Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Oszukane paragony w obiegu. Właściciele kantują na podatkach

507
Podziel się:

Paragony niefiskalne to plaga w gastronomii, ale jak się okazuje, nie tylko tej branży. Kolejny przykład oszustwa pokazał nam jeden z czytelników. Co ważne, na wysoką karę za takie praktyki narażony jest nie tylko właściciel biznesu, ale też jego pracownicy.

Paragony niefiskalne praktyką małych przedsiębiorców
Paragony niefiskalne praktyką małych przedsiębiorców (PAP/Tytus Żmijewski)

Oszukiwanie na podatkach trwa w najlepsze. Mimo zaostrzonych kar i wzmożonych kontroli, drobni przedsiębiorcy nic sobie nie robią z obowiązku płacenia danin od sprzedanego towaru. VAT dla nich nie istnieje.

Na dziejesie.wp.pl zgłosił się do nas jeden z czytelników. Ostatnio wybrał się do tzw. "chińskiego sklepu" w Mrzeżynie. Za zakupy zapłacił 44 złote. Dostał paragon, ale niefiskalny. A to jawne oszustwo podatkowe. Trudno uwierzyć, by sprzedawca odprowadził później od tego podatek. Z wpisu do KRS wynika, że firma to jednoosobowa własność prywatna. Zajmuje się sprzedażą detaliczną wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia, prowadzoną na straganach i targowiskach.

Oszustwa na VAT-cie to niestety częsta praktyka takich jednoosobowych działalności. Ich właściciele ryzykują wysokie kary, w zamian za cięcie kosztów prowadzenia firmy. To nieuczciwe nie tylko wobec Skarbu Państwa, ale również wobec firm, które VAT odprowadzają. Oszukiwani są też konsumenci. Cena za dane produkty zazwyczaj nie jest niższa, niż u konkurencji opłacającej podatek. Z tą różnicą, że kwota w całości trafia do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

Dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową. Grozi za to grzywna od 200 zł do 4 tys. zł. Co ważne, kary finansowe grożą nie tylko nieuczciwym właścicielom. Skarbówka mandatem może ukarać także osobę wystawiającą niefiskalny kwitek. Bowiem to osoba stojąca za kasą jest zobowiązana do wystawienia paragonu fiskalnego.

**Gastro bez VAT-u**

Problem dotyczy w dużej mierze branży gastronomicznej. Tzw. rachunek kelnerski to wciąż zdecydowana norma w wielu miejscach. Właścicielom lokali nie są straszne ostrzeżenia Ministerstwa Finansów i akcje skarbówki. Dla niektórych oszukiwanie na VAT-cie to być albo nie być.

Na łamach money.pl opisywaliśmy niedawno przykład takiego lokalu. Jednego z modnych miejsc w Warszawie. Opis wizyty również dostaliśmy na dziejesie.wp.pl.

„Pora lunchu, spory ruch. Udaje nam się jednak znaleźć wolny stolik i zamówić żeberka, serek z grilla oraz trzy piwa. Nie ma czasu na długą nasiadówę, więc szybko prosimy o rachunek. Kelnerka przynosi nam małą karteczką. Zamówienie było wprawdzie rozliczone jak należy, nawet wyróżnione zostały różne stawki podatku VAT. Jednak kwitek nie był paragonem fiskalnym. Na górze widniał jedynie napis rachunek wstępny. I już wszystko było jasne.”

Wielu klientów nie widzi w tym niczego nadzwyczajnego. Przyjmują, że to normalne działanie lokali gastronomicznych. Nic bardziej mylnego. Paragon kelnerski czy rachunek wstępny może służyć do rozliczania pracowników przez właściciela lokalu. Klient zawsze powinien dostać paragon fiskalny.

Zobacz także: Zobacz też: Skarbówka nie ma litości, kontroluje nawet targi żywności

**„Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”**

Z nieuczciwymi praktykami oszukiwania na VAT-cie próbuje walczyć Ministerstwo Finansów. Dlatego resort powołał dwie akcje. „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon” oraz „Weź paragon”.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia.

„Chcemy zwrócić uwagę, że zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do „kieszeni" nieuczciwego sprzedawcy” – głosi ministerialny komunikat.

