Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polacy przenoszą firmy do Czech. Obniżają w ten sposób koszty

275
Podziel się:

Coraz więcej polskich przedsiębiorców rejestruje swoje firmy poza granicami kraju, pomimo że działalność prowadzą w Polsce. Powodem jest przede wszystkim chęć obniżenia kosztów prowadzenia biznesu. Coraz więcej polskich firm przenosi się do Czech.

Polacy przenoszą firmy do Czech. Obniżają w ten sposób koszty
Polacy przenoszą swoje biznesy do Czech. (zdj. ilustracyjne). (WP, Mateusz Madejski)

Polskich przedsiębiorców do prowadzenia biznesu nad Wisłą zniechęca coraz większy i coraz bardziej zagmatwany system podatkowy. Jak zauważa radio Zet, kolejne mikro, małe i średnie firmy uciekają z kraju i rejestrują działalność w innych państwach, choć na co dzień działają w Polsce.

W ostatnich tygodniach polscy właściciele firm przychylniejszym okiem spoglądają na Czechy. Problem "uciekających" przedsiębiorstw do tego kraju zauważył poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

W piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów zauważa, że firmy w Czechach nie muszą płacić podatku akcyzowego od zakupu samochodu z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm sześc. W Polsce natomiast stawka akcyzy na taki pojazd wynosi 18,6 proc. Ten fakt, a także korzystniejsze warunki odliczenia VAT-u od zakupu auta oraz paliwa, zachęcają polskie firmy do przenoszenia się do naszych sąsiadów.

Zobacz także: Hotel oferuje "testowanie pokoi" na Wielkanoc

"Oszczędności z tego tytułu mają wynosić kilkadziesiąt procent w porównaniu do transakcji w Polsce. Aktualna sytuacja z jednej strony skutkuje osiąganiem realnych korzyści przez przedsiębiorców nabywających pojazdy w ww. sposób, lecz z drugiej powoduje realne straty przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą samochodów w Polsce" - zauważa Mularczyk.

Dlatego też poseł zapytał się, czy istnieje możliwość dostosowania warunków w Polsce do takich, jakie oferują Czesi. Na jego pismo odpowiedział Jan Sarnowski, wiceminister finansów, który zwraca uwagę, że podatnicy mogą dzisiaj sami wybrać, czy odliczą 100 proc., czy też 50 proc. naliczonego podatku VAT od kupna samochodów i wydatków związanych z ich eksploatacją.

"Do podatnika należy ocena, czy spełni warunki, aby skorzystać z pełnego prawa do odliczenia, czy jednak samochody zakupione do prowadzonej działalności będą również wykorzystywane do celów prywatnych" - odpowiedział Sarnowski. Dodał też, że obecnie resort nie przewiduje zmian w zakresie prawa do odliczenia VAT-u.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
msp
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(275)
??????
3 lata temu
Panie Mularczyk zwiększenie opodatkowania dla małych firm aż o 9% to bandyterka to chyba celowa decyzja by zniszczyć takie firmy!!!!! Wcale się nie dziwię że ludzie szukają ratunku poza granicami!!!!
Waldek 14l
3 lata temu
Mam wrażenie że coraz więcej aut jeździ po Polsce na czeskich blachach.
ZIGZAG
3 lata temu
Jestem ciekaw kiedy rządzący zauważą odpływ biznesu oraz ludzi do innych krajów. Kto zostanie w Polsce? Polska stanie się socjalistycznym państwem starszych ludzi, bez urazy.
Koroponos
3 lata temu
no jak to, jesteśmy przecież mistrzem świata... w koronawirusie... w inflacji... w smogu... w nowych daninach i opłatach, koniecznie z "narodowym" w nazwie... jak to tak? uciekać z tego wspaniałego PiSowego kraju? Obajtek nie ucieka tylko kupuje kolejne nieruchomości i dostaje kolejne dotacje... zaradnym trzeba być jak Obajtek... prawdziwy biznesman nie płacze tylko sprzedaje respiratory ministerstwu... mazgaje tylko płaczą
qwert
3 lata temu
Ta ekipa ma na celu zniszczenie prywatnych przedsiębiorstw i rozrost państwowych molochów w stylu Orlenu, żeby Obajtki i inni przedstwiciele dojnej zmiany mogli doić z nich kasę bez ograniczeń.
...
Następna strona