Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świadectwa pracy już nie dla wszystkich

0
Podziel się:

Od 21 marca 2011 roku obowiązują uproszczone zasady wydawania świadectw pracy. Dzięki temu rzadziej będziemy musieli je wydawać.

Świadectwa pracy już nie dla wszystkich
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Od 21 marca 2011 roku obowiązują uproszczone *zasady wydawania świadectw pracy. *Dzięki temu rzadziej będziemy musieli je wydawać.

Artykuł 97 § 1 kodeksu pracy stanowi, że w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Dotychczas, w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym ten sam pracodawca nawiązywał kolejną umowę o pracę, świadectwo pracy trzeba było wystawić tylko na żądanie pracownika. **

Nowelizacja art. 97 § 11 ma zwolnić pracodawcę od obowiązku każdorazowego wydawania świadectwa pracy pracownikowi, jeżeli pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Pracodawca będzie obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy, począwszy od zawarcia pierwszej z tych umów.

W myśl § 12 dodawanego do art. 97 kp pracodawca wyda pracownikowi świadectwo pracy po upływie terminu określonego w § 11. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypadnie po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydane zostanie w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Z kolei na podstawie art. 97 § 13 kp pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania. Przedsiębiorca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

Uwaga!

Pracodawca wyda pracownikowi świadectwo pracy zgodnie z dotychczasowymi zasadami, jeżeli w dniu wejścia w życie nowych przepisów trwać będzie kolejna umowa o pracę w rozumieniu art. 97 § 11 Kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym przed 21 marca 2011 r.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. nr 36, poz. 181).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t38638.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dyscyplinarka;za;prace;na;chorobowym;nie;zawsze,172,0,772012.html) Dyscyplinarka za pracę na chorobowym? Nie zawsze Jeśli lekarz na L4 nie zapisał przeciwwskazań, pracownik może zajmować się podczas choroby np. dodatkowymi zleceniem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t87383.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/termin;rozpoczecia;pracy;-;nie;musi;byc;w;umowie,168,0,797352.html) Termin rozpoczęcia pracy - nie musi być w umowie Dzień określony w umowie o pracę nie może być późniejszy, niż data rzeczywistego rozpoczęcia pracy przez zatrudnionego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t77994.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/swiadectwo-pracy-co-dwa-lata.html) Świadectwo pracy co dwa lata Ale tylko dla zatrudnionych na czas określony. Rzadziej pójdziemy też do lekarza medycyny pracy.

Autorka jest radcą prawnym, byłym sędzią Wydziału Odwoławczego Pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)