gwarancja tego, że z pewnością się nie pomylisz. Ta kwestia jest istotna, zwłaszcza kiedy zatrudniasz większą liczbę pracowników. Dodatkowo zgodnie ze zmianami, które obowiązywać mają w nowym Kodeksie Pracy, okazać się może, że wypłacenie ekwiwalentu urlopowego dotyczyć będzie także osób, które pozostają w stosunku pracy, a więc jego wyliczanie będzie jeszcze bardziej powszechne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)