Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz,Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Składki ZUS 2019. Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców

92
Podziel się:

W poniedziałek mija termin na opłacenie składek ZUS przez prowadzących jednoosobową działalność. Przedsiębiorcy po raz pierwszy odczują wzrost składek. ZUS to już co miesiąc wydatek ponad 1300 zł. Czyli o prawie 90 zł więcej niż w styczniu.

W poniedziałek ostatni dzwonek dla przedsiębiorców, by zapłacić ZUS. Do kieszeni sięgnę jednak znacznie głębiej niż jeszcze miesiąc temu
W poniedziałek ostatni dzwonek dla przedsiębiorców, by zapłacić ZUS. Do kieszeni sięgnę jednak znacznie głębiej niż jeszcze miesiąc temu (WP.PL, WP.PL)

W 2019 r. co miesiąc przedsiębiorcy będą przelewać na subkonto w ZUS-ie 1316,97 zł, czyli o 88,27 zł więcej niż w 2018 roku.

Pierwszy przelew w tej wysokości - za styczeń - trzeba wykonać najpóźniej 11 lutego, czyli już w najbliższy poniedziałek. Mowa o tych przedsiębiorcach, którzy nie zatrudniają pracowników i opłacają składki tylko za siebie. Zatrudniający pracowników mają czas do piątku, 15 lutego. Spóźnienie oznacza karne odsetki.

Ustawowy termin opłacenia składek ZUS upływa wprawdzie 10-go każdego miesiąca, ale w lutym jest to niedziela, dlatego przechodzi na pierwszy dzień roboczy.

Zobacz także: Zobacz też: Rzecznik MŚP chce zmian w naliczaniu składek

Wiele osób dopiero w poniedziałek zacznie zastanawiać się, co się stało, że składki zostały wywindowane do tak wysokiego poziomu. To efekt obowiązującego w Polsce od lat systemu.

W przeciwieństwie do pracowników etatowych, przedsiębiorcy mogą opłacać składki od zadeklarowanej kwoty, ale ta dowolność jest mocno ograniczona. Przepisy mówią bowiem, że składki nie mogą być niższe niż 60 proc. średniego wynagrodzenia. A to rośnie z każdym rokiem. Niedawno przekroczyło magiczną granicę 5 tys. zł miesięcznie

Zgodnie z ustawą okołobudżetową, 60 proc. średniego wynagrodzenia w 2019 roku to 2859 zł. Oznacza to, że składka na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wyniesie 974,65 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 342,32 zł na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli zrezygnujemy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, na ubezpieczenia społeczne przelejemy 834,55 zł, czyli o 70,05 zł.

Każdego przedsiębiorcę czeka więc następujący wydatek:

  • Składka zdrowotna: 342,32 zł
  • Składka emerytalna: 558,08 zł
  • Składka rentowna: 228,72 zł
  • Składka chorobowa (dobrowolna): 70,05 zł
  • Składka wypadkowa: 47,75 zł
  • Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych: 70,05 zł

Razem: Prawie 1317 zł.

Niższe składki ZUS w 2019 roku zapłacą przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o "mały ZUS". Program ten skierowany jest do osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę i które nie przekroczyły 63 tys. zł obrotu w 2018 r.

Termin składania wniosków o korzystanie z udogodnienia dla mikroprzedsiębiorców minął jednak 8 stycznia. Kolejna szansa, żeby się załapać - dopiero za rok.

Osoby, które są w okresie pierwszych 24. miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, też odczują podwyżki. Ich składki wzrosną o 7,1 proc. One zależą bowiem bezpośrednio od wysokości płacy minimalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
pozniej...och...
5 lata temu
Jeśli składki są obliczane od średniego wynagrodzenia, to i emerytury dla tych przedsiębiorców powinny byc tak liczone. Do tej pory przedsiębiorcy są oszukiwani i przechodząc na emeryturę do staja...OCHŁAP!!!
luke
5 lata temu
złodziejstwa tego rządu ciąg dalszy :/ i gdzie te ulgi dla przedsiebiorców? gdzie niższe podatki? gdzie wasze obietnice, morwicki? w 4 literach!
Taxi
5 lata temu
ZUS drożeje A ceny usług taxi bez zmian ! Panie Morawiecki niech Pan pamieta ze wybory się zbliżają. Jeżeli do sierpnia uber nie zostanie zablokowany w Polsce to taksówkarze i nasze rodziny zagłosują przeciwko PiS . Dodatkowo każdy z nas ma 200 klientów miesięcznie , jeżeli nie nastąpi blokada ubera to będziemy zmuszeni rozdawać ulotki przeciwko PiS , który pozwala na to aby zabrano nam chleb i masło. Niech Pan spyta posła Kaczyńskiego kto rozwozil ulotki po mieście gdy Szanowny brat Pana prezesa kandydował na urząd prezydenta Warszawy !
Ernest Zawils...
5 lata temu
Za kłótnie PO i PIS płacą mieszkańcy naszego pięknego kraju. Przecież polscy politycy, parlamentarzyści, senatorowie nie mają czasu rządzić, wiecznie siedzą w studiach telewizyjnych , radiowych i okładają się na wzajem wciągając w to wyborców. Nigdy nie usłyszymy dyskusji polityka ze zwykłymi mieszkańcami o ich problemach, potrzebach, oczekiwaniach. Politycy nie rządzą, posłowie nie są przedstawicielami narodu, to grupa ludzi, która całą kadencję pracuje by ich ponownie wybrać, a nie by kraj się rozwijał i żyło się lepiej. W parlamencie chodzi chmara posłów piastująca swoje funkcje przez wiele kadencji, ze wszystkich partii politycznych, która wykazała się nieudolnością wręcz głupotą, chamstwem i nieróbstwem. Tych ludzi utrzymujemy my, zwykli mieszkańcy Polski za niewielkie, ciężko zarobione pieniądze. Nie oczekujmy od wyżej wymienionych, że się zmienią, ci ludzie nauczyli się nic nie robić i za nić odpowiadać . Trudno mi powiedzieć jak to zmienić, jedno wiem, że nasze życie ucieka i potrzeba nam do rządzenia ludzi honorowych, mądrych , a nie zasłużonych.
Andretti
5 lata temu
Pracownicy ZUS musza mieć na wycieczki zagraniczne
...
Następna strona