Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|

Preferencyjne składki ZUS. Ile można zaoszczędzić?

0
Podziel się:

Ulga trwa tylko przez pierwsze dwa lata. W przypadku zawieszenia firmy okres ten nie ulega wydłużeniu.

Preferencyjne składki ZUS. Ile można zaoszczędzić?
(Krystian Maj/Reporter)

Własny biznes prowadzony w ramach działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością odprowadzania obowiązkowych świadczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Początkujący przedsiębiorca przez 2 lata może skorzystać z ulgi i opłacać tzw. "mały ZUS". W ten sposób miesięcznie może zaoszczędzić ponad 600 złotych.

Preferencyjny ZUS to niższa kwota składki na ubezpieczenia społeczne. Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat prowadziły działalność gospodarczą. Ulga nie obowiązuje również tych, którzy w ramach prowadzonej firmy chcą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy, jeżeli w bieżącym lub ubiegłym roku byli zatrudnieni na etacie i wykonywali obowiązki o podobnym charakterze. Nie dotyczy to pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, o dzieło).

Pełne 24 miesiące

Ważny jest dzień faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej, zgodny z datami zadeklarowanymi w zgłoszeniach ZFA, ZPA, ZUA. Warto zaznaczyć, że nie musi być to, ta sama data co we wniosku CEIDG-1. Jeżeli działalność zostanie zawieszona okres preferencyjnych składek nie przedłuża się.

Przykład 1

Przykład 2

Mały ZUS zależy od minimalnej krajowej

Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne, a więc: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, nie może być niższa niż 30 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę i aktualnie wynosi 504 złote. Osoby objęte preferencyjnymi składkami są zwolnione z wpłaty na Fundusz Pracy.

Stawki obowiązujące w 2014 roku
Emerytalne Rentowe Chorobowe Wypadkowe
Źródło: Money.pl
19,52% 8% 2,45% 1,93%
98,38 zł 40,32 zł 12,35 zł 9,73 zł

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, dlatego przedsiębiorca może zdecydować czy chce je opłacać czy też nie. Należy jednak zaznaczyć, że na jego podstawie ZUS wypłaca świadczenia pieniężne - na przykład zasiłek chorobowy.

Stopa procentowa 1,93 dla składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłasza do ubezpieczenia nie więcej niż 9 osób. W pozostałych przypadkach wartość ta jest ustalana indywidualnie dla każdego płatnika.

Znana jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca w 2015 roku - 1750 złotych. Na tej podstawie można obliczyć wysokość składek na przyszły rok.

Stawki obowiązujące w 2015 roku
Źródło: Money.pl
Emerytalne Rentowe Chorobowe Wypadkowe
102,48 zł 42,00 zł 12,86 zł 10,13 zł

Mały ZUS nie dotyczy składki zdrowotnej

Wysokość składki dla wszystkich przedsiębiorców jest taka sama, zarówno dla tych, którzy opłacają mały i duży ZUS. W 2014 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 270,40 zł (stanowi 9 procent wartości podstawy wymiaru).

Z kolei podstawę stanowi kwota nie niższa jednak niż 75 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Na początku 2014 roku GUS opublikował, że kwota ta wynosi 4005,97 zł. Zatem podstawa do obliczenia składki to 3004,48 złotych.

Łączna kwota składek w 2014 roku
Żródło: Money.pl
Rodzaj składki Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym
Ubezpieczenia społeczne 148,43 160,78
Ubezpieczenie zdrowotne 270,4 270,4
418,18 431,18

Składki ZUS trzeba opłacać w ustawowo określonym terminie:

  • do 10 dnia następnego miesiąca - jeżeli przedsiębiorca opłaca składki wyłącznie za siebie,
  • do 15 dnia miesiąca następnego - jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

W sytuacji, gdy termin zapłaty wypada w weekend lub inny dzień wolny od pracy, wówczas przesuwa się kolejny dzień roboczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez pół roku nie zapłacisz składek ZUS Obciążenia mają być niższe o 30 procent a kredyt podatkowy - dłuższy.
Zobacz, na co idą pieniądze z twojej pensji Zarabiasz 3 tysiące brutto? Połowę tego zgarnia ZUS, urząd skarbowy oraz inne instytucje.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)