Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Mały ZUS podpisany. Możliwa ulga dla armii drobnych przedsiębiorców

41
Podziel się:

Blisko 175 tys. drobnych firm będzie się rozliczać z ZUS-em według nowych zasad. Wysokość składki będzie powiązana z ich dochodami.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. (Jacek Dominski/REPORTER)

Nowe przepisy będą obowiązywać dla firm, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia. Jest to efekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenie społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarcza na mniejszą skalę.

Celem zmian jest dostosowanie wysokości obciążeń wynikających z konieczności płacenia składek do możliwości finansowych przedsiębiorców. Obecnie niezależnie od dochodów płacą oni taką samą składkę.

Zobacz także: Mały ZUS dla najmniejszych firm w 2019 roku. Pomysł nie trafił do kosza

Mały ZUS w założeniu ma być systemem komplementarnym do obecnie obowiązujących rozwiązań, jak ulga na start czy działalność nierejestrowana. Zdaniem ustawodawców, przyjęte rozwiązania mogą wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości, pobudzić aktywność zawodową, ograniczyć tzw. szarą strefę oraz poprawić "przeżywalność" przedsiębiorstw, a przede wszystkim ich rentowność.

"Ustawa uzależnia najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych od uzyskiwanego przez nich rocznego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, który w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w razie rozpoczęcia lub zawieszenia działalności gospodarczej w ciągu roku kalendarzowego limit przychodów ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu)" - czytamy.

Tak wyznaczona najniższa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Przedstawiona propozycja "ma charakter fakultatywny" . Osoby, do których jest skierowana, mogą zadeklarować, jako miesięczną podstawę wymiaru składek, kwotę wyższą od najniższej podstawy wymiaru.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał także kilka innych ustaw. M.in. o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, powołującą Polski Instytut Ekonomiczny, ws. nowych zasad lokowania środków FRD, o rozwoju lokalnym, dot. rejestracji zwierząt, a także nowelę Prawa wodnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

wiadomości
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
myślący globa...
6 lat temu
Jedyne sensowne rozwiązanie to jakaś symboliczna kwota obowiązkowa, np. 30 zł miesięcznie, a potem procentowo od dochodów. I jeszcze kwota wolna w górę. Skończyłoby się zawieszanie/likwidowanie DG po 2 latach i przenoszenie do szarej strefy albo UK.
Donald
6 lat temu
Jaka możliwa???? Ulga i to znaczna jest konieczna i to dla wszystkich, ponieważ zus to nic innego jak haracz dla rządu który rozkłada Polską przedsiębiorczość i jest twórcą szarej strefy!!!!! Czas najwyższy skończyć z okradaniem ludzi pracy!!!!!
Olo samozwani...
6 lat temu
i znowu kiełbasa wyborcza bo jak już ktoś zauważył ile to jest 2,5 krotność minimalnego wynagrodzenia czy to jest 4000 zł. czy jak liczy zus 8000 zł. jeżeli ta pierwsza kwota wchodzi w rachubę to co to za przychód 4000 zł. miesięcznie, po opłaceniu składek podatku i zakup towaru zostanie tyle samo co teraz i jeszcze z perspektywą mniejszej emerytury. To jest tak jak za ekonomię biorą się dyletanci nie mający pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej, potrafią tylko napuszczać i szczuć, że to złodzieje nie dodają przy tym, że tym największy złodziejem są politycy którzy łupią prywatne firmy nie wkładając do niej ani grosza i rozdają nieudacznikom po to tylko by być jak najdłużej przy sutym korycie a głupi lud to kupuje zobaczymy jak długo już wszystko drożeje na potęgę a budżet już zalicza deficyt do którego sam się przyznał.
Pablo
6 lat temu
Co za bzdury... Mały ZUS to mała emerytura... Samozatrudnienie ma tylko sens jak się zarabia kokosy, albo planuje zatrudniać pracowników - w przeciwnym wypadku to pułapka i na startość ktoś tymi ludźmi jeszcze będize się chciał zajmować...
Ryś
6 lat temu
No tak , a przed chwilą buł płacz jak niskie emerytury dostają "przedsiębiorcy" . Komedia
...
Następna strona