Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podanie o pracę – wzór z omówieniem

0
Podziel się:

Wzór podania o pracę jest przydatne, jeżeli właśnie poszukujesz nowego stanowiska pracy. Warto wyjść ze swoją własną inicjatywą i poinformować potencjalnego pracodawcę o swoich zaletach.

Podanie o pracę może zwiększyć szansę na zatrudnienie
Podanie o pracę może zwiększyć szansę na zatrudnienie (kaboompics/CC0 Public Domain/pixabay)

Podanie o pracę wzór jest dla ciebie, jeżeli właśnie poszukujesz nowego stanowiska pracy. Obecnie rynek pracy pozwala na coraz bardziej swobodne podejście pracowników do jej wyboru. Dlatego warto wyjść ze swoją własną inicjatywą i poinformować potencjalnego pracodawcę o swoich zaletach.

Podanie o pracę w praktyce

Czasami jeszcze spotyka się wśród pracodawców prośbę o przesłanie listu motywacyjnego. Większość osób uznaje go jednak za nieco przestarzałą formę, z której nie wynikają konkretne informacje. Zazwyczaj jednak list motywacyjny przekazuje się do działu kadr dopiero na prośbę osoby prowadzącej rekrutację. Właśnie tym różni się od podania o pracę. Ono bowiem może być własną inicjatywą osoby poszukującej posady dla siebie. Dlatego warto go napisać na potrzeby konkretnego stanowiska i wysłać do pracodawcy określając swoją wolę podjęcia się pracy w danym miejscu.

Wyjście z inicjatywą jest świadectwem motywacji i chęci, co dobrze wróży na późniejszą współpracę. Oznacza to, że potencjalny pracownik nie poszukuje jakiejkolwiek pracy, a zadał sobie trud znalezienia firmy, która najlepiej odpowiada jego wykształceniu, umiejętnościom i praktycznym zdolnościom.

Podanie o pracę wzór służy także temu, by zostać zapamiętanym. Warto mieć przygotowane takie pismo, bo nawet jeżeli dane przedsiębiorstwo nie planuje obecnie poszukiwań nowych pracowników, istnieje duża szansa, że taka prośba zostanie zapamiętana i w przypadku ruszenia rekrutacji, to właśnie do takiej osoby odezwie się pracownik za nią odpowiedzialny.

W jakiej sytuacji warto napisać podanie o pracę?

Podanie o pracę jest szansą głównie dla młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze bardzo dużego doświadczenia, ale są pełni zapału, kreatywności i świeżej wiedzy. Podanie o pracę – wzór to dobre rozwiązanie również dla osób, które pragną się rozwijać na bardzo obleganych stanowiskach. Tam wyróżnienie się w pozytywny sposób przynieść może naprawdę realny profit.

Podanie o pracę – wzór z omówieniem

Podanie o pracę jest jednak oficjalnym pismem. Chociaż w jego przypadku ważna jest kreatywność i umiejętność zareklamowania siebie, nie wolno zapominać także o kilku ważnych elementach, których to nie może w nim zabraknąć.

Na górze strony przede wszystkim znaleźć się musi miejscowość i data. Nie wolno zapomnieć o podaniu swoich podstawowych danych teleadresowych (także numeru telefonu i adresu e-mail). Na etapie podania o pracę konieczne jest stosowanie zwrotów grzecznościowych. Trzeba klarownie opisać stanowisko, na które się kandyduje, a także zawrzeć stojące za tym wyborem motywacje. Dokument wieńczyć powinien podpis oraz ewentualne załączniki.

Istnieją branże, w których sprawdzają się słowa-wytrychy. Nie wolno jednak ich nadużywać. Przez to podanie o pracę – wzór może być bardziej uniwersalne. Lepiej unikać oklepanych formułek, które charakteryzować mogą większość kandydatów na dane stanowisko. Mądrzej jest wskazać na swoje wyróżniające cechy.

Podanie o pracę to nie CV i nie ma potrzeby przedstawiania w nim wszystkich swoich miejsc pracy. Wskazanie kierunkowego wykształcenia może być plusem. Jednak podanie o pracę to przede wszystkim możliwość zaprezentowania swoich kompetencji miękkich, takich jak umiejętność współpracy w grupie, kreatywność. Dzięki niemu można przedstawić się jako osobę komunikatywną i pogodną, która radzi sobie z wieloma wyzwaniami. To cechy, które pozwolą na odróżnienie od osób mających zbliżone wykształcenie i doświadczenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)