Notowania

banki
03.04.2019 15:29

Bank Millennium dostał wsparcie od BFG. Na przejęty SKOK Piast potrzeba grube miliony

Zamiast upadłości i problemów prawie 100 tys. klientów 43 oddziałów SKOK Piast jest przejęcie przez Bank Millennium. Sytuacja kasy była tak zła, że konieczne jest dofinansowanie z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Bank Millennium uratował SKOK Piast (Fot: NDT)

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zawarł z Bankiem Millennium umowę dotacji i gwarancji pokrycia strat. Chodzi o restrukturyzację przejętej w tym roku Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Piast (SKOK Piast).

Wsparcie ma formę dotacji w kwocie 67,5 mln zł. Przeznaczone ma to być na pokrycie różnicy między wartością bilansową przejmowanego majątku a wartością przejmowanych zobowiązań z tytułu środków gwarantowanych oraz "gwarancji pokrycia strat, wynikających z przejętych praw majątkowych, zakładającej udział Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w przychodach z praw majątkowych objętych gwarancją" - podał BFG w komunikacie.

Zobacz też: Złe sygnały dotyczące bankowości i gospodarki. "Temu trzeba postawić tamę"

Przypomnijmy, że w październiku 2018 r. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o przejęciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Piast przez Bank Millennium.

SKOK Piast doprowadziła się do krytycznej sytuacji. Na koniec sierpnia 2018 r. przy aktywach w wysokości 187,4 mln zł, fundusze własne były ujemne i wynosiły - 21,6 mln zł.

Współczynnik wypłacalności był wtedy na poziomie minus 10,13 proc., a skumulowane przez lata straty wynosiły aż 65,1 mln zł. SKOK Piast dysponował depozytami 92 992 członków na kwotę 202 mln zł - podano w komunikacie KNF. Aktywa kasy stanowią 0,3 proc. sumy bilansowej Banku Millennium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, wiadomości, giełda, bank millennium, skok piast, bfg, mil
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2019

zibino i tak powinno być, złodziej z pis-uaru wyprowadza gotówkę ze skoku, skok zostaje kupiony za złotówkę przez bank który dostaje dofinansowanie z … Czytaj całość

03-04-2019

A gdzie komisja w sprawie SKOK... o którą Polacy od lat wołają ? ...

04-04-2019

polak malyNapiszcie szczegolowo co zlozylo sie na straty 65 milionow zlotych.Jesli jest strata, to ktos zarobil.Bilans zawsze zamyka sie na zero.Ponadto … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (62)