Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Milion złotych na sztuczną inteligencję. Polski fundusz inwestuje w nowe technologie

8
Podziel się:

Fundusz Kvarko, który wspiera innowacyjne start-upy, właśnie zainwestował 1 mln zł w spółkę Deepstributed. Ta zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji, m.in. tworzy platformę do przeprowadzania eksperymentów związanych z uczeniem maszynowym.

Kvarko wykłada 1 mln zł na startup. Inwestycja w spółkę od nowych technologii (na zdj. dr Paweł Wielgus, prezes funduszu Kvarko)
Kvarko wykłada 1 mln zł na startup. Inwestycja w spółkę od nowych technologii (na zdj. dr Paweł Wielgus, prezes funduszu Kvarko) (Kvarko)

Uczenie maszynowe i chmury obliczeniowe - brzmi jak czarna magia, jednak jest to przyszłość, z którą będzie miał do czynienia każdy z nas. Jednak tylko nieliczni potrafią tworzyć specjalistyczne platformy, które sprawiają, że nowe technologie przenikają do codzienności.

By to umożliwić, wrocławski fundusz Kvarko, który wspiera innowacyjne start-upy naukowe i technologiczne, właśnie zainwestował 1 mln zł w spółkę Deepstributed. Ta z kolei tworzy platformę do przeprowadzania eksperymentów związanych z uczeniem maszynowym (ML - machine learning), wykorzystującą rozproszone zasoby obliczeniowe i karty graficzne użytkowników. To rozwiązanie sprawi, że opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań ML będzie znacznie tańsze.

"W przeciwieństwie do innych rozwiązań cloud computing, platforma Deepstributed to prawdziwa chmura hybrydowa, dedykowana projektom wykorzystującym sztuczną inteligencję, łącząca zalety korzystania z chmur publicznych i prywatnych oraz własnych lokalnych i rozproszonych zasobów obliczeniowych" - zachwala projekt Kvarko.

Zobacz także: Obejrzyj: Ułatwił życie 5 milionom ludzi

- Wydajne działanie systemów informatycznych w branżach wykorzystujących AI i Big Data uzależnione jest od sprawnie działających algorytmów analizujących i przetwarzających dane, często w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dotychczasowe rozwiązania często wymagają korzystania z centrów obliczeniowych i superkomputerów najnowszych generacji, a także kupna bądź najmu drogich farm serwerów, przez co są kosztowne i czasochłonne - wyjaśnia dr Paweł Wielgus, prezes funduszu Kvarko.

- Platforma Deepstributed, zintegrowana z większością chmur dostępnych na rynku, zmienia pewne paradygmaty w dziedzinie uczenia maszynowego, ułatwiając i upowszechniając dostęp do tej technologii. Umożliwi to rozszerzenie spektrum jej zastosowania i w efekcie przyspieszy rozwój w wielu branżach - dodaje.

Deepstributed to startup założony przez grupę praktyków w obszarze uczenia maszynowego i chmur obliczeniowych, ma swoje biura we Wrocławiu i nieopodal Lozanny w Szwajcarii. Spółka jest bowiem uczestnikiem tamtejszego prestiżowego akceleratora MassChallenge i jednocześnie odpowiada na zapotrzebowanie dynamicznie rosnącego światowego rynku cloud computing.

Według danych Artificial Intelligence News - zapotrzebowanie rynkowe na specjalistów uczenia maszynowego wzrosło o niemal 350 proc. (ich liczbę szacuje się obecnie na 50-200 tys.). A to dopiero początek, obecnie uczenie maszynowe wykorzystuje się przede wszystkim w branży e-commerce (np. do badania trendów zakupowych), cybersecurity (np. do wykrywania niepokojących zachowań użytkowników), a także w różnego rodzaju eksperymentach naukowych. Potencjał przyszłego zastosowania mechanizmów ML jest bardzo szeroki, np. w medycynie, farmacji, przemyśle, transporcie itp.

- Popularność cloud computingu rośnie coraz szybciej. W ciągu kilku lat zdecydowana większość firm wykorzystujących ML przeniesie swoje działania do chmury. Konkurencja jest duża, liczy się więc nie tylko zaistnienie na rynku, ale również zdobycie przewagi poprzez innowacyjność rozwiązania - mówi dr inż. Paweł Świątek, prezes i współzałożyciel Deepstributed.

- Dzięki inwestycji Kvarko będziemy mogli zintensyfikować prace nad rozwojem platformy – głównie metod zarządzania zasobami i kolejkowania zadań oraz implementacji zaawansowanych technik zapewniających bezpieczeństwo i poufność przesyłanych i przetwarzanych danych - dodaje.

Świątek podkreśla, że to właśnie mechanizmy automatyzacji eksperymentów oraz gwarancja bezpieczeństwa danych wyróżniają rozwiązanie jego spółki na tle innych, obecnie funkcjonujących. Inwestycja została zrealizowana w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
money_for_not...
3 lata temu
Szkoda czasu na takie newsy, Kvarko zainwestował 200 tys. co nawet nie wystarczy na roczną pensję dla jednej osoby a pozostałe 800 tys. to publiczne pieniądze z NCBiRu obwarowane takimi zapisami, że się odechciewa ... w krzemowej dolinie inwestycje w Startupy zaczynają się od 100 milionów USD - z czym do ludzi panowie?....
Obraża
3 lata temu
1 mln obraża nawet malutenką zwykłą inteligencję a co dopiero sztuczną
Programista
3 lata temu
Patolnia dostała 40 mld rocznie, a na nowe technologie 1mln. TO JAKIŚ ŻART !!!
maniek
3 lata temu
na sztuczną wystarczy na inteligecję juź nie
BedeGrauWGre
3 lata temu
Hahahahah. Za milion to możecie strone na wordpresie postawić a nie bawić sie w AI.