Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podanie o pracę, jak powinno wyglądać?

1
Podziel się:

Dobrze napisane podanie o pracę będzie doskonale reprezentowało potencjalnego pracownika oraz zbuduje jego wizerunek w taki sposób, by zachęcić pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

Podanie o pracę pozwala na wykreowanie swojego wizerunku w oczach przyszłego pracodawcy
Podanie o pracę pozwala na wykreowanie swojego wizerunku w oczach przyszłego pracodawcy

Gdy zechcemy ubiegać się o pracę w interesującej nas firmie, musimy złożyć w niej podanie o pracę, w którym zostanie wyrażona nasza chęć podjęcia pracy na odpowiednim stanowisku. Podanie o pracę będzie nas doskonale reprezentowało oraz zbuduje nasz wizerunek.

Co jest bardzo ważne w podaniu o pracę?

Bardzo ważne jest dla wszystkich osób ubiegających się o pracę, by jak najlepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Gdy nastawimy się na dobre budowanie własnego wizerunku, mamy dużą szansę na to, by podczas składania podania o pracę, móc wykazać się ciekawą jego treścią i nienagannym opracowaniem.

Jak powinno wyglądać podanie o pracę?

Samo podanie o pracę jest dokumentem, który wskazuje na chęć podjęcia zatrudnienia - nie jest ono tylko odpowiedzią na ogłoszenie, jednak powinno ono wynikać z inicjatywy osoby, która ubiega się o pracę. Podanie o pracę możemy wysyłać nie tylko do firm, które dają ogłoszenie o zatrudnieniu, lecz wszędzie tam, gdzie firmy są dla nas atrakcyjne.

Podanie powinno być napisane w odpowiedniej formie, nie powinno zajmować więcej niż pół, najwyżej trzy czwarte strony A4. To zdecydowanie mniej niż CV lub list motywacyjny, niemniej te dwa pisma mogą z powodzeniem być załącznikami do podania o pracę.

Co powinno znajdować się w podaniu o pracę?

Podanie o pracę to oficjalne pismo, a więc w prawym górnym rogu umieszczamy dokładną datę oraz nazwę miejscowości, a po lewej stronie imię oraz nazwisko osoby ubiegającej się, czyli kandydata. Wszystkie dane firmy, gdzie aplikuje kandydat, powinno umieścić się nieco większymi literami niżej po prawej stronie.

W przypadku, gdy kandydat zna daną firmę oraz jej strukturę organizacyjną, można podanie zaadresować bezpośrednio do władzy firmy lub do poszczególnych działów. Jednak sam nagłówek pisma, powinien mieć tytuł: PODANIE O PRACĘ.

W podaniu o pracę niewątpliwie bardzo ważna jest jego treść, czyli określenie stanowiska, o jakie ubiega się kandydat, wszelkie informacje o doświadczeniu, umiejętnościach, jak i wszelkie predyspozycje, które przyczynią się do objęcia stanowiska. Wszelkie informacje powinny być bardzo szczegółowe, dosyć obszernym źródłem o kwalifikacjach przyszłego pracownika jest CV, ono to powinno zawierać same atuty na rzecz przyszłego pracownika, tak by przekonać potencjalnego pracodawcę o jego zatrudnieniu. Dobrze jest zakończyć pismo prośbą, która sugeruje rozmowę kwalifikacyjną, podczas której pracownik będzie miał możliwość osobistego zaprezentowania się.

Koniec podania o pracę powinien zawierać podpis i grzecznościowy zwrot. Najbardziej popularnymi zwrotami grzecznościowymi stosowanymi w tego rodzaju pismach, jest: "z wyrazami szacunku" bądź też, "z poważaniem".

Na samym końcu osoba składająca pismo podpisuje się w prawym dolnym rogu pisma, bardzo dobrze jest podpisać się własnoręcznie. Na samym końcu pisma, można umieścić informację o załącznikach do pisma, jak CV oraz o liście motywacyjnym.

Czego należy unikać podczas pisania podania o pracę?

Przy sporządzaniu podania o pracę szczególną uwagę musimy zwrócić na wszelkiego rodzaju błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne i interpunkcyjne. Samo podanie powinno być napisane w sposób jasny i przejrzysty dla odbiorcy oraz mieć estetyczny wygląd. W podaniu o pracę kandydaci często umieszczają swoje prywatnego maila, którego nazwa może być dosyć kompromitująca, tak więc dobrym rozwiązaniem będzie posiadanie oddzielnej skrzynki mailowej na tego typu korespondencję.

Gdy nasze podanie o pracę jest napisane schludnie, jego walory estetyczne mogą już na samym początku zachęcić pracodawcę, co znacznie zmniejszy ryzyko dyskwalifikacji. Nasze podanie to budowanie własnego wizerunku, gdy już na samym początku będziemy sprawiać wrażenie osoby stanowczej, odpowiedzialnej, przedsiębiorczej, to pracodawca szybciej rozważy naszą kandydaturę i zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną, to jest pewne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Adam
5 lata temu
jak to jest nazwane, podanie o pracę :D. Jak to rozumieć hahha? List czy CV czy połączenie. :D Według mnie najpierw warto skupić się na dobrze zrobionym CV a potem można dopiero myśleć o tym, że jest coś takiego jak np. list motywacyjny, którego tak na prawdę aktualnie nikt nie wymaga. :D Ja tworzę swoje CV w kreatorze szybkieCV ;)