Poza akcjami uświadamiania klientów, prowadzone są też kontrole bezpośrednio u przedsiębiorców. Ponadto rok temu resort finansów opublikował specjalny komunikat. To ostrzeżenie dla nieuczciwych przedsiębiorców, w którym jasno sformułowano, jakie są konsekwencje wydawania niefiskalnych paragonów.

Mimo skarbowego bata, paragony niefiskalne to nadal praktyka wielu firm. Łukasz Czucharski, ekspert prawa podatkowego Pracodawców RP, mówi money.pl, że dla części przedsiębiorców może to być chęć zwiększenia zysków. Jednak wielu posuwa się do tego typu rozwiązań przez zbyt niską rentowność ich biznesu.

- Nie ulega wątpliwości, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są wysokie i przedsiębiorcy poszukują różnych rozwiązań, aby zaoszczędzić - mówi nam Czucharski. - Trzeba jednak pamiętać, że nieewidencjonowanie transakcji na kasach fiskalnych stanowi uchylanie się od opodatkowania, co jest zakazane i w żaden sposób nie zasługuje na akceptację - zaznacza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(507)
ArturLublin
2 lata temu
Czy dostawa do domu jest poprawną nazwą "zestaw objadowy"? Zamówiłem w tak zwanym barze w Lublinie kopytka i pierogi. Pierogi 11zł za 17,50 w miarę dobra cena ale za 17,00zł kopytka 20 sztuk to nie oszustwo? W stokrotce pół kilo za 8zł. Ale nie to jest żenujące. Zamówiłem na pyszne.pl pierogi i kopytka a na paragonie zamiast widnieć "dostawa" za 8zł widniało "zestaw objadowy" czy zestawem objadowym jest dostawa do domu? To tak samo jak zatankować samochód na stacji paliw a ekspedientka by na paragonie podała "zestaw objadowy".. rozumiem wysokie ceny za prowadzenie restauracji czy knajpy ale weźcie pod uwagę że zamawiasz do firmy 10 zamówień objadowych a na paragonie widnieje 11 zestawów objadowych zamiast koszt dostawcy. Czuję się oszukany bo takie praktyki są wprowadzanie w błąd konsumencki. Można wziąć stereotyp że kupujecie komuś zakupy i zamiast na paragonie widnieć "reklamówka albo torba" to widnieje piwo albo coś innego. To za kogo byście uważali taką osobę że ona kłamie czy sklep? Komu byście uwierzyli paragonie który pokazuje co innego niż kupujecie? To ma być uczciwe? To tak samo jak jazda taxi czy autobusem zakupując bilet to otrzymacie informacje na paragonie "zestaw objadowy"
taki
3 lata temu
Pewbe dziedziny sa faktycznie nierentowne a drobna gastronomia, drobny handel, niejednokrotnie ledwo wiążą koniec z końcem. Zamiast ułatwić im biznes poprzez inne stawki podatku to najlepiej ścigać i karać. Kto wie gdyby obciążenia były mniejsze to może i wpływy z nich były by większe, bo nie opłacało by się kombinować by przeżyć. Nie wiem jak to robią w innych krajach, ze drobny handel kwitnie, na jednej ulicy pełno kafejek, restauracji, nie wszędzie w nich pełno ludzi a ich właściciele jakoś żyją , A u nas jedne po drugich padają.. Nie mówię o obecnym pandemicznym kryzysie.
Podatnik
4 lata temu
Bzrednie. Jeśli ktoś ma np. zwolnienie podmiotowe z VAT, ze względu na limit obrotu, to ma prawo nie wystawiać paragonu fiskalnego. Skoro nie jest płatnikiem VAT, to nawet nie może. Ani to oszustwo, ani przekręt. A niedouczonemu autorowi artykułu to chyba PIS płaci za wprowadzanie ludzi w błąd.
fiasko
5 lata temu
zdupydomordyzaury
Zlikwidowany ...
5 lata temu
Prawidlowo. Wiedzac jak Panstwo nas rznie na kazdym kroku, dazac do tego by malego PL przedsiebiorce zlikwidowac. Czesto jak wchodze do malej przytulnej knajpki/restauracji/baru/pubu ..jedzenie jest dobre obsluga mila to sam zachecam do niewystawinia paragonu i jeszcze zostawie napiwek. :P Panstwo wystrczajaco nas rznie i to z tego wlasnie wynika.. ale dobrze ludzie potrafia sie dogadac miedzy soba.
...
Następna strona