Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jak można to zrobić?

0
Podziel się:

Umowa o pracę na czas nieokreślony daje pracownikowi poczucie stabilizacji. Jest ono jednak złudne. Umowa na czas nieokreślony może być bowiem wypowiedziana. Zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.

Najkorzystniejsza forma wypowiedzenia umowy o pracę to porozumienie stron
Najkorzystniejsza forma wypowiedzenia umowy o pracę to porozumienie stron (istockphoto)

Po zmianach prawa w 2016 wprowadzono zapis, który zakłada, że umowa na czas określony może być zawarta maksymalnie na 33 miesiące, a takich umów może być najwyżej trzy. Następna musi być już umową o pracę na czas nieokreślony.

Umowa o pracę zakłada, że pracownik musi wykonywać swoją pracę w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę. Ma też sporo praw (m.in. prawo do urlopu). A jeśli jedna ze stron będzie chciała wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Może to zrobić i to w każdym czasie.

Jak rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony?

Mamy trzy możliwości rozwiązania umowy na czas nieokreślony:

  • rozwiązanie za porozumieniem stron;
  • rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia;
  • rozwiązanie za wypowiedzeniem.

Zdecydowanie najkorzystniejszą dla obu stron formą jest możliwość rozwiązania umowy na czas nieokreślony za porozumieniem stron.

Porozumienie stron to najkorzystniejsza forma zakończenia współpracy. Obie strony samodzielnie ustalają, na jakich warunkach stosunek pracy zostanie zerwany. Jeśli tak zdecydują, to mogą nawet ustalić, że umowa wygasa natychmiast.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

W przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia najczęściej mamy do czynienia ze zwolnieniem dyscyplinarnym. To bardzo rygorystyczny sposób rozwiązania takiej umowy, który jest zwykle inicjowany przez pracodawcę. Jeśli w świadectwie pracy będzie adnotacja o zwolnieniu dyscyplinarnym, pracownik może mieć ogromne problemy ze znalezieniem kolejnego miejsca pracy.

Żeby rozwiązać umowę na czas nieokreślony, pracodawca musi to skonsultować z organizacją związkową działającą w przedsiębiorstwie. Musi on zawiadomić na piśmie związek zawodowy, że chce zwolnić określonego pracownika. Związek ma 5 dni, żeby złożyć wątpliwości dotyczące zwolnienia. Jeśli pracodawca zdecyduje się wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, to musi to uzasadnić. Co ważne, przyczyna musi być jasno określona. Jeżeli pracodawca nie dochowa tego obowiązku albo gdy przyczyna wypowiedzenia jest zbyt ogólnikowa, to może to być uznane za uchybienie związane z obowiązkami pracowniczymi. Pracownik nie musi potwierdzać swoim podpisem takiego wypowiedzenia. Wystarczy, że mógł zapoznać się z treścią takiego wypowiedzenia.

W sytuacji, gdy to pracownik składa taki dokument, powinien on dostarczyć je w formie pisemnej bezpośredniemu przełożonemu albo pracodawcy. Wszystko zależy od tego, jakie zasady obowiązują w firmie.

Wypowiedzenie umowy a okres wypowiedzenia

Niezależnie od tego, która ze stron złoży wypowiedzenie umowy obowiązującej na czas nieokreślony, to trzeba bezwzględnie respektować uregulowane w prawie okresy wypowiedzenia. Przy umowie na czas niekreślony zależą one od tego, jak długo pracownik jest zatrudniony u konkretnego pracodawcy. I tak:

  • gdy umowa trwa nie dłużej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia to 2 tygodnie;
  • gdy zatrudnienie trwa przynajmniej pół roku – wypowiedzenia to 1 miesiąc;
  • przy zatrudnieniu powyżej 3 lat – okres wypowiedzenia to 3 miesiące.

Jeśli obie strony się na to zgodzą, to można umowę rozwiązać wcześniej. Oczywiście w takim przypadku tryb rozwiązania jej nie zmienia się. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo ogłasza upadłość albo jest postawione w stan likwidacji, istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia dla pracowników. Nie może on być jednak trwać mniej niż miesiąc. Pozostałe części wypowiedzenia, które nie zostały wykorzystane, mogą być rozliczone w formie odszkodowania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)