Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozwój mikroprzedsiębiorstw. 77 mln do dyspozycji

0
Podziel się:

Celem programu jest utworzenie nowych miejsc pracy zarówno w istniejących przedsiębiorstwach, jak i tworzenie nowych firm.

Rozwój mikroprzedsiębiorstw. 77 mln do dyspozycji
(peepo/iStockphoto)

Około 77 mln zł ma do dyspozycji pomorski oddział ARiMR na rozwój i tworzenie mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich. W konkursie w ramach działania _ Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw _ wpłynęło około 1,1 tysiąca wniosków o dofinansowanie.

Pieniądze pochodzą z PROW 2007-13 w ramach działania _ Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw _. Celem programu jest utworzenie nowych miejsc pracy zarówno w istniejących przedsiębiorstwach, jak i tworzenie nowych firm. To był ostatni nabór w tym programie w obecnej perspektywie budżetowej. O dotacje mogli ubiegać się właściciele najmniejszych firm oraz osoby planujące otworzyć działalność gospodarczą na terenach wiejskich.

Katarzyna Dominas z oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Gdyni poinformowała, że szacuje się, że dostępnych pieniędzy powinno wystarczyć na podpisanie około 400 umów. Powiedziała, że wnioski przyjęte w zakończonym 26 kwietnia naborze są obecnie weryfikowane.

W połowie czerwca można się spodziewać ogłoszenia przez Agencję tzw. listy rankingowej. Jest ona tworzona na podstawie kryteriów, z których trzy najważniejsze dotyczą: bezrobocia w powiecie, podstawowego dochodu podatkowego gminy oraz planowanej do utworzenia liczby miejsc pracy. Na najwięcej punktów, a zatem na wysoką pozycję na liście określającej kolejność przysługiwania pomocy, mogą liczyć wnioskodawcy planujący utworzenie co najmniej trzech nowych miejsc pracy w powiecie o dużym bezrobociu i w gminie o małych dochodach podatkowych.

Dominas tłumaczy, że wyjątkowo duże zainteresowanie przedsiębiorców tegorocznym naborem wniosków wynika z prowadzonej kampanii informacyjnej. _ Przed uruchomieniem naboru w 8 powiatach woj. pomorskiego odbyły się spotkania z rolnikami i przedsiębiorcami _ - powiedziała.

W zależności od liczby utworzonych miejsc pracy przedsiębiorcy mogą otrzymać z ARiMR do 300 tys. zł. Tworząc jedno miejsce mogą uzyskać do 100 tys. zł, dwa stanowiska - do 200 tys. zł, a tworząc trzy i więcej - do 300 tys. zł wsparcia. Agencja dofinansuje połowę kosztów związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy.

Dominas poinformowała, że we wcześniej zorganizowanych trzech naborach liczba składanych wniosków była wyższa niż dostępna kwota. W naborach w latach 2009, 2010 i 2011 złożono łącznie ponad 1,7 tysiąca wniosków na kwotę ponad 123 mln złotych. Do tej pory zawarto ponad 700 umów na łączną kwotę ponad 129 mln zł. Z poprzednich naborów 80 wniosków czeka jeszcze na weryfikację. Dzięki dofinansowaniu, najwięcej firm powstało w branżach związanych z turystyką, rekreacją, budownictwem oraz wszelkiego rodzaju usługami dla ludności.

Czytaj więcej w Money.pl
Do podziału 2 mld złotych. Kto może dostać? W kwietniu mikroprzedsiębiorcy z małych miejscowości i wsi mogą składać wnioski o unijne, bezzwrotne dofinansowanie nawet do 300 tys. złotych.
Dofinansowanie dojazdów do pracy a przychód pracownika Czy wartość takiego świadczenia może podlegać zwolnieniu z opodatkowania?
Rząd szykuje bat na podatkowych krętaczy Minister finansów zdecyduje, jakie działanie będzie uznawane za unikanie opodatkowania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)