Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podstawa opodatkowania. Jak ją ustalić?

0
Podziel się:

Każdy podatnik VAT, który wykonuje czynności podatkowe, musi ustalić jaka będzie podstawa opodatkowania. Ma to znaczenie przy prawidłowym określeniu wysokości podatku.

Przepisy określają warunki ustalania podstawy opodatkowania
Przepisy określają warunki ustalania podstawy opodatkowania (pixabay.com / CC0)

Ustawa o VAT określa dokładną definicję podstawy opodatkowania. Zgodnie z nią podstawą opodatkowania jest wszystko, co jest zapłatą, którą podmiot dokonujący dostawy otrzymał albo też ma otrzymać w związku ze sprzedażą od nabywcy. Dolicza się do tego również dotacje, subwencje, a także inne dopłaty tego typu, które mają wpływ na cenę towarów. Definicja podstawy opodatkowania mówi, że wlicza się do niej też opłaty i cła, a także należności, które mają podobny charakter, a także koszty dodatkowe, czyli koszty opakowań, transportu, prowizji.

Do podstawy opodatkowania nie mogą być zaliczone wartości rabatów, które uzyskało się z powodu wcześniejszej zapłaty, a także wszelkie obniżki cen, które uwzględniono przy sprzedaży. Do podstawy opodatkowania nie zalicza się też zwrotu wydatków, które zostały poniesione na rzecz nabywcy.

Warunki ustalania podstawy opodatkowania

W przepisach określone są też szczegółowo warunki ustalania podstawy opodatkowania.

Gdy mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, jaką jest nieodpłatne przekazanie, podstawa opodatkowania zależy od wartości ceny, po której zostały nabyte towary.

Cena nabycia, a także koszt wytworzenia określa się w chwili, w której towar jest dostarczany. Dlatego, jeśli dochodzi do nieodpłatnego przekazania, to podstawę opodatkowania ustalamy w oparciu o cenę rynkową z dnia przekazania.

Jak obniżyć podstawę opodatkowania?

Ustawa o VAT pozwala obniżyć podstawę opodatkowania o wartość obniżek cen, a także towarów, które zostały zwrócone, a także o kwoty zapłaty, które były przekazane, zanim doszło do sprzedaży, ale zostały zwrócone o wartość dotacji i subwencji.

Do podstawy opodatkowania nie można wliczyć wartości opakowania, jeśli było to opakowanie zwrotne i została pobrana za nie kaucja. Jeśli opakowanie nie będzie zwrócone, to podstawa opodatkowania będzie podwyższona o wartość opakowania.

Podstawa opodatkowania VAT przy marży

Szczególny sposób opodatkowania dotyczy rozliczeń dostaw towarów używanych, gdy opodatkowaniu podlega marża. Wtedy podstawą opodatkowania objęta jest wyłącznie marża. Jeśli na fakturze mamy towary lub usługi, które mają różne stawki podatkowe, to koszty przesyłki

Nieodpłatne świadczenie usług a VAT

Gdy mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług, to trzeba ustalić podstawę opodatkowania. W takiej sytuacji podstawa opodatkowania to koszt, który poniósł podatnik. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób określony jest koszt świadczenia. Jeśli przy nieodpłatnym przekazaniu nie będą poniesione żadne koszty, to podstawa opodatkowania będzie równa zero. Będzie to skutkowało tym, że taka czynność nie będzie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jeśli dochodzi do nieodpłatnej dostawy towarów, podstawę opodatkowania określimy jako cenę nabycia towarów albo towarów podobnych. Jeśli ceny nie można ustalić, podstawę opodatkowania stanowić będzie koszt wytworzenia. Podstawa opodatkowania będziemy ustalona według ceny aktualnej.

podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)