Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór

0
Podziel się:

Umowa kupna-sprzedaży samochodu będzie niezbędnym dokumentem, który musimy sporządzić, jeśli taką transakcję przeprowadzają osoby fizyczne, a nie przedsiębiorcy. Osoby fizyczne nie mogą bowiem wystawić faktury, która potwierdzi taką transakcję. Zobacz wzór umowy kupna-sprzedaży.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi spędzać wymogi dotyczące każdej umowy kupna-sprzedaży
Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi spędzać wymogi dotyczące każdej umowy kupna-sprzedaży (123RF)

Zacznijmy od wzoru umowy kupna-sprzedaży.

To co przedstawiliśmy powyżej to jedynie wzór, który można zmienić w zależności od potrzeb. Trzeba pamiętać, że nie istnieją w prawie zapisy, które nakazują jakieś obowiązkowe elementy takiego dokumentu. Kodeks Cywilny określa, że umowa sprzedaży (czegokolwiek) jest umową cywilnoprawną i podlega swobodzie zawierania umów, więc teoretycznie można ją zawrzeć nawet w formie ustnej. Warto jednak ją spisać. Inaczej nie będziemy mieli możliwości udokumentowania ubezpieczycielowi sprzedaży samochodu, a kupujący raczej nie przerejestruje pojazdu.

Jaka cena samochodu?

Cena samochodu, którą wpisujemy do umowy to kwota, która trafia do sprzedającego, bezpośrednio w formie gotówkowej albo na jego konto bankowe. Jeśli strony ustalą, że cała transakcja będzie rozliczona w późniejszym terminie, w chwili podpisania umowy powinno się przekazać zaliczkę lub zadatek. Wtedy umowa kupna-sprzedaży samochodu jest umową przedwstępną.

Wartość pojazdu będzie też niezbędna w momencie rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stan techniczny pojazdu w umowie

Dla dobra sprzedającego w umowie kupna-sprzedaży samochodu warto zawrzeć oświadczenie, że kupujący zna stan techniczny auta i że nie będzie dochodził praw z tego powodu u sprzedającego. Taki zapis chroni sprzedawcę. Czy wobec tego kupujący nie może nic zrobić, jeśli okaże się, że samochód jest niesprawny? W takiej sytuacji może skorzystać z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)