Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szansa na pieniądze dla mikroprzedsiębiorców

0
Podziel się:

Do 300 tys. złotych będzie mogła dostać osoba, która założy firmę na wsi.

Szansa na pieniądze dla mikroprzedsiębiorców
(thelastminute/CC/Flickr)

Do 300 tys. złotych będzie mogła dostać osoba, która założy mikroprzedsiębiorstwo na wsi. O unijną dotację będzie można ubiegać się prawdopodobnie w czerwcu - poinformowała wiceprezes ARiMR Zofia Szalczyk.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje się do uruchomienia naboru wniosków na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Zanim jednak Agencja rozpocznie przyjmowanie dokumentów chce przeprowadzić kampanię informującą o warunkach przyznania takiej pomocy - powiedziała Szalczyk.

Pierwszy nabór wniosków o przyznanie pomocy na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na działanie odbył się od 5 do 18 maja 2009 r. Do Agencji wpłynęło ponad 4,9 tys. wniosków. Kolejność ich rozpatrywania została ustalona w drodze losowania.
Agencja ogłosi datę rozpoczęcia akcji na przełomie maja i czerwca.

Szalczyk wyjaśniła, że nabór będzie polegał na zebraniu wszystkich dokumentów, a następnie przypisanie im punktów i ustaleniu listy rankingowej rozpatrywania wniosków. Dofinansowanie dostaną najlepsze przedsięwzięcia.

Ocena wniosków odbędzie się na podstawie takich kryteriów jak: stopień bezrobocia w gminie, dochód gminy oraz liczba tworzonych miejsc pracy - tłumaczyła wiceszefowa ARiMR.

Dodała, że ustalenie rankingu odbędzie się w sposób informatyczny na podstawie statystycznych danych o gminach.

O pomoc będą mogli starać się przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 osób, a ich obrót roczny nie przekracza 2 mln euro. Muszą oni ponadto prowadzić działalność na terenach wiejskich czyli w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

Szalczyk zaznaczyła, że pieniądze będzie można dostać na wiele działalności np. na różne usługi dla ludności czy dla rolnictwa, na produkcję, rzemiosło, handel.

Maksymalnie Agencja może przyznać 300 tys. zł, ale nie więcej niż 100 tys. zł na jedno miejsce pracy. Aby przedsiębiorca mógł dostać 300 tys. zł musi utworzyć co najmniej 3 miejsca pracy i utrzymać je przez dwa lata - wyjaśniła wiceprezes. W sumie na ten cel przeznaczone jest 1,2 mld zł. Pieniądze te zostaną rozdzielone na poszczególne województwa. Agencja szacuje, że pieniędzy wystarczy dla kilku tysięcy osób.

_ - Jest to atrakcyjna pomoc dla mikroprzedsiębiorstw, dzisiaj na rynku to jedyne takie wsparcie _ - oceniła Szalczyk.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)