Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa o pracę tymczasową

0
Podziel się:

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że umowa o pracę tymczasową także jest rodzajem umowy o pracę. W trakcie jej trwania pracownik nabiera prawa do urlopu, pracodawca jest także zobowiązany do płacenia składek do ZUS-u i na ubezpieczenie chorobowe.

Umowa o pracę tymczasową często zawierana jest na okres wakacji
Umowa o pracę tymczasową często zawierana jest na okres wakacji (123RF)

Umowa o pracę tymczasową także zaliczana jest do stażu pracy. W przypadku jej rozwiązania obowiązuje stosowny okres wypowiedzenia.

Umowa o pracę tymczasową na wakacje

Najczęściej spotyka się umowę o pracę tymczasową w okresie wakacyjnym. To właśnie wówczas stali pracownicy często udają się na urlopy, pracy jest dużo i pojawiają się braki kadrowe.

Umowa o pracę tymczasową to także dobry pomysł dla osób młodych lub chcących zmienić swój dotychczasowy profil zatrudnienia. Dzięki niej sprawdzić można, czy w nowej pracy dobrze się odnajdujesz, jest to szansa na zdobycie doświadczenia.

Umowa o pracę tymczasową może być łączona z innymi zajęciami. Przede wszystkim jej godziny są elastyczne. Dlatego łatwiej łączyć takie zajęcie na przykład ze studiami. Szacuje się, że około 40 proc. wszystkich pracowników tymczasowych to właśnie studenci, którzy mają szansę na dorobienie sobie i jednocześnie mogą zdobyć bardzo cenne doświadczenie.

Najczęściej umowa o pracę tymczasową występuje przy różnego typu pracach biurowych, na przykład w sekretariacie lub w dziale księgowym firm. Tak samo w sezonie szukani są pracownicy dla gastronomii i wszelkiego typu usług turystycznych. Umowa o pracę tymczasową daje także większe bezpieczeństwo pracodawcy, że tymczasowy pracownik rzetelnie przyłoży się do swoich obowiązków i stanie się dobrym pracownikiem także na stałe.

Na czym polega umowa o pracę tymczasową?

W przypadku umowy o pracę tymczasową formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej. Warto jest wybrać odpowiednią firmę tego typu, od dawna działającą na rynku i mającą wiele do zaoferowania swoim klientom. Po podpisaniu umowy z agencją to właśnie ona deleguje pracownika do odpowiedniego pracodawcy. Agencja w ten sposób przejmuje na siebie wszelkie obowiązku formalne. To ona także wypłaca pensję. Natomiast pracodawca jest odpowiedzialny za przygotowanie miejsca pracy i wyszkolenie na stanowisko.

Umowa o pracę tymczasową – dlaczego warto?

Umowa o pracę tymczasową to normalna umowa o pracę. Zazwyczaj jest to po prostu umowa na czas określony lub na czas wykonywania konkretnego zadania. Jest ona korzystna, ponieważ w jej trakcie nabywa się prawa do urlopu płatnego. Umowa o pracę tymczasową zapewnia ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Liczy się do stażu pracy.

W jej trakcie także nabywa się prawa do okresu wypowiedzenia. Wynosi on trzy dni, jeżeli umowa zawarta jest na czas do dwóch tygodni albo tydzień, jeżeli umowa została podpisana na dłużej niż dwa tygodnie.

Kiedy umowa o pracę tymczasową się skończy, pracownik otrzymuje świadectwo pracy. To potwierdzenie jego umiejętności i możliwość dodania wpisu do CV. Często pracownik tymczasowy, który się sprawdzi, ma szansę na otrzymanie stałej posady w danej firmie, co zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Często pracodawcy traktują ten rodzaj umowy jako okres próbny, podczas którego sprawdzają, czy dany pracownik na pewno sprawdzi się na danym stanowisku.

Umowa o pracę tymczasową z jednym pracodawcą może trwać maksymalnie przez 18 miesięcy na przestrzeni trzech lat. Po zakończeniu tego okresu pracodawca może albo zrezygnować z danego pracownika, albo zaproponować mu stałe zatrudnienie. Dlatego jest to zazwyczaj korzystne rozwiązanie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)