Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niższe składki ZUS dla małych firm. Zmiany od nowego roku

325
Podziel się:

Tzw. mały ZUS, czyli ustawa wprowadzająca niższe składki ZUS dla najdrobniejszych przedsiębiorców, wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Niższe składki ZUS dla małych firm. Zmiany od nowego roku
(Artur Szczepanski/REPORTER)

- Dzięki niej osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będą mogły płacić proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

- Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi tzw. mały ZUS dla najmniejszych firm. To rozwiązanie, które wiąże wysokość składki na ubezpieczenia społeczne z uzyskiwanym przychodem. Przedsiębiorca, którego roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, będzie płacił proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne. Dzisiaj jest to ponad 1200 zł - powiedziała minister Emilewicz ISBnews i ISBnews.tv.

Dodała, że aby skorzystać z małego ZUS-u, przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku.

Podkreśliła, że wprowadzając to rozwiązanie, po raz pierwszy od 1989 r. rząd zrywa z paradygmatem zryczałtowanego ZUS-u.

Zobacz także: Działalność nierejestrowa. Będzie można dorobić bez zakładania działalności gospodarczej

Emilewicz zwraca także uwagę, że mały ZUS, nie jest związany z początkiem prowadzenia działalności gospodarczej.

- Z tego rozwiązania można skorzystać, bez względu na długość życia firmy. I mamy nadzieję, że zrobią to również ci, którzy obecnie pozostają w tzw. szarej strefie. Warunkiem jednak jest prowadzenie przez 60 dni w roku poprzednim działalności gospodarczej - powiedziała minister.

Marek Knitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(325)
Baduch
3 lata temu
Jak zwykle mnie te rarytasy nie obejmą, bo bede miał ze 150 tys przychodu ... wedlug nich jestem bogaty, mam 1 pracownika, ktoremu place okolo 4 tys. Czasami jestem biedniejszy od niego na koniec mca. Teraz podniosą mi opłaty i jeszcze jemu. Nie uciagne yego czuje, no trudno czas popracowac u kogos innego.
Córa gowina
4 lata temu
Co pani Emilewicz wie o prowadzeniu firmy? NIC
ZNOWU PATOLOG...
4 lata temu
do przychodu nlezy doliczyc skladki ZUS....to spelni takie wymogi? ZUS to haracz i zabija male firmy, kazdy to wie w tym kraju oprocz rządu
piotr
4 lata temu
Wystarczy obniżać podatki,podwyższyć (obiecaną) kwotę wolną od podatku i składką ZUS-u uzależnić % od dochodu miesięcznego .... ale to za trudne dla obecnych uzdrawiaczy Polski bo brakuje na 500+ i inne obiecanki ....
jak(nie)przes...
4 lata temu
Dla zainteresowanych jak przejść na mały ZUS samemu: 1. 08:00 -09:00 Przemieliłem co najmniej 3-4 odrębne portale w tym ZUSowy - co złożyć i jak złożyć, bo każdy piszę trochę inaczej. 2. Ustaliłem, iż muszę się wyrejestrować dokumentem ZUS ZWUA, potem zarejestrować za pomocą ZUS ZZA na nowym kodzie 0590, a następnie złożyć ZUS DRA. 3. Wymyśliłem sobie, że zrobię to przez internet, bo można - a co:))) 4. 09:00-09:30 Założyłem konto na PUE - o dziwo poszło dość szybko, bo miałem już konto na EPUAP. 5. 9:30-11:00 Wypełniłem wniosek ZUS ZWUA, natomiast nie mogłem go wysłać, chciał ode mnie jakieś certyfikaty Szafira. Nie wiedziałem o co chodzi, zadzwoniłem na COT:) Czas oczekiwania to 11 minut. Po 30 minutach wiszenia na telefonie i szukania informacji na necie, rozgryzłem, że muszę w ustawieniach konta zmienić podpis certyfikatem kwalifikowanym na podpis profilem zaufanym. Rozłączyłem oczekiwanie z COT (GŁUPI, NIGDY TEGO NIE RÓB!!!!) wysłałem ZWUA do ZUS. 11:00 - 11:45 Cały szczęśliwy zacząłem wypełniać druk ZUS ZZA, aby się ponownie zarejestrować na składki na nowych kodach. O dziwo, w menu tego portalu ZUSowego nie ma takich kodów 0590... No to znowu wybrałem numer COT. Czas oczekiwania to 20 minut... Od razu zacząłem szukać informacji na necie, ale nic nie znalazłem. Z nudów zacząłem sprawdzać, czy uda się wypełnić druk ZUS DRA aby zgłosić zusowi, ile miałem przychodu w 2018, i oczywiście tutaj też nic nie zrozumiałem, no nigdzie nie ma miejsca, by to wpisać. Nagle, po 25 minutach się połączyłem:O. Pani mnie poinformowała, że te kody będą dostępne od 01.01.2019, czyli od jutra dopiero... Jak zapytałem jak wypełnić ZUS DRA, Pani mi powiedziała, że to mi powiedzą w dziale merytorycznym, czas oczekiwania 25 minut... 11:55 - ciąglę wiszę na telefonie do działu merytorycznego...
...
Następna strona