Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop wychowawczy a wypoczynkowy

3
Podziel się:

Jak ma się urlop wypoczynkowy do wychowawczego? Jak go naliczyć i jaki urlop należy się za urlop wychowawczy?

Jak naliczany jest urlop wypoczynkowy po zakończeniu urlopu wychowawczego?
Jak naliczany jest urlop wypoczynkowy po zakończeniu urlopu wychowawczego? (iStock.com)

Zdarzają się sytuacje, że po zakończeniu urlopu wychowawczego, pracownik chciałby poprosić o urlop wypoczynkowy. Jak naliczyć taki urlop? Kiedy taki urlop się należy?

Osoba, która pracuje na umowie o pracę ma zgodnie z prawem możliwość skorzystania z płatnego odpoczynku od pracy. Taki urlop powinien być udzielony co roku, musi być nieprzerwany.

Z takiego prawa nie można zrezygnować, bo jest to prawo niezbywalne. Warunki uzyskania urlopu wypoczynkowego reguluje Kodeks pracy oraz odpowiednie rozporządzenia. Długość urlopu wypoczynkowego, który występuje po urlopie wychowawczym jest zależny od tego, czy nieobecność w pracy spowodowana urlopem wychowawczym przypadała przed nabyciem przez pracownika prawa do urlopu, czy po jego nabyciu.

Jeśli nieobecność trwa przynajmniej 1 miesiąc to stosujemy zasadę ustalania urlopu wypoczynkowego w systemie proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku

Urlop wypoczynkowy jest obniżany, jeśli nieobecność trwa przynajmniej miesiąc. Każdy kolejny miesiąc kalendarzowy obniża urlop wypoczynkowy o 1/12.

Jeżeli okres nieobecności przypada dopiero po tym, jak pracownik nabył prawo do urlopu, i po zakończeniu tej nieobecności powraca do pracy, to urlop zmniejsza się proporcjonalnie do tej nieobecności. Nie ma to jednak zastosowania, jeśli okresem nieobecności był urlop wychowawczy.

Jeśli pracownik rozpoczyna urlop po tym jak nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, a potem wrócił do pracy w tym samym roku, to nie traci urlopu wypoczynkowego. Wszystko dlatego, że wymiar takiego urlopu nie będzie obniżony. Jeśli jednak wróci z urlopu wychowawczego w następnym roku kalendarzowym, to wymiar tego urlopu zmniejszony będzie proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku.

Jeśli pierwszego dnia roku (stycznia) danego roku pracownik pozostaje na urlopie wychowawczym, to urlop wypoczynkowy, który należy się po urlopie wychowawczym będzie proporcjonalnie obniżony.

Jeśli okres urlopu wychowawczego przypadnie po tym, jak pracownik nabędzie prawo do urlopu, to pracownik zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze. Jest to niezależne od tego, czy zdecyduje się pozostać na urlopie wychowawczym do końca roku, czy też powróci do pracy w tym samym roku.

Trzeba pamiętać, że za czas kiedy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, nie nabywa się prawa do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Przysługuje mu do niego prawo dopiero w tym roku, w którym wraca do pracy po urlopie. Jego wymiar obliczany jest wtedy proporcjonalnie do czasu zatrudnienia.

Po zmianie przepisów odnoszących się do urlopu wychowawczego obawiano się, że takie prawo będzie nadużywane. Przecież urlop wypoczynkowy nie zmniejsza się proporcjonalnie, jeśli na dzień 1 stycznia pracownik świadczy pracę. Wszystko dlatego, że skoro urlop wychowawczy może być podzielony na kilka części, istnieje prawdopodobieństwo, że pracownik wróci do pracy na początku roku, tylko po to, by nabyć prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Matka
3 lata temu
Jeśli pracownica (umowa na czas nieokreślony, ponad 10 lat stażu pracy) kończy cały urlop (rodzicielski, urlop wypoczynkowy zaległy i bieżący za rok 2020 oraz 2 dni opieki nad dzieckiem) z dniem 31 grudnia, to czy może rozpocząć kolejny urlop wypoczynkowy 1 stycznia 2021?
Pracowbik
4 lata temu
Tak
Kadrowa
4 lata temu
Jeśli do dnia np 10 stycznia 2018 roku pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim i od 11 stycznia 2018 roku przebywa na urlopie wychowawczym to nabyla prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze za rok 2018